آخرین اخبار

30. بهمن 1399 - 17:37   |   کد مطلب: 34288
نشست رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل خانه مطبوعات استان همدان با خبرنگاران رسانه‌های گروهی شهرستان بهار برگزار شد.

به گزارش بهارانه، به نقل از آوای بهار، نشست رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل خانه مطبوعات استان همدان با خبرنگاران رسانه‌های گروهی شهرستان بهار برگزار شد.

در این نشست رئیس هیئت مدیره خانه مطبوعات استان همدان گفت: تیم جدید خانه مطبوعات استان، تحول اندیش است و به دنبال متحول کردن فضای رسانه‌ای در استان است.
اشکان یوسفی با بیان اینکه استان همدان در حوزه قلم، رسانه و مطبوعات فعال است، گفت: تاکید خانه مطبوعات بر رشد کیفی است ولی رشد کمّی نیز باعث افتخار ماست.
وی اعلام کرد: در خانه مطبوعات استان چهار کمیته تشکیل شده است که یکی از کمیته ها، به امور آموزش و پژوهش خواهد پرداخت و برای اقشار مختلف رسانه دوره آموزشی تدوین و اجرایی خواهد شد.
یوسفی به بحث شکایات از رسانه‌ها توسط دستگاه های اجرایی پرداخت و گفت: این اتفاقات زیبنده فضای رسانه ای استان نیست و رسانه‌ها باید در چارچوب نظام مقدس جمهوری اسلامی حرکت کنند و خط قرمزهای قانون مطبوعات را رد نکنند، اما اینکه رسانه‌ای، نقد سازنده و منصفانه به قصد اصلاح بیان کند و از طریق مراجع ذیصلاح بازخواست شود، منطقی نیست زیرا قرار نیست خبرنگاران مجیزگوی دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی باشند.
وی ادامه داد: رسانه ها، طبق فرموده مقام معظم رهبری موارد مثبت را نیز به قصد امیدبخشی و تزریق امید به جامعه بیان کنند.
اشکان یوسفی تصریح کرد: در اساسنامه خانه مطبوعات بیشترین تاکید بر حمایت صنفی از رسانه هاست و در حوزه مالی، تسهیلاتی و موارد بروز مشکلات حقوقی، این تشکل صنفی بر اساس چارچوب وارد خواهد شد و شرط حمایت از خبرنگاران، عضویت آنان در خانه مطبوعات است.

در ادامه محمدرضا خوش گفتار مدیرعامل خانه مطبوعات استان همدان، شهرستان بهار را یکی از شهرستان های فعال در مباحث خبری برشمرد و گفت: خانه مطبوعات استان، بدون کمک فعالان رسانه‌ای نمی‌تواند کاری پیش ببرد.
وی تصریح کرد: در نشستی با استاندار همدان، بر پرداخت مطالبات رسانه‌ها و نشریات توسط ادارات تأکید شد و هر اداره‌ای که مطالبات را پرداخت نکند به صورت مکتوب به استانداری اعلام خواهد شد.
خوش گفتار اظهار داشت: در نشست رئیس کل دادگستری استان با هیئت مدیره خانه مطبوعات بیان شد؛ رسانه های دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در صورتی که مرتکب تخلفی شوند، جزء پرونده های مطبوعاتی محسوب و جلسات دادرسی آن ها حتماً با حضور هیئت منصفه برگزار می شود و تخلفات فضای مجازی غیر مجاز شامل تلگرام، اینستاگرام و ... جزء قانون خانه مطبوعات محسوب نمی‌شود.
‏وی از راه اندازی تشکل مصلحین در خانه مطبوعات استان همدان خبر داد و گفت: این تشکل از افراد پیشکسوت و واجد شرایط تشکیل خواهد شد و اگر اداره یا نهادی از خبرنگاران شکایت کند ابتدا به کارگروه مصلحین و در صورت حل نشدن مشکل به دادگاه مطبوعات ارجاع خواهد شد.
وی افزود: شناسنامه دار شدن فعالیت رسانه ها بسیار مهم است چون اگر رسانه‌ای مجوز نداشته باشد، امکان هیچ حمایتی از سوی خانه مطبوعات وجود ندارد.

سید حسن قشمی کارشناس امور اجتماعی فرمانداری بهار در نشست خبرنگاران شهرستان بهار گفت: رسانه ها بر اساس رسالت خود اخبار را انعکاس می دهند و ظرفیت اجتماعی رسانه شهرستان بهار خوب است.
سید حسن قشمی اضافه کرد: حمایت های حقوقی و صنفی از جامعه خبرنگاری در بهار و به رسمیت شناختن فعالیت خبرنگاران و مجموعه خبری و شناسنامه دار شدن آن ها و حمایت خانه مطبوعات و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در راه اندازی خانه مطبوعات از جمله خواسته های جامعه ی رسانه ای شهرستان بهار است.
وی با تاکید بر نگاه رقابتی بین رسانه ها در شهرستان و سرعت انتشار اخبار، گفت: تعامل دستگاه‌های اجرایی با رسانه ها در شهرستان بهار ضروری است تا اقناع افکار عمومی اتفاق بیفتد و در نهایت به توسعه رشد و تعالی کشور منجر شود.

 در ادامه رئیس گروه امور رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از طریق معاونت مطبوعاتی برای فعالان خبری شامل نشریات مکتوب و نشریات دیجیتال مجوز فعالیت صادر می کند ولی فعالیت کانال‌های خبری فعال در تلگرام از نظر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قانونی نیست زیرا بستر تلگرام فیلتر است و مجوز کانال خبری در تلگرام یا اینستاگرام توسط ارشاد صادر نمی شود.
رضا محققی تصریح کرد: سامانه "ساماندهی دات آی آر" با کد شامد برای کانال های بالای ۵ هزار نفر عضو، توسط ارشاد راه اندازی شد که صرفاً به منزله ی شناسایی این کانالها و پاسخگویی آنها می باشد و ثبت نام در شامد به معنای مجوز نیست.
وی اضافه کرد: وزارت ارشاد بر رسانه‌های مکتوب و پایگاه های خبری که از ارشاد مجوز گرفتند نظارت دارد و فضای مجازی توسط پلیس فتا رصد می شود.

دیدگاه شما

کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه