آخرین اخبار

15. بهمن 1396 - 11:04   |   کد مطلب: 26022
امسال یکی از سالهای کم بارش در استان و در شهرستان بهار بوده است و همین موضوع باعث نگرانی مردم و کشاورزان و دست به دعا شدن آنها شده است.

به گزارش بهارانه، شهر بهار همواره به قطب تولید سیب زمینی کشور شهره بوده است و شغل ساکنین این شهر اکثرا کشاورزی است و لذا بارش نزولات جوی برای مردم این شهر از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چرا که بارش باران و برف باعث پربارتر شدن سفره های آب زیر زمینی شده و درنتیجه موجب رونق صنعت کشاورزی می شود.

امسال یکی از سالهای کم بارش در استان و در شهرستان بهار بوده است و همین موضوع باعث نگرانی مردم و کشاورزان و دست به دعا شدن آنها شده است.

تغییرات جوی و کمبود آب منحصرا به شهر و استان ما محدود نشده و یک معضل جهانی است که کارشناسان خاورمیانه را اولین قربانی تغییرات آب و هوایی و کم آبی می دانند.

چندی پیش ستوده رئیس شرکت آب منطقه ای استان همدان در گفتگو با تسنیم اظهار کرده بود که در استان همدان 90 درصد از منابع آب در بخش کشاورزی، 7 درصد در بخش شرب و بهداشت و 3 درصد در بخش صنعت مصرف می شود.

ستوده همچنین اظهار داشت : به طور متوسط سالیانه 6 میلیارد و 388 میلیون متر مکعب حجم نزولات جوی استان است؛ اما از طرفی با 67 درصد تبخیر در استان همدان نیز مواجه هستیم.

اظهارات ستوده نشان می دهد که حجم زیادی از بارش ها بر اثر تبخیر غیر قابل استفاده بوده و نمی توان از آن بهره بردار کرد، اما در جاهایی ما شاهد این هستیم که عوامل انسانی باعث کمک به تبخیر شده و ماندگاری آب در منطقه را کم می کند.

یکی از رودهای مهم استان همدان رود قره چای می باشد که رودخانه سیمینه رود که از شهرهای صالح آباد و بهار و لالجین میگذرد از این رود سرچشمه می گیرد.

با یکی از کشاورزانی که در حوالی رودخانه سیمینه رود دارای زمین کشاورزی است گفتگویی داشتیم. وی به وجود زباله و نخاله در بستر رودخانه سیمینه رود اشاره کرد و گفت: متاسفانه برخی افراد با ریختن زباله و نخاله های ساختمانی در بستر رودخانه باعث ماندگاری کمتر آب در سطح رودخانه می شوند و این به ضرر خود کشاورزان است.

وی ادامه داد: ما شاهدیم که روزانه افرادی به اطراف رودخانه آمده و نخاله های ساختمانی خود را اعم از گچ و سیمان و آسفالت و مواد پلاستیکی را در بستر رودخانه تخلیه می کنند که این هم باعث آلودگی آب شده و هم باعث می شود که آب کمتر به داخل زمین نفوذ کند.

پناهی ادامه داد: رودخانه سیمینه رود از سمت صالح آباد به بهار وارد می شود و ما شاهدیم که در آن بخش گودال هایی حفر شده تا آب ماندگاری بیشتری داشته و به سفره های آب زیر زمینی منطقه وارد شود ، اما به سمت سد بهار که می رویم با تلی از نخاله ای ساختمانی و زباله روبرو می شویم که در مناطقی بستر رودخانه را گرفته و همان چاله هایی را هم که وجود دارد ، پر می کنیم و آبی هم اگر وارد منطقه شود وارد سفره های زیر زمینی منطقه نشده و به سرعت خارج می شود.

در ادامه با خدایی، روابط عمومی شهرداری بهار گفتگویی داشتیم و از اقدامات این نهاد در جمع آوری نخاله های ساختمانی جویا شدیم. خدایی در این باره گفت: حریم رودخانه در اختیار شهرداری بهار نیست و به اداره منابع آب بستگی دارد. شهرداری بهار نیز برای جلوگیری از انباشت نخاله های ساختمانی در چهار طرف شهر تابلوهایی نصب کرده که مردم از ریختن زباله و نخاله ای ساختمانی پرهیز کنند.

خدایی گفت: برای این منظور زمینی نزدیک دانشگاه آزاد بهار در نظر گرفته ایم و بارها اعلام شده که مردم نخاله های ساختمانی خود را به این منطقه ببرند تا در مناطق دیگر شاهد انباشت نخاله های ساختمانی نباشیم؛ ولی تعدادی از شهروندان بدون اعتنا نخاله های ساختمانی را در اطراف شهر تخلیه می کنند که حریم رودخانه نیز یکی از این نقاط است که این منطقه در حوزه اختیارات شهرداری بهار نیست.

در ادامه گزارش به سراغ عبداللهی رئیس اداره منابع آب شهرستان رفتیم تا اقدامات این اداره در زمینه جمع آوری نخاله های ساختمانی را جویا شویم. وی خبرنگار ما را به کارشناسان استان ارجاع داد و گفت: شرکت مهندسی رودخانه ها متولی این امر است و ما پیگیری های زیادی را در این زمینه انجام داده ایم.

 سرانجام پس از بارها تماس و پیگیری و عدم پاسخگویی به خبرنگار از طریق کارشناس و ارجاع به روابط عمومی مقرر شد که روابط عمومی مربوطه پاسخگوی سوالات باشد ، اما این هدف نیز محقق نشده و سوالات ما به جواب مطلوب نرسید.

انتهای پیام/

تصاویر تکمیلی: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه