آخرین اخبار

14. شهريور 1396 - 12:41   |   کد مطلب: 23624
زیبا علیزاده یکی از بانوان کارآفرین و تعاونگر شهر بهار و متولد سال 58 است که در رشته قالیبافی فعالیت دارد.

به گزارش بهارانه، به بهانه هفته تعاون گفتگویی با این بانوی کارآفرین داشتیم و از کار وی جویا شدیم. علیزاده گفت: اهل و ساکن شهر بهار هستم و هم اکنون دانشجوی رشته فرش در دانشگاه علمی کاربردی بوده و پشتیبان 25 نفر از بافنده های فرش درشهر بهار و بخش مرکزی هستم.

وی ادامه داد: از آبان ماه سال 94 یک شرکت تعاونی با نام تارو پود و ایلمه در زمینه فرشبافی تاسیس کردم که هم اکنون این شرکت در محل اداره فنی حرفه ای شهرستان بهار واقع است.

زنان بی سرپرست و بد سرپرست را به کار گرفته ایم

علیزاده ادامه داد: بیشتر سعی کرده ایم در این تعاونی زنان بی سرپرست و بد سرپرست را به کار گیریم تا کمک حالی برای خانوده هایشان باشیم به گونه ای که طرح و نقشه در اختیارشان قرار داده و پس از بافت ، خودمان کارشان را به فروش می رسانیم.

این بانوی کارآفرین در مورد علاقمندیش به کار فرش گفت: من در ابتدا به فرشبافی علاقه مند بودم و تجربی کار می کردم. اطرافیانم که علاقه و استعداد من را در این کار دیدند پیشنهاد شرکت در دوره های فنی حرفه ای را به من دادند. برای پیگیری و آموزش بیشتر به فنی حرفه ای مراجعه کردم و دوره های مختلف را سپری کردم حتی دوره های گلیم بافی و گبه را هم طی کردم و حتی به کار طراحی نقشه هم علاقمند بودم و خودم نقشه را بر سر دار قالی به روی فرش پیاده می کردم . پس از گذراندن دوره های مختلف در آزمون ها شرکت کردم و هم اکنون به عنوان مربی، آموزش هنرجویان را برعهده دارم و دوره های مختلفی در مدارس بهار و شهر لالجین برگزار می کنم.

در اداره کار به من پیشنهاد تشکیل شرکت تعاونی دادند

علیزاده در مورد نحوه تشکیل شرکت تعاونی خود گفت: من در سال 94 به اداره کار مراجعه کردم و گفتم که مجموعه ای از قالیبافان هستیم که می خواهیم به طور رسمی فعالیت کنیم. در آنجا پیشنهاد تشکیل تعاونی به من داده شد و با انجام کارهای قانونی شرکت تعاونی ما شکل گرفت.

وی ادامه داد: هم اکنون 40 نفر در شرکت تعاونی ما مشغول به کار هستند . نه تنها از بهار بلکه از روستاهای اطراف هم به سراغ ما می آیند و از ما کمک می گیرند. دو کارشناس حرفه ای در مجموعه داریم که به طور تخصصی با ما کار می کنند و با افتخار می توانم بگویم که از نظر عیب یابی دیگر احتیاجی به مراجعه به مرکز استان نداریم و تمام کارهای فرش از صفر تا صد را خودمان انجام می دهیم. از تهیه پشم و رنگرزی گرفته تا طراحی نقشه و چله کشی و حتی فروش را هم خودمان انجام می دهیم و حتی صادرات به کشور روسیه هم داریم.

علیزاده در ادامه گفت: به تازگی نمایندگی رسمی نخ و نقشه را گرفته ام و در نمایشگاه های فرش شیراز، یزد و تهران شرکت کرده ام و در سفر آخر به نمایشگاه فرش تهران با فردی که صادرات فرش به کشور چین را انجام می دهد آشنا شده و در حال رایزنی برای صادرات فرش به کشور چین هستم.

تحت حمایت هیچ ارگانی نیستیم

این بانوی فعال در خصوص میزان هزینه کردش برای شرکت تعاونی و میزان درآمد آن گفت: زمانی که به عنوان پشتیبان فرش انتخاب شدم به طور افتخاری وام 50 میلیونی با سود 4 درصد به من تعلق گرفت که 25 میلیون تومان از آن را در شرکت تعاونی سرمایه گذاری کردم و سه و نیم میلیون تومان هم به صورت سهام دیگر همکارانم در شرکت سهیم شدند و خوشبختانه تاکنون تحت حمایت هیچ ارگانی نبوده ایم و تعاونی هم اکنون به صورت عام المنفعه است و هنوز به سوددهی کامل نرسیده ایم.

وی ادامه داد: هم اکنون 27دار قالی و تعداد 16 فرش آماده فروش داریم و هر کسی که بخواهد وارد کار شود به راحتی در منزل می تواند کارش را انجام دهد و با هزینه اولیه 500 هزار تومان بعد از گذشت سه ماه می تواند دو میلیون تومان برداشت کنند و ما خودمان کار فروش قالی ها را انجام می دهیم و خیلی از افرادی که هم اکنون به این کار مشغولند قبل از اینکه کارشان پایین بیاید سفارش کار بعدی را میگیرند.

گفتنی است که شرکت تعاونی تار پود و ایلمه در سال 96 به عنوان تعاونی برتر استان در زمینه فرش دست بافت معرفی شده است. برای این بانوی فعال آروزی موفقیت روزافزون داریم و امیدواریم که بازهم شاهد موفقیت همشهری های خود خصوصا بانوان این خطه باشیم.

انتهای پیام/

 

تصاویر تکمیلی: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه