آخرین اخبار

18. دى 1399 - 17:09   |   کد مطلب: 33892
کتاب‌های «مسئله حجاب در جمهوری اسلامی ایران» و «مسئله حجاب در غرب» به قلم «علی غلامی» به مناسبت سالروز واقعه کشف حجاب رونمایی شد.

به گزارش بهارانه، به نقل از سرویس کتاب و نشر خبرگزاری رسا، این آیین روز چهارشنبه در قالب وبینار آموزشی «شمیم» به مناسبت ۱۷ دی، سالروز واقعه کشف حجاب به دستور رضاخان در سال ۱۳۱۴، با مشارکت بنیاد عفاف و حجاب با حضور آیت‌الله محمدحسن اختری دبیرکل بنیاد عفاف و حجاب، لاله افتخاری نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی و عضو هیات علمی دانشگاه، فاطمه آلیا قائم مقام امور زنان سازمان صدا و سیما و رویا فتحی رئیس فرهنگسرای سرو در این فرهنگسرا برگزار شد، علی غلامی عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق(ع) و پژوهشگر و نویسنده نیز به صورت آنلاین در این جلسه حضور داشت.

غلامی در این آیین درباره محتوای کتاب ‌ «مساله حجاب در غرب» اظهارداشت: این کتاب در چهار محور تدوین شده که محور اول تاریخچه حجاب است، از حدود ۱۵ قرن قبل از تولد حضرت عیسی(ع)، در مورد حجاب تاریخچه داریم، تا قرن ۱۹ و ۲۰ یعنی حدود ۳۴ قرن، آنچه ما در غرب از حجاب می‌بینیم، یک روند بدون شیوه بود، یعنی حجاب در ۱۵ قرن، ۱۵۰۰ سال قبل از تولد حضرت عیسی(ع) با سال ۱۹۰۰ خیلی تفاوتی نکرده است، در مواردی در نوع حجاب تفاوت‌هایی وجود دارد اما اصل موضوع خیلی تغییر نکرده است.

این نویسنده گفت: از سال ۱۹۳۰ حجاب از یک پروسه به یک پروژه تبدیل شده و به شدت افول می‌کند، در مقایسه سال ۱۸۸۰ با ۱۹۸۰، طی یکصد سال، حجاب بیش از ۳هزار و ۴۰۰ سال تغییر کرد و به یک پروژه اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و عقیدتی تبدیل شد.

وی افزود: علل رویگردانی مردم در غرب از حجاب و رویدادهای مرتبط با آن بعد از رنسانس و در قرن بیستم، دلایل اقبال به حجاب در غرب در چهل سال اخیر، اقدامات قانونی در حوزه حجاب در بعضی از کشورهای غربی در کتاب «مساله حجاب در غرب» مورد بررسی قرار گرفته است.

غلامی بیان کرد: کتاب «حجاب در جمهوری اسلامی» نیز در قالب موضوع‌هایی همچون جایگاه و مبانی پوشش، علل بدحجابی، راهکارهای حل مساله بدحجابی در ایران، چرایی ورود حکومت به مساله پوشش و پاسخ به شبهاتی در مورد حجاب تدوین شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق(ع) با اشاره به سالروز کشف حجاب اظهارداشت: بسیاری در این راه شهید شدند، برخی برای حفظ حجاب تا پایان عمر در خانه ماندند، جمهوری اسلامی زمینه‌ای فراهم کرد تا مساله حجاب تعمیق پیدا بکند اما حلقه مفقوده در این حوزه، شهیدمطهری و کتاب مساله حجاب ایشان است.

وی گفت: شهید مطهری در آن زمان به تبیین کلامی، فلسفی، اعتقادی و اجتماعی مساله حجاب پرداختند، امروز بحث‌های شناختی در حوزه حجاب ضروری است، تردیدهای روزافزونی در این حوزه مطرح می‌شود و پاسخی به آنها داده نمی‌شود و تنها کلیاتی در این حوزه مطرح می‌شود، تا شناخت نباشد و اینکه ما به دنبال گرایش به حجاب و رفتار محجبانه باشیم، توقع به جایی نیست.

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه