آخرین اخبار

14. دى 1399 - 16:05   |   کد مطلب: 33845
بانوان بهاری علی‌رغم مشکلات و موانعی که بر سر راه اشتغال‌زایی و تولید وجود دارد ورود به عرصه کارآفرینی را هدف‌گذاری کرده و در سال جهش تولید با عشق و پشتکار راه خود در این وادی را امیدوارانه و با موفقیت طی می‌کنند.

به گزارش بهارانه، به نقل از تحلیل بازار، زنان کارآفرین در کشورهای رو به توسعه امید اول برای ارتقای بنیان اقتصادی خانواده‌ها و رشد و توسعه‌ کشور خود محسوب می‌شوند.

موفقیت زنان کارآفرین نه ‌تنها سبب سودهای اقتصادی می‌شوند بلکه منافع اجتماعی و فرهنگی هم ایجاد می کنند چراکه زنان به دلایل متعدد از جمله بیکاری و کاهش دستمزدها و نارضایتی از شغل قبلی وارد عرصه کارآفرینی می‌شوند و بهطور جدی کارآفرینی راهی برای برون‌رفت از بیکاری معمول است.

بسیاری از علاقمندان به کارآفرینی گمان می‌کنند که این مقوله موضوع عجیبی است و نیاز به ایده های کارآفرینی خارق‌العاده‌ و تخصص‌های خاص دارد که آن هم فقط با سرمایه میلیاردی محقق می‌شود در حالی که این چنین نیست و نمونه های بسیاری دیده می شود که چند ایده کارآفرینی با سرمایه های ناچیزی راه اندازی شده و پا گرفته اند.

اگرچه در روزگاری نه چندان دور کارآفرینی محدود به آقایان بود اما در چند دهه اخیر بانوان نیز به این حوزه وارد شده و موفقیت های چشم گیری کسب کرده اند

اگرچه در روزگاری نه چندان دور کارآفرینی محدود به آقایان بود اما در چند دهه اخیر بانوان نیز به این حوزه وارد شده و موفقیت های چشم گیری کسب کرده اند که در همین راستا برآن شدیم تا پای صحبت های دو نفر از بانوان کارآفرین استان همدان؛ کبری بهرامی  و لیلا ابراهیمی بنشینیم که در ادامه متن این گفتگوها را می خوانید:

کبری بهرامی زنی ۵۰ ساله است که در روستای آبرومند از توابع شهرستان بهار استان همدان زندگی می‌کند؛ یک زن روستایی که مانند بسیاری از زنان روستایی کشورمان، سرسختانه روی پای خودش ایستاده است.

خانم بهرامی یکی از ده ها و صدها بانوی با پشتکاری است که با وجود کمبودها، مشکلات و دوری از امکانات پای هدف خود ایستاده و دست از تلاش برنمی‌دارد.

کبری بهرامی تنها برای خودش بلکه برای چند نفر دیگر هم فرصت کسب ‌وکار به وجود آورده و نامش را در زمره زنان موفق استان همدان در عرصه تولید پوشاک و باغداری ثبت کرده است

وی حالا نه تنها برای خودش بلکه برای چند نفر دیگر هم فرصت کسب ‌وکار به وجود آورده و نامش را در زمره زنان موفق استان همدان در عرصه تولید پوشاک و باغداری ثبت کرده است.

کبری بهرامی مانند بسیاری از بانوان کارآفرین سرمایه قابل توجهی نداشته و تنها سرمایه‌ او لطف خدا و تلاش شبانه‌روزی خودش بوده که به ثمر نشسته ضمن اینکه معتقد است فرهنگ کار آفرینی اگر در جامعه جاری شود، در اقتصاد و اشتغال مشکل نخواهیم داشت.

*لطفا خودتان را معرفی کنید و بگویید کار خود را از چه سالی شروع کردید
بنده کبری بهرامی متولد سال ۱۳۴۱ هستم؛ از همان دوران کودکی علاقه به خیاطی داشته ام اما کار خود را به صورت رسمی از اوایل دهه ۷۰ شروع کردم و از اردیبهشت ماه سال جاری کارگاه را گسترش دادم.

*فعالیت اصلی شما در چه زمینه هایی است؟
کار اصلی ما دوخت لباس‌های مختلف زنانه، بچه گانه و مردانه است و در کنار کار دوخت به همراه گروهی از زنان خانه دار روستا در منزل پخت نان محلی، بریدن رشته، دوخت کیف، عروسک بافی و قالی بافی هم انجام می‌دهیم.

*در حال حاضر چند نیرو در کارگاه شما مشغول به فعالیت هستند
با فعالیت های تعریف شده در کارگاه برای ۱۵ نفر به‌صورت مستقیم و برای حدود ۱۰ نفر هم به‌صورت غیرمستقیم اشتغال ایجاد شده است که بیشتر این شاغلان زن هستند.

*مهمترین عامل موفقیت شما چه بوده است
عامل موفقیت در درجه اول توکل به خدا بوده ضمن اینکه من اصولا آدم خوش بین، آینده نگر و علاقه مند به پیشرفت در زندگی هستم و این اعتقاد باعث صبر من در برابر مشکلات شده و زنان روستا هم به من قوت قلب زیادی می دهند و زمانی که می دیدم که این خانم ها می توانند روی پاهای خودشان بایستند تحمل سختی ها برای من آسان تر می شد.

*چه عاملی باعث شده که شما به فکر تاسیس کارگاه تولیدی بیفتید
روستایی آبرومند با اینکه آب و هوایی خوبی دارد اما متاسفانه به دلیل عدم اشتغال جوانان، مهاجرت از این روستا به شهرها زیاد است که در اینگونه مهاجرت‌ها زنان بیشترین آسیب را متحمل می‌شوند به همین خاطر به فکر اشتغال زایی در روستا افتادم.

یکی از راه های جلوگیری از مهاجرت ایجاد اشتغال پایدار است که این امر باید یکی از  دغدغه های مسولان ما برای مردم روستاها باشد.

*لطفا از موانعی که سر راهتان وجود داشته  برایمان بگویید
در شروع کار با موانع بسیاری مواجه شدیم و در حال حاضر هم بخشی از این مشکلات همچنان وجود دارند به طوری که از لحاظ مالی مشکل داشتیم و حتی نیروهای ما در خانه هم چرخ خیاطی نداشتند ضمن اینکه دور بودن از شهر برای گرفتن کارها از جمله مشکلات قابل توجه بود.  

به هر حال شروع هر کاری با مشکلات متعددی همراه است اما در این مسیر باید کفش آهنین به پا کرد تا به اهدافی که برای خود ترسیم کرده ایم برسیم.

*توصیه شما به زنان روستایی که تازه وارد عرصه کار شده اند،  چیست؟
به نظر من بسیاری از افراد دیگر هم می توانند کارهای بسیار بزرگ تر و مهمتر از فعالیت من انجام دهند که توصیه میکنم به هیچ عنوان ناامید نشوند.

جوانانی که می گویند کار نیست بدانند که همت و تلاش از همه چیز مهم تر است و حتی اگر سرمایه هم نباشد می توانند با عزم و اراده آهنین به مشکلات غلبه کنند.

باید دست افراد دیگر را هم بگیریم چراکه اگر این احساس در کل جامعه به وجود بیاید نه تنها مشکل اقتصادی و اشتغال حل می شود بلکه می توانیم صادر کننده بسیاری از تولیدات و محصولات باشیم

باید مسیر خود را پیدا کنند و در این مسیر دست افراد دیگر را هم بگیریم چراکه اگر این احساس در کل جامعه به وجود بیاید نه تنها مشکل اقتصادی و اشتغال حل می شود، بلکه می توانیم صادر کننده بسیاری از تولیدات و محصولات باشیم و رفاه را در جامعه به بوجود بیاوریم. 

 

تصاویر تکمیلی: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه