آخرین اخبار

21. دى 1399 - 19:09   |   کد مطلب: 33918
طبق اعلام شرکت «سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه» کلیه فعالان بازار سرمایه کشور (بازار اوراق بهادار و بورس‌های کالا) اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی، ایرانی و خارجی مکلف به ثبت‌نام در این سامانه هستند.

به گزارش بهارانه،  طبق اعلام شرکت «سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه» کلیه فعالان بازار سرمایه کشور (بازار اوراق بهادار و بورس‌های کالا) اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی، ایرانی و خارجی مکلف به ثبت‌نام در این سامانه هستند. ثبت‌نام در این سامانه جایگزین ارائه تمامی مدارک و اطلاعات ضروری خواهد بود که اشخاص موظف‌اند هنگام دریافت خدمات نسبت به ارائه آن‌ها اقدام کنند.

 در پایان مهلت تعیین‌شده هیچ شخص حقیقی و حقوقی نمی‌تواند بدون ثبت‌نام در این سامانه، در بازار سرمایه خدماتی از قبیل خریدوفروش اوراق بهادار و صدور و ابطال واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری و … را دریافت کند.

اما در خصوص ضرورت ثبت نام در سجام می بایست نکات و اطلاعات زیر را مطالعه کنید تا با ضرورت ثبت نام در سجام آشنا شوید.

1- با توجه به اینکه هیچ فرد حقیقی و حقوقی قادر نیست که بدون ثبت نام در این سامانه در بازار پر تب و تاب بورس و سرمایه خدمات مورد نیاز خود را از قبیل: خرید و فروش اوراق بهادار و… را صورت بخشد، پس حتما باید برای ارائه این خدمات و بهره مندی از مزایای آن ها در این سامانه اطلاعات خود را ثبت نمایید.

2- تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی جدید بازار سرمایه می بایست قبل از ارائه تمامی خدمات خود نظیر: صدور کد سبدگردانی و …  حتما در این سامانه ثبت نام نمایند و در غیر این صورت ارائه تمامی این خدمات در بازار سرمایه امکان پذیر نخواهد بود. بنابراین ضرورت ثبت نام در سجام در اینجا به خوبی خودنمایی می کند تا افراد حتما برای ارائه خدمات خود در این بازار و پیش از اجرای هر فرآیندی به ثبت نام در سجام اقدام کنند تا ادامه فعالیت آن ها در بازار بورس و سرمایه با مشکل رو به رو نگردد.

3- یکی دیگر از موارد ضرورت ثبت نام در سجام این است که در صورت عدم ثبت نام در این سامانه افراد قادر به دریافت کد بورسی و فعالیت در بازار بورس و سرمایه گذاری نخواهند بود و همین امر خود به تنهایی سبب شده است که افرادی که قصد فعالیت در این بازار پر حرارت و پر جنب و جوش را دارند و اگر رویای شیرین سوددهی و ثروت و سرمایه زیاد و هنگفت را در ذهن خود می پرورانند، باید حتما  پیش از هر چیزی نسبت به ثبت نام در سجام اقدامات لازم را به عمل آورند و بعد از ثبت نام در سجام می توانند برای دریافت کد بورسی خود اقدام نمایند و در غیر این صورت به هیچ عنوان قادر به دریافت کد بورسی نخواهند بود.

بنابراین نتایج حاکی از آن است که تمامی این افراد اعم از حقیقی و حقوقی برای به دریافت کد بورسی و به دست آوردن سرمایه در بازار بورس و سرمایه یک بار برای همیشه با پرداخت هزینه ای بسیار ناچیز به سامانه سجام مراجعه نموده و پس از طی شدن مراحل لازم تمامی اطلاعات مورد نیاز خود را در این سامانه ثبت نمایند تا بتوانند برای ادامه مسیر خود بدون هیچ گونه مشکل و دردسری راه خود را در بازار سرمایه با سهولت بیشتر بپیمایند. پس اگر برای اولین بار وارد این بازار شده اید و یا اینکه تاکنون نسبت به ثبت خود در این سامانه اقدام نکرده اید و در صدد بهره وری از خدمات بازار سرمایه و بورس هستید، باید در مرحله اول و پیش از هر کار دیگری نسبت به ثبت نام در سجام اقدامات لازم را انجام دهند و پس از ثبت نام به فعالیت خود در این بازار ادامه دهند. ضمن اینکه اطلاعات مشتریان در این سامانه در تمامی نهادهای مالی موجود در بازار سرمایه به صورت یکپارچه خواهد شد و این نکته را نیز می توان در نظر داشت که تمامی اطلاعات ثبت شده مشتری به راحتی قابل ویرایش می باشد و در صورت بروز هر گونه اشتباهی درهنگام ثبت نام می توان نسبت به ویرایش اطلاعات خود اقدام کرد.

مزیت ثبت نام در سجام

پس از آنکه با ضرورت ثبت نام در سجام و اهمیت بالای آن آشنا شدید، در این قسمت به مزیت های ثبت نام در سجام خواهیم پرداخت. در خصوص مزیت ثبت نام در سجام همین مورد کافی است که در خصوص برخی از خدمات از جمله اوراق حق تقدم مشتریان حتما نیاز به کد بورسی دارند  و بدون وجود و دریافت کد بورسی اجرای این فرآیندها امکان پذیر نخواهد بود. بنابراین در ابتدای امر می بایست نسبت به ثبت نام خود در سجام اقدام نمایند تا با دریافت کد بورسی بتوان از مزیت های شایان توجه بازار سرمایه و بورس بهره مند گردید.  بنابراین لازم است هر چه سریع تر نسبت به این کار اقدام کرد.

سایر مزیت هایی که با ثبت نام در سجام پیش روی سرمایه گذاران بازار بورس و سرمایه قرار می گیرد، عبارتند از:

1- یکی از مزیت های ثبت نام در سجام این مسئله است که برای هیچ یک از مراجعات بعدی خود به نهادهای مالی اعم از کارگزاری،  شرکت‌های تأمین سرمایه و…  دیگر نیازی به احراز هویت مجدد نخواهید داشت و همان ثبت نام اولیه کافیست.

2- ارسال تمامی اسناد، مدارک، اعلان، اخطارها، مکاتبات و مراسلات بر حسب اطلاعات ارتباطی ارائه گشته از سوی شما به هنگام ثبت نام در سجام انجام می پذیرد.

3- شما به عنوان متقاضی می توانید نسبت به تغییر اطلاعات ارتباطی خود از جمله نشانی محل سکونت خود مستقیما تغییرات لازم را اعمال نمایید.

4- پرداخت تمامی مطالبات و عواید نقدی شما در بازار سرمایه بر حسب شماره حساب اعلامی متعلق به شما صورت می گیرد که در سامانه سجام آن را به هنگام ثبت نام وارد کرده اید. همچنین برای واریز این مبالغ در صورت نیاز شما می توانید شماره حساب خود را در این سامانه تغییر دهید تا به شماره حساب جدید شما مبالغ واریز گردند.

5- بعد از اجرای فرآیند ثبت نام از این پس شما می توانید کلیه خدمات به اشخاص حقیقی و حقوقی جدید در بازار سرمایه خود را نظیر: صدور کد معاملاتی در کلیه بورس‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، صدور کد سبدگردانی و … صرفا پس از ثبت نام در این سامانه امکان پذیر خواهد بود.

هدف سازمان بورس و سرمایه از ایجاد این سامانه، شفاف‌ سازی معاملات و جلوگیری از پولشویی می باشد که با ثبت نام در این سامانه می توان به این مهم دست یافت.

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه