آخرین اخبار

17. دى 1399 - 17:17   |   کد مطلب: 33875
همدان، جایگاه نخست را در ایران دارد و بیشترین مقدار محصول نیز در شهرستان بهار برداشت می‌شود.

به گزارش بهارانه، به نقل از خبرگزاری تسنیم از همدان، استان تاریخی همدان با برخورداری از دشت‌های پهناور و آب و هوای مطبوع از دیرباز، مهد پرورش محصولات کشاورزی و باغی متعددی بوده است.

محصولاتی که برخی‌هایش چون سیر، انگور و گردو شهرت جهانی داشته و دسترنج بهره‌برداران همدانی در بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌شود. سیب زمینی نیز از برندهای ویژه استان همدان است؛ محصولی مهم که نقش تعیین‌کننده‌ای در امنیت غذایی دارد.

ایران جایگاه سیزدهم تولید این محصول در جهان و همدان، جایگاه نخست را در ایران دارد و بیشترین مقدار محصول نیز در شهرستان بهار برداشت می‌شود. هرچند یک پنجم سیب زمینی کشور در همدان تولید می‌شود و سال‌ها از کشت این محصول در استان می‌گذرد، اما هنوز صنایع تبدیلی، آن چنان که باید و شاید در همدان وجود ندارد و بیشتر محصول تولیدی به مصرف تازه‌ خوری رسیده یا از همدان خارج می‌شود.

خلق ثروت و ارزش افزوده با صنایع تبدیلی

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان همدان در این‌باره می‌گوید: امسال 920 هزار تن سیب‌زمینی از 21 هزار هکتار مزرعه استان برداشت شده که420 هزار تن آن از نوع تابستانه بوده است.

محمد شهرام پرورش می‌افزاید: 500 هزار تن از این محصول نیز در انبارها ذخیره شده و همدان، قطب تولید سیب زمینی در کشور به شمار می‌رود.

مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی همدان نیز با اشاره به نقش مهم واحدهای فرآوری محصول در تولید ثروت می‌گوید: تولید خلال، پوره، چیپس، پودرو نشاسته از سیب‌زمینی به ماندگاری محصول در استان کمک می‌کند.

حسن محمدی می‌افزاید: 60 سردخانه فعال در استان وجود دارد که ساخت آن‌ها، مقدار ضایعات محصول سیب‌زمینی را از 30 به کمتر از 5 درصد کل تولید کاهش داده و هیچ مقداری از این محصول معدوم نمی‌شود.

وی بیان می‌کند: 63 واحد سردخانه با ظرفیت 220 هزار تن محصول نیز در دست ساخت است و قصد داریم تا در کنار 60 سردخانه موجود و 63 واحد در حال ساخت، واحدهای سُرد مدرن نیز ساخته شود.

محمدی اعلام می‌کند: برای سُرد و بسته‌بندی سیب زمینی نیز 4 واحد با ظرفیت 75 هزار تن در استان وجود دارد، اما بسته‌بندی این محصول بیشتر به روش سنتی انجام می‌شود.

وی با اشاره به نقش بسته بندی مناسب در فروش محصولات باغی و کشاورزی می‌گوید: ساخت هر واحد سُرد نزدیک به 6 میلیارد تومان هزینه می‌خواهد.

معاون صنایع تبدیلی و غذایی جهاد کشاورزی همدان تصریح می‌کند: ساخت هر واحد فرآوری سیب زمینی با ظرفیت تولید 30 هزار تن در سال برای برای تهیه پودر، پوره، چیپس، نشاسته و خلال بیش از 200 میلیارد تومان هزینه دارد.

محمدی با اشاره به حمایت دولت از ایجاد صنایع تبدیلی بیان می‌کند: سرمایه‌گذار تنها باید 20 درصد مبلغ را برای ایجاد واحد فرآوری هزینه کند و 80 درصد هزینه موردنیاز به‌صورت تسهیلات بانکی به متقاضی پرداخت می‌شود.

وی اعلام می‌کند: معافیت از عوارض گمرکی برای خرید دستگاه‌های مورد نیاز و بهبود روند تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی برای ایجاد واحد صنعتی از دیگر کمک‌های دولت به متقاضیان ایجاد صنایع تبدیلی است.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه