آخرین اخبار

24. بهمن 1396 - 12:12   |   کد مطلب: 26181
توجه به مسائل فرهنگی همواره مورد تاکید مقامات بلند پایه کشور بوده است و شاهدیم که رهبر معظم انقلاب همواره به توجه بیشتر به این حوزه تاکید داشتند. بحث فرهنگ یک کشور و یک منطقه چیزی است که اگر به آن توجه نشود به راحتی مورد تسخیر قرار گرفته و نسلهای جوان به شدت مورد تاثیر قرار خواهند گرفت.

به گزارش بهارانه، امروزه بهترین ابزار جهت سلطه به یک کشور در اختیار قرارگرفتن ذهنیات قشر جوان آن کشور است که این کار به راحتی از طریق فیلم ، بازی، اینترنت و سایر موارد مشابه انجام پذیر است و ما برای مقابله با این حجم از اطلاعات باید به مقاوم سازی خود و فرهنگ خود بپردازیم و این کار نیاز به حمایت و صرف هزینه و برنامه مدون دارد که متاسفانه ما در آن ضعیف بوده و نمی توانیم به نحو مطلوب آن را عملی کنیم.

اهمیت عرصه فرهنگ در حدی است که بودجه ای فرهنگی برای مقابله با تهاجمات فرهنگی در نظر گرفته می شود . در این زمینه با چند تن از مدیران شهرستانی گفتگویی داشتیم تا جویای میزان این بودجه در شهرستان شویم. در ابتدا با یکی از کارشناسان اقتصادی در زمینه بودجه شهرستان گفتگویی داشتیم وی در این باره گفت: برای تخصیص بودجه های شهرستانی یکی از مهمترین آیتم ها جمعیت هر شهرستان است و معمولا شهرستان بهار 7 درصد از بودجه استانی را به خود اختصاص می دهد و همین میزان نیز در مورد بودجه های فرهنگی رعایت خواهد شد.

این کارشناس ادامه داد: در زمینه بودجه فرهنگی هر شهرستان، یکی از دیگر آیتم های مورد نظر، برنامه و مجوزهای شهرستان می باشد، به نحوی که هر شهرستانی که بیشترین برنامه را داشته باشد به طور معمول بودجه بیشتری را خواهد گرفت.

برای بودجه های فرهنگی ردیف جداگانه ای قرار نداده اند

فتح الله ضابطی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بهار با اشاره به اینکه برای بودجه فرهنگی ردیفی قرار نداده اند گفت: بودجه های هر شهرستان متناسب با برنامه آن شهرستان است به این صورت که هر شهرستان برنامه هایی را در نظر گرفته و با توجه به آن از استان اعتبار جذب می کند.

ضابطی ادامه داد: در سال 96 دو برنامه بزرگداشت استاد بهاری و جایزه ادبی را در شهرستان داشتیم و متناسب با آن مبلغی را جذب کردیم و تا وقتی که برنامه ای را ارائه ندهیم نمی توانیم مبلغی را به صورت جاری دریافت کنیم و متاسفانه ردیف جداگانه ای برای آن در نظر گرفته نمی شود.

با سیلی صورتمان را سرخ نگه داشته ایم

در ادامه با حجت الاسلام جمشیدی رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان بهار گفتگویی داشتیم و از میزان اعتبارات این اداره در حوزه فرهنگ دینی جویا شدیم وی نیز اعتبارات این سازمان را استانی برشمرد و گفت: اعتباراتی که به شهرستان ها تخصیص داده می شود برابر با همان برنامه هایی است که از سوی شهرستان اعلام می شود گرچه در خیلی از موارد مبلغ بسیار ناچیز است .

جمشیدی ادامه داد: در برنامه هایی مثل همایش ها آنقدر مبلغ ناچیز است که هزینه سخنران مراسم هم تامین نمی شود و اگر هزینه ای برای پذیرایی و تبلیغات محیطی صرف شود باید از خیرین این مبلغ جذب شود و ما تاکنون با سیلی صورتمان را سرخ نگه داشته ایم.

برای برگزاری برنامه های روتین مجبوریم از دیگر ادارات گدایی کنیم

وی ادامه داد: متاسفانه مسئولین دید خوبی نسبت به ادارات فرهنگی ندارند و در اعتبارات این ادارات را خوب نمی بینند. به طور مثال برای برگزاری برنامه های روتین مثل برنامه های جشن 22 بهمن ما مجبوریم برای تامین اعتبار از ادارات گدایی کنیم تا هزینه لازم تامین شود.

جمشیدی همچنین گفت: در فعالیت های فرهنگی مذهبی بیشترین کمک را خیرین به ما دارند و اعتبار دولتی کفایت کار ما نیست، به طوریکه سال گذشته 30 میلیون تومان از خیرین برای آموزش قرآن 2500 نفر در مناطق محروم و تربیت 250 مربی قرآنی در این مناطق جمع آوری شد و در این باره ریالی از اعتبارات دولتی خرج نشد.

جمشیدی ادامه داد: با این حال تمام تلاش خود را می کنیم تا با کمک خیرین کارهای مثبتی در شهرستان انجام دهیم که از آن جمله می توان به راه اندازی مرکز مشاوره در مسجد ولیعصر ، فعالیت هایی در زمینه سلامت اجتماعی در مناطق محروم ، برگزاری همایش برای هیئت های مذهبی ، کارگاه آشنایی با نحله های انحرافی و آموزش فضای مجازی  برای طلاب ، مداحان و هیئات مذهبی اشاره کرد.

بودجه های اندک فرهنگی جوابگوی هجمه های فرهنگی دشمنان  نیست

به گزارش بهارانه آنچه که امروزه ما با آن مواجه هستیم بحث «تهاجم فرهنگی» است و دشمن با ابزاری همچون رسانه ، تبلیغات و دیگر ابزار مورد استفاده خود در پی تسلط فرهنگی بر جوانان کشور ما می باشد. حال آنچه که ما باید انجام دهیم مقابله با این حجم از تهاجمات با سلاحی مشابه ، یعنی رسانه، تبلیغات، هنر و فرهنگ می باشد.

همگام با سیاست های کلان کشور هر استان و هر شهرستان خود وظیفه ای در این زمینه داشته و باید در بسط و گسترش فرهنگ و هنر تلاش کند. این مسئله چیزی است که همه مسئولین به آن واقف بوده ، اما برنامه و کارهای عملی در این زمینه دیده نمی شود و گاه شاهد انجام برنامه های تکراری از متولیان این امر هستیم که تنها به گزارش کار ختم شده و تنوع و نوآوری با استفاده از پتانسیل های موجود در شهرستان همچون هنرمندان ، رسانه های نوظهور و شاعران و دیگر پتانسیل های موجود در آن دیده نمی شود و این در صورتی است که برای مقابله با هجمه های فرهنگی دشمنان باید به طور گسترده و با تمام قوا از همه پتانسیل های موجود استفاده کرد.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه