آخرین اخبار

8. اسفند 1396 - 11:38   |   کد مطلب: 26396
به تدریج به پایان سال 96 نزدیک می شویم سالی که به نام «اقتصاد مقاومتی- تولید و اشتغال» نامگذاری شد. در یک ماه مانده به آخر سال بر آن شدیم که بدانیم دستگاه های دولتی شهرستان تا چه میزان موفق شده اند به این شعار جامه عمل بپوشانند.

به گزارش بهارانه، در خصوص این موضوع به سراغ سازمان فنی و حرفه ای شهرستان بهار که متولی آموزش در شهرستان می باشد رفتیم و از عملکرد این اداره در شهرستان در زمینه اشتغال جویا شدیم.

احمد سیفی رئیس فنی و حرفه ای شهرستان بهار در خصوص تعداد افرادی که در این مرکز آموزش داده شده و به اشتغال رسیده اند گفت: ما در این مرکز مسئولیت آموزش را بر عهده داریم و در چند بخش ثابت، آموزش در روستاها، آموزش شرکت های تولیدی و صنایع و قرارداد با سازمان هایی همچون زندان، پادگان ، کمیته امداد ، بهزیستی و دیگر مراکز فعالیت می کنیم و برای رهگیری آموزش های لازم یک فرصت یکساله به کارآموزان داده می شود و پس از آن دنبال می کنیم که چند نفر پس از گذراندن دوره ها به اشتغال رسیده اند.

سیفی ادامه داد: بر طبق این روال نمی توان آماری از میزان افراد مشغول به کار در سال 96 داد اما آمار افراد شاغل در سال 95 را با توجه به فرصت ایجاد شده برای کار می توانیم بیان کنیم.

وی تعداد افرادی را که در سال 95 پس از آموزش های این مرکز  در بخش برادران مشغول به کار شده اند 130 نفر عنوان کرد و گفت: این افراد در مراکز ثابت آموزش داده شده اند و در برخی بخش های دیگر مثل زنان سرپرست خانوار، بهزیستی و کمیته امداد اگر افرادی شاغل به کار شوند در آمار ما آورده نمی شود و در آمار کمیته امداد و بهزیستی آورده می شود.

وی تعداد افراد آموزش داده شده در این مرکز از ابتدای سال 96 تا بهمن ماه را 1151 نفر و مجموعا 188500 نفر ساعت در مرکز برادران عنوان کرد و گفت:  همچنین در سال 95 تعداد 1333 نفر و مجموعا 223000 نفر ساعت در بخش برادران آموزش داده شده اند.

وی در مورد رهگیری افراد شاغل گفت: البته  از همه افرادی که آموزش می بینند انتظار اشتغال نداریم چرا که برخی ها در حیطه ایجاد شغل نیستند، از افرادی همچون دانش آموزان ، دانشجویان، زندانیان، سربازان در پادگان ها و دیگر بخش ها که زمینه ایجاد شغل در یک سال پس از آموزش را ندارند نمی توان انتظار ایجاد اشتغال داشت.

سیفی در ادامه به عقد تفاهم نامه ای در خصوص زنان سرپرست خانوار اشاره کرد و گفت: در این مورد تفاهم نامه ای با وزارت کشور منعقد شده و به طور خاص با بودجه ای مخصوص زنان سرپرست خانوار شناسایی شده و برای آموزش به این مرکز معرفی می شوند تا تحت آموزش قرار گرفته و شروع به کار کنند.

وی اظهار داشت: در این مورد با مراکز مختلفی همچون بهزیستی ، کمیسیون بانوان و کمیته امداد ارتباط گرفته ایم که این افراد را به ما معرفی کنند و در رشته هایی همچون میناکاری سفال و خیاطی آموزش های لازم به این افراد داده می شود تا بتوانند با یادگیری این حرفه به امرار معاش بپردازند.

به گزارش بهارانه ، با توجه به آمار ارائه شده از سوی این مرکز میزان اشتغال این مرکز با توجه به آموزش های موجود حدود 10 درصد می باشد و ده درصد از افراد آموزش داده شده در این مرکز به اشتغال می رسند.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه