آخرین اخبار

20. بهمن 1399 - 17:27   |   کد مطلب: 34191
در کرسی آزاد اندیشی که با موضوع ازدواج آسان در بهار برگزار شد، آداب و رسوم غلط پیش از مولفه اقتصاد از موانع اصلی ازدواج جوانان و بالا رفتن سن ازدواج و تجرد بیان شد

به گزارش بهارانه، مدتی است که بحث ازدواج آسان و بالا رفتن تعداد مجردین در سطح شهرستان بهار به موضوع داغ گروه های مختلف تبدیل شده است. در این راستا اولین نشست از سلسله مباحث ازدواج آسان شب گذشته در مسجد امام خمینی شهرک فرهنگیان به صورت کرسی آزاد اندیشی بعد از نماز مغرب و عشا به همت گروهی از جوانان و فعالین مذهبی شهر برگزار شد.

این نشست به صورت میزگرد سه نفره و به صورت پرسش و پاسخ بین عرفان مرادی به عنوان یک جوان در آستانه ازدواج، حجت الاسلام زارعی، رئیس حوزه علمیه بهار و دکتر احمد قره خانی، عضو کمیته صیانت از خانواده استان برگزار شد.

در این نشست مرادی مولفه اقتصاد را مهمترین مانع ازدواج در جامعه امروزی دانست و اظهار داشت: در جامعه کنونی از زمانی که یک پسر از تحصیل فارغ شود باید پله های متعددی چون خدمت مقدس سربازی و یافتن یک شغل مقبول و کسب درآمد کافی برای تهیه یک خودرو و منزل مسکونی را طی کند تا بتواند اقدام به ازدواج کند و همه این مراحل چندین سال طول خواهد کشید و همین باعث می شود که پسرها در سن بالای ۳۰ سال آماده ازدواج شوند و این باعث بالا رفتن سن ازدواج خواهد شد.

احمد قره خانی که عضویت کمیته صیانت از خانواده استان را داراست، با ارائه آمار و اطلاعاتی از درصد ازدواج و سن ازدواج گفت: با تحقیقی که صورت گرفته، درصد و آمار ازدواج در قشر مرفه جامعه پایین و درصد طلاق بالای ۵۰ درصد است، به طوریکه سن ازدواج در قشر مرفه جامعه برای آقایان بین ۳۲ تا ۳۷ سال و برای خانم ها بین ۲۲ تا ۲۸ سال است.

وی ادامه داد: متوسط سن ازدواج در قشر متوسط جامعه برای آقایان حدود ۲۸ سال و برای خانم ها حدود ۲۴ سال است، پس نمی توان اقتصاد را مولفه اول ازدواج بدانیم.

قره خانی گریزی هم به آمار طلاق در دهه های گذشته زد و گفت: در دهه هفتاد ۶ درصد ازدواج ها منجر به طلاق می شد در حالی که این عدد در دهه هشتاد به ۲۰ درصد و در دهه ۹۰ به حدود ۳۵ الی ۴۰ درصد رسیده است.

حجت الاسلام زارعی، مدیر حوزه علمیه آیت الله بهاری در ادامه با رد اقتصاد به عنوان مولفه اول ازدواج اظهار داشت: آن چیزی که مانع از ازدواج در جامعه می شود اقتصاد نیست، بلکه نوع نگرش ما و رسوم و اصول نانوشته غلط جامعه مانع اصلی ازدواج است.

حجت الاسلام زارعی اذعان داشت: امروز ما باید سنت های غلط و رایج در جامعه را به چالش بکشیم، فرهنگ غربی مصرف گرایی و تجمل گرایی را از زندگی خود حذف کنیم و این را به گفتمان و جریان جامعه تبدیل کنیم.

قره خانی در ادامه به خصلت های غلط موروثی بین جوانان اشاره کرد و آن را از دیگر مولفه های بالا رفتن سن ازدواج دانست و گفت: عدم وجود اعتماد به نفس بزرگترین خصلت موروثی والدین به فرزندان امروزی است که باعث وابستگی بیش از اندازه فرزندان به خانواده شده به طوریکه گاهی می بینیم‌ یک جوان ۳۰ ساله حتی برای خرید لباس هم از خانواده خود کسب تکلیف می کند، ترس از مسئولیت خانواده اجازه تشکیل خانواده به وی نمی دهد و حتی اگر هم بخواهد اقدام به ازدواج کند، نمی تواند در این زندگی موفق باشد.

مرادی، جوان در آستانه ازدواج به نمایندگی از جوانان برخورد با آداب و رسوم غلط جامعه و تجمل گرایی و غرب گرایی جوانان در ازدواج را رد کرد و گفت: آداب و رسوم، یک شبه به وجود نیامده که بخواهیم یک شبه آن را کنار بگذاریم، در مورد تجمل گرایی هم می بینیم که ازدواج های غربی بسیار ساده و بی آلایش برگزار می شوند، اما در کشور ما این مراسم با بیشترین تجملات برگزار می شود.

در ادامه حجت الاسلام زارعی رسوم سنتی و جدید را منفک از هم خواند و با ارائه چند مثال گفت: تهیه جهیزیه تجملاتی، تهیه منزل آنچنانی، شیربها و مهریه بالا مواردی است که می توان آنها را اصلاح کرد، ما نباید منتظر بمانیم که دولت و مجلس برای ما تصمیم بگیرد، بلکه ما باید از شهر و محله خود برای اصلاح آن اقدام کنیم.

وی افزود: باید خانواده ای که ۱۰۰۰ سکه مهر دخترش می کند، خانواده ای که چند صد میلیون شیربها می گیرد و خانواده ای که چنین سخت گیری هایی می کند به چالش کشیده شده و در جامعه منفور شود.

زارعی ادامه داد: مسجد محل، هیئت های مذهبی، فعالان فرهنگی، نشریات، کانال های تلگرامی، پیج های اینستاگرامی و ...‌همه باید به این موضوع ورود کنند تا موانع ازدواج برطرف شود؛ چرا که بالا رفتن سن ازدواج در جامعه خطرات جبران ناپذیری در جامعه ایجاد کرده و موجب انحرافات جنسی و از پاشیدن بنیان خانواده ها خواهد شد.

در پایان این میزگرد مشورتی با جمع بندی افراد به پایان رسید و ادامه بحث به جلسات بعدی موکول شد.

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه