آخرین اخبار

19. آبان 1399 - 16:01   |   کد مطلب: 33325
کمبود دارو و نهاده باعث گرانی هزینه تولید تخم مرغ و جهش قیمت آن به بالای ۳۰ هزار تومان شده است.

بهارانه، به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز همدان، تخم‌مرغ از جمله کالا‌هایی است که ۷۰ درصد نهاده‌های آن یعنی خوراک مرغ از خارج و با ارز دولتی وارد می‌شوند.

 
سویا در بازار آزاد با قیمت ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه می‌شود درحالی که قیمت مصوب آن دو هزار و ۴۵۰ تومان است، همچنین ذرت در بازار آزاد به سه هزار و ۶۵۰ تومان رسیده درحالی که قیمت مصوب آن هزار و ۵۰۰ تومان است.

البته دولت بین مرغداران نهاده توزیع می‌کند که مقدار آن بسیار کم است و مرغدار به ناچار باید از بازار مابقی نیاز خود را تامین کند.
همچنین قیمت دارو واکسن طیور نیز بسیار افزایش یافته است و یا در بازار مقدار نمی‌شود که در این بین به نظر می‌رسد استفاده از توان داخلی به این موضوع می‌تواند کمک کند.

استفاده از شرکت‌های دانش بنیان با توجه به پتانسیل علمی این بخش می‌تواند در تولید دارو کمک کند، همچنین پرورش مرغ لاین نیز با توجه به اینکه دارو و واکسن کمتری مصرف می‌کند راه حل دیگریست که به این موضوع کمک می‌کند.

اصولا حیوانات لاین به یک جمعیت خالص از حیوانات خاص، اعم از دام و طیور می‌گویند که متعلق به یک نژاد مشخص با ویژگی‌های ژنتیکی کاملا مشخص بوده و قادر به تولید حیواناتی مشابه خود است.

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه