آخرین اخبار

5. بهمن 1399 - 17:26   |   کد مطلب: 34048
افزایش قیمت دلار، رونق بوم‌گردی را به دنبال داشت؛
میراث فرهنگی همدان، منفعل در حمایت از خانه‌های بوم‌گردی
مدیر خانه بوم‌گردی دولتسرا روستای فسیجان از توابع شهرستان بهار: اقدامات میراث فرهنگی در جذب گردشگر به همدان چندان مؤثر نبوده است

به گزارش بهارانه، به نقل ازسپهرغرب،  مدیر خانه بوم‌گردی دولتسرا روستای فسیجان از توابع شهرستان بهار با بیان اینکه اقدامات و تبلیغات میراث فرهنگی در جذب گردشگر به همدان چندان مؤثر نبوده است، گفت: فرهنگ‌سازی و فراهم کردن بستر لازم، دو مقوله مهم در بحث گردشگری است.

ایجاد خانه‌های بوم‌گردی طی سال‌های اخیر در برخی نقاط کشور موجب جذب گردشگران داخلی و خارجی به استان‌ها، شهرها و حتی روستاهای مختلفی شد و رونق گردشگری داخلی را به این دلیل شاهد بودیم؛ ایجاد این اقامتگاه‌ها و خانه‌های بوم‌گردی پتانسیل‌های ناشناخته در بسیاری از نقاط کشور را به گردشگران شناساند و چه‌بسا بسیاری از سرمایه‌گذاری‌ها از دل همین اتفاق محقق شد.

همدان یکی از استان‌های فعال در این عرصه است و با توجه به مزیت‌های موجود این موضوع از رونق اقتصادی و شناساندن ظرفیت‌های موجود در هر منطقه تا ایجاد اشتغال و غیره، پرداختن به این حوزه نیازمند یک عزم همگانی و حمایت همه‌جانبه مسئولان و تبلیغات گسترده است.

معاون گردشگری میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان اردیبهشت‌ماه سال جاری شکل‌گیری اقامتگاه بوم‎گردی را به دو صورت متفاوت دانسته و عنوان کرده بود که در نوع اول تبدیل واحد ساختمانی در محدوده روستا به اقامتگاه بوم‌گردی مدنظر است و متقاضیان با ارائه درخواست به اداره کل استان و پس از بررسی موقعیت و ساختار واحد و احراز شرایط در حداقل زمان ممکن پروانه بهره‌برداری می‌گیرند.

علی خاکسار این را نیز عنوان کرد که در نوع دوم متقاضیان در محدوده روستا نسبت به ایجاد واحد بوم‌گردی با الگو گرفتن از معماری و بافت سنتی روستا اقدام می‌کنند که به‌دلیل احداث ساختمان و واحد جدید، الزامات خاصی ازجمله استعلام و کسب نظر از ادارات و نهادهای مختلف و تهیه نقشه‌های معماری با الگوهای معماری سنتی روستا نیاز است.

وی این مهم را نیز یادآور شده بود که اقامتگاه‌های بوم‌گردی نظیر دیگر تأسیسات گردشگری دارای درجه‌بندی هستند و بسته به ویژگی‌های ساختمانی و معماری و کیفیت خدمات در سه دسته یک، دو و سه درجه‎بندی می‌شوند که سال گذشته ضوابط درجه‌بندی اقامتگاه‌های بوم‌گردی از سوی معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی به استان‌ها ابلاغ شد و تمام اقامتگاه‌های بوم‌گردی باید طی فرآیندی توسط عاملان طرح تطبیق استانداردسازی، ارزیابی شوند.

خاکسار این نکته را نیز گفته بود که طی ماه‌های اخیر استقبال خوبی از سوی متقاضیان ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی شده و از ابتدای سال جاری تعداد 18 پرونده مورد بازدید و بررسی اولیه قرار گرفته است و طبق پیش‎بینی‌ها امسال حداقل 10 باب اقامتگاه بوم‌گردی جدید به تعداد اقامتگاه‌های بوم‎گردی و ظرفیت اقامتی استان همدان افزوده می‌شود.

وی توزیع سفر در اقصا نقاط استان و افزایش ماندگاری گردشگران را از دیگر مزیت‌های ایجاد اقامتگاه‌های بوم‎گردی دانسته و گفته بود که سال گذشته 30 باب اقامتگاه بوم‌گردی در استان همدان ایجاد شده که 9 واحد آن در شهرستان‌های همدان، اسدآباد، بهار، تویسرکان، ملایر و کبودراهنگ بوده است.

اما با توجه به شیوع کرونا و عدم حمایت‌های لازم بسیاری از خانه‌های بوم‌گردی در سطح استان غیر فعال و یا تعطیل شده‌اند که به این منظور با مدیر خانه بوم‌گردی دولتسرا روستای فسیجان از توابع شهرستان بهار گفت‌و‌گو کردیم.

رضا امیری در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما ضمن بیان اینکه موضوع بوم‌گردی شاخه‌ای از توریسم داخلی و خارجی است، اظهار کرد: در بحث جذب گردشگر و رونق گردشگری، یک‎سری مشکلات اساسی و ریشه‏‌ای از قبل داشته‌ایم.

وی با تأکید بر اینکه متأسفانه یک‎سری از مشکلات در این حوزه به‌دلیل عدم نرمش و یا روی خوش نشان ندادن برخی مسئولان به گردشگران خارجی است، گفت: دیدگاه‌های خاصی در این موضوع وجود دارد و متأسفانه در این بحث در کشور خوب کار نشده است.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه تا دو سال پیش با توجه به بالا رفتن قیمت دلار و افزایش هزینه سفرهای خارجی آهنگ خوشی برای رونق سفرهای داخلی شنیده شد، بیان کرد: با توجه به این امر مردم به بحث خانه‌های بوم‌گردی روی آوردند و استقبال خوبی در این حوزه شد.

امیری با بیان اینکه به‌واسطه جاذبه‌های گردشگری در کشورهای حاشیه‌ای بسیاری از مردم در تعطیلات از سفر به این کشورها استقبال می‌کردند، افزود: با افزایش قیمت ارز و دلار این موضوع تا حدی تعدیل یافت و توفیق اجباری برای خانه‌های بوم‌گری به‌منظور استفاده از این فرصت شد.

مدیر خانه بوم‌گردی دولتسرا روستای فسیجان از توابع شهرستان بهار با تأکید بر اینکه طی سال‌های گذشته استقبال خوبی از خانه‌های بوم‌گردی شد، تصریح کرد: سال گذشته قابل مقایسه با امسال نبود و امسال به‌دلیل شیوع کرونا، 10 درصد حضور گردشگران را نسبت به سال گذشته در خانه بوم‌گردی دولتسرا شاهد بودیم.

وی با بیان اینکه شیوع کرونا نیز عدم رونق خانه‌های بوم‌گردی را تشدید کرد، ادامه داد: خانه‌های بوم‌گردی شهری و روستایی با توجه به سنتی و دنج بودن فضای موجود تا قبل از شیوع کرونا مورد استقبال قرار گرفته بود؛ البته طی 40 روز گذشته نیز به‌تدریج اتفاقات خوبی افتاده و شاهد حضور گردشگران در خانه‌های بوم‌گردی هستیم.

امیری با تأکید بر اینکه طی دوره شیوع کرونا هیچ‌گونه حمایتی در این حوزه نداشتیم، خاطرنشان کرد: این نکته قابل توجه است که هرازگاهی میراث فرهنگی تنها برای دریافت آمار گردشگران با ما تماس دارد و ظاهراً تنها برای گزارش عملکرد خود این تماس‌ها را می‌گیرند.

مدیر خانه بوم‌گردی دولتسرا روستای فسیجان از توابع شهرستان بهار با بیان اینکه حداقل حمایت از دفاتر گردشگری و مراکز بوم‌گردی این بود که چندماهی برای تسهیلات دریافتی امهال داده شود، یادآور شد: در شرایط کنونی با توجه به نبود درآمد باید مهلتی برای بازپرداخت تسهیلات داده می‌شد که داده نشد؛ بانک مرکزی بخشنامه‌ای در این راستا ابلاغ کرد که هنوز در بحث اجرایی آن مشکل داریم.

وی با تأکید بر اینکه بسیاری از بانک‌ها در این خصوص توجیه نبودند، اظهار کرد: با اینکه کارمند بانک هستم، متأسفانه بانک‌ها نمی‌توانستند مرا در این خصوص توجیه کنند و وای به حال یک فرد روستایی بی‌سواد که به‌عنوان مثال خانه پدری خود را تبدیل به خانه بوم‌گردی کرده و بخواهد از بانک تقاضای امهال داشته باشد؛ هنوز بانک‌ها برای موضوع امهال توجیه نیستند.

امیری به گسیختگی موجود در میان ادارات و سازمان‌های ذی‌ربط در بحث گردشگری اشاره کرد و گفت: گویا سازمان میراث فرهنگی نیز در این خصوص اقتدار و برندگی کافی را ندارد؛ وزارت میراث فرهنگی تدابیر و مصوبات لازم در بحث گردشگری را دارد، اما در بحث اجرا حمایت لازم نیست.

مدیر خانه بوم‌گردی دولتسرا روستای فسیجان از توابع شهرستان بهار بیان کرد: عامل بسیار مهم در عدم رونق گردشگری روی خوش نشان ندادن به این حوزه است؛ گردشگری مظلوم واقع شده، درحالی که معتقدم 95 درصد تولید ناخالص ملی را می‌توانیم در بحث گردشگری داشته باشیم.

وی فرهنگ‌‌‌سازی و فراهم کردن بستر لازم را دو مقوله مهم در بحث گردشگری دانست و افزود: همدان در بحث گردشگری خوب کار می‌کند و شهردار همدان نیز با وجود تمام انتقادها و کارشکنی‌ها در این حوزه خوب کار کرده است.

امیری فراهم کردن برخی زیرساخت‌ها ازجمله هتل‌ها و احداث پُل‌ها را در جذب گردشگر مؤثر دانست و تصریح کرد: البته بخشی از بحث گردشگری مربوط به سفر اربعین و قرار گرفتن در مسیر راه کربلا است؛ ایجاد پُل فرهنگیان در مسیر مذکور ازجمله این موارد بوده، اما همدانی‌ها نیز از این مباحث منتفع می‌شوند.

مدیر خانه بوم‌گردی دولتسرا روستای فسیجان از توابع شهرستان بهار ادامه داد: همدان کارهای مولد، صنعت و کشاورزی آن‌چنانی ندارد و یکی از دلایل رونق مسکن در همدان این موارد است و معتقدم با توجه به پتانسیل موجود در موضوع جاذبه‌ها، هگمتانه و اکباتان، همدانی‌ها علاقه‌مند به بحث گردشگری هستند.

وی با بیان اینکه اقدامات و تبلیغات میراث فرهنگی در جذب گردشگر به همدان چندان مؤثر نبوده است، خاطرنشان کرد: متأسفانه مسئولان میراث فرهنگی استان در این حوزه مؤثر عمل نمی‌کنند و یک سازمان بسیار منفعل با اقدامات معمول است؛ میراث فرهنگی یک سازمان قوی نیست.

امیری با تأکید بر اینکه یکی از دلایل تعطیلی مراکز بوم‌گردی عدم حمایت دولت است، یادآور شد: هزینه‎های نگهداری یک خانه بوم‌گردی فشار سنگینی به صاحبان این مراکز است و در شرایط کنونی با کاهش گردشگر درآمدها نیز به‌شدت کاهش یافته است.

مدیر خانه بوم‌گردی دولتسرا روستای فسیجان از توابع شهرستان بهار با بیان اینکه مشتری نبض یک سازمان است، اظهار کرد: اگر مشتری نباشد و متولی نتواند هزینه‌های نگهداری را دربیاورد، باید این مراکز تعطیل شوند و این معادله دقیق و منطقی است.

وی عدم حمایت و جذب گردشگر و فشار سنگین هزینه‌های نگهداری را ازجمله عوامل تعطیلی بسیاری از خانه‌های بوم‌گردی دانست و گفت: حدود یک میلیارد تومان برای ایجاد خانه بوم‌گردی دولتسرا هزینه کرده‌ام.

گرچه با شیوع کرونا بسیاری از فعالیت‌ها و مشاغل تحت‌تأثیر این موضوع قرار گرفت، اما شاید گردشگری یکی از حوزه‌های آسیب‌دیده از این موضوع بود که در کشورهای مختلف به‌منظور جبران این آسیب تدابیری اندیشیده شد و در کشور ما نیز این موضوع نیازمند حمایت و توجه ویژه بود که متأسفانه نه‌تنها هیچ تدبیری به‌منظور جبران این خسارت اندیشیده نشد، بلکه حمایت‌ها نیز چندان مؤثر نبوده است.

طی سال‌های اخیر خانه‌های بوم‌گردی به‌منظور رونق گردشگری داخلی و جذب گردشگران خارجی ایجاد شد و به‌تدریج درحال رونق بود که شیوع کرونا این حوزه را نیز تحت تأثیر قرار داد؛ پیش از آن افزایش قیمت دلار رونق بوم‌گردی را به دنبال داشت و بسیاری از افرادی که توان پرداخت هزینه‌های سنگین سفرهای خارجی را نداشتند، به سفرهای داخلی روی آوردند.

اما رونق و توسعه گردشگری داخلی نیازمند تبلیغات و اقدامات مؤثر در این حوزه است که بسیاری از استان‌های کشور در این خصوص ورود خوبی داشتند، اما در استان همدان با وجود شعارهای همیشگی مسئولان مبنی بر توسعه گردشگری، این مهم چندان محقق نشد و اداره کل میراث فرهنگی استان گویا غافل از همه‌چیز این بار نیز از قافله رونق و توسعه گردشگری از سایر استان‌ها عقب ماند و حتی از حمایت هرچند ناچیز از فعالان در این عرصه نیز شانه خالی کرد.

میراث فرهنگی همدان آن‌چنان در این موضوع منفعل بود که بسیاری از خانه‌های بوم‌گردی در سطح استان به‌دلیل عدم حمایت‌ها، عدم جذب گردشگر و هزینه‌های بالای نگهداری، به تعطیلی کشیده شدند و این درحالی است که معاون این اداره کل از افزایش درخواست‌ها برای ایجاد خانه بوم‌گردی سخن می‌گوید و با توجه به شیوع کرونا و کم شدن گردشگری به این دلیل، رغبتی به این موضوع نبوده و باید مسئولان تلاش کنند با حمایت‌های ویژه از فعالان این عرصه، سعی بر حفظ آن‌ها داشته باشند.

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه