آخرین اخبار

26. بهمن 1396 - 10:39   |   کد مطلب: 26211
معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان همدان گفت: با اجرای طرح هادی از سال 84 به بعد تاکنون 71 هزار و 945 واحد مقاوم‌سازی شده است.

به گزارش بهارانه، به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا  زلزله یکی از حوادث طبیعی است که گاهی بافت‌ها و گسل‌های زیرزمینی را عامل است و بعضاً به دلیل شدت آن عواقب و خطراتی را به دنبال دارد؛

گاه این عواقب جبران‌ناپذیر و گاه جبران‌پذیر است و هزینه‌هایی متحمل می‌شود، اما گاهی سؤال مطرح می‌شود که آیا راهی برای پیشگیری برای خسارات ناشی از زلزله و موارد این‌چنینی در فکر بشر نیست که چنین صدماتی را شامل می‌شود؟

در موضوع صدمات جانی می‌توان گفت امکان کمی برای پیگیری وجود دارد که البته پیشگیری‌های لازم در خصوص بحث زلزله وجود دارد برای واکنش سریع به موضوع پیش‌آمده اما متأسفانه علم بشر هنوز به آن درجه نرسیده که زلزله را پیش‌بینی کند؛ البته به‌جز موارد گسل و شکاف‌های زیرزمینی.

*مقاوم‌سازی مسکن راهکاری برای جلوگیری از خسارت ناشی از زلزله

 اما درواقع مواردی را می‌شود پیگیری و نهایتاً پیشگیری کرد نکته قابل‌توجه و تأمل در این بحث امنیت است؛

امنیت مسکن مهم‌ترین مقوله در جامعه است که در حوادث طیعی مانند زلزله بیش از همه مورد خسارت می‌شود و اهالی خانه را نگران و سرگردان می‌کند.

امروزه که مصالح به لطف علم و صنعت از استحکام بالایی برخوردار است بایستی قوانین لازم رعایت شود تا درصدی در مقابل زلزله پیشگیری کرد لذا روستاها که خسارات بیشتری به دلیل نبود زیربنای محکم بر آن‌ها وارد است، باید به نوسازی منازل بپردازند تا با این کار خسارات و صدمات این‌چنینی را کاهش دهند.

*مقاوم‌سازی یکی از پروژه طرح هادی در روستاست

طرح هادی ازجمله طرح‌های است که از سال 84 به بعد در روستاها در حال اجراست و یکی از موردی که در این طرح قابل‌اجرا بوده مقاوم‌سازی مسکن‌های روستایی است که در کنار دیگر مورد در حال آنجا است.

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در اجرای طرح هادی به‌خصوص مقاوم‌سازی مسکن‌های روستایی در حال انجام اقدامات مناسبی است که البته انجام این امر بیش از همه مشارکت مردم را نیاز دارد.

در این زمینه معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان همدان در گفت‌وگویی با خبرنگار ما؛ اظهار کرد: یکی از پروژه‌های طرح هادی مقاوم‌سازی مسکن روستایی است که البته خود این مقاوم‌سازی‌ها هم به‌صورت مستقل پروژه محسوب می‌شود

*6500 مقاوم‌سازی مسکن روستایی در استان تا قبل از 84

محمود امیری اذعان داشت: در استان همدان 175 هزار و 239 واحد مسکونی روستایی وجود دارد که تا قبل از سال 84  تعداد 6 هزار و 500  واحد مسکونی بهسازی شده بود.

وی تصریح کرد: با اجرای طرح هادی از سال 84 به بعد تاکنون به 71 هزار و 945  واحد رسیده است .

*با اجرای طرح هادی 71945 واحد در استان مقاوم‌سازی شد

معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان همدان در خصوص بازسازی و مقاوم‌سازی مسکن‌های روستایی نیز گفت: تاکنون در سطح استان 87 هزار 408 واحد مسکونی مقاوم‌سازی و بازسازی‌شده است که درواقع می‌توان گفت عملاً 50 درصد واحدهای مسکونی روستایی نیز مقاوم‌سازی و بازسازی‌شده‌اند.

وی با اشاره به پرداخت تسهیلات مقاوم‌سازی به روستائیان، گفت: امسال 60 هزار و 783 فقره سهمیه مصوب تسهیلات پرداختی بوده که از این میزان 71 هزار و 945 واحد پایان کار گرفته‌اند.

*71945 خانوار در استان پایان کار مقاوم‌سازی گرفتند

امیری گفت: در شهرستان اسدآباد هم 11 هزار و 896 واحد مسکونی روستایی وجود دارد که از این تعداد 490 واحد تا پایان 83 مقاوم‌سازی شده و از سال 84 به بعد تاکنون 3 هزار و 523 واحد مقاوم‌سازی شده است.

وی خاطرنشان کرد: در کل 4 هزار و 13 واحد مسکن  در قالب 13 هزار 984 خانوار روستایی  از نعمت مقاوم‌سازی بهره‌مند شده‌اند.

*بهره‌مندی13984 خانوار از نعمت مقاوم‌سازی

امیری در خصوص پرداخت تسهیلات مقاوم‌سازی به روستائیان اسدآبادی هم ، گفت: امسال 6 هزار و 294 فقره سهمیه تسهیلات پرداختی مصوب در شهرستان اسدآباد داشتیم که از این میزان 4 هزار و 730 فقره معرفی به بانک انجام‌شده، 3 هزار و 523  فقره پایان کار گرفته‌اند و مابقی هم در دست اقدام است.

البته ناگفته نماند که یکی از دلایل عدم رغبت مردم در روستاها ز مقاوم‌سازی مسکن‌هایشان سخت‌گیری و سنگ‌اندازی بانک در پرداخت تسهیلات است که بارها در جلسات مختلف از سوی بنیاد مسکن مطرح‌شده است که می‌طلبد در این زمینه چاره‌اندیشی شود.

انتهای پیام/

تصاویر تکمیلی: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه