آخرین اخبار

4. اسفند 1399 - 9:10   |   کد مطلب: 34318
روستای دهنجرد یکی از ردستاهای بخش لالجین و در شهرستان بهار قرار دارد که از دو جانب با بوی متعفن فاضلاب شهر همدان و شهر لالجین احاطه شده است.

به گزارش بهارانه، روستای دهنجرد یکی از روستاهای بخش لالجین و شهرستان بهار است که از مشکلات عدیده ای رنج می برند. یکی از مشکلات اصلی این روستا تخلیه فاضلاب لالجین در گندابی است که در ۲۰۰ متری روستا واقع شده است.

گفتگویی با علی شیخی دهیار روستای دهنجرد در این باره داشتیم. وی با ابراز ناراحتی از بوی متعفن این محوطه گفت: فاضلاب شهر لالجین در محوطه ای همچون گنداب جمع میشود که این محوطه حدودا در ۲۰۰ متری روستا در سمت جنوب غربی دهنجرد قرار دارد.

شیخی افزود: آب و فاضلاب برای ما تبدیل به یک معضل حل نشدنی شده است، بوی متعفن فاضلاب لالجین باعث آزار و اذیت مردم در فصل تابستان می شود، به طوریکه با وزش یک نسیم ساده بوی متعفن فاضلاب در روستا پر می شود.

وی ادامه داد: مردم ما در روستا راضی نیستند تابستان بیاید، به طوریکه تا یک ماه پس از پاییز هم این بو وجود دارد و هر سال هم فاضلاب لالجین را توسعه می دهند و فکری برای این مشکل نمی کنند.

دهیار روستای دهنجرد ادامه داد: این مشکل ۱۵_۲۰ سال است و هر سال هم بدتر از سال قبل است از آن گذشته ممکن است این گنداب باعث آلودگی سفره های آب زیرزمینی و آب شرب مردم شود.

وی ادامه داد: اکثر خانه ها برای آب شرب از آب چاه استفاده می کنند، اگر آلودگی این گنداب که فاصله چندانی هم از روستا ندارد، وارد آب شرب ما شود، چه کسی باید پاسخگو باشد.

شیخی علاوه بر وجود این مشکل به جاری شدن فاضلاب همدان در رودخانه فصلی در سمت دیگر روستا نیز اشاره کرد و گفت: علاوه بر این در سمت دیگر روستا یک رودخانه جاری است که سالها پیش آب زلالی از آن می گذشت، به قدری که ماهی هم داشت، اما از وقتی فاضلاب همدان در آن جاری شده دیگر از آن زلالی چیزی نمانده و بوی متعفن آن از سمت دیگر ما را دچار مشکل کرده است.

وی افزود: کشاورزان از این آب برای کشاورزی زمین های خود استفاده می کنند که ممکن است همین هم باعث آلودگی محصولات کشاورزی شود، حتی دام و طیور هم از این آب می نوشند.

شیخی روستای دهنجرد را در احاطه فاضلاب همدان و لالجین دانست و گفت: با این تفاسیر هر روز زندگی بر مردم ما سخت می شود و روستائیان با این اوضاع مهاجرت از روستا را بر ماندن در اینجا ترجیح می دهند.

در ادامه گفتگویی با ایمان حاجی ئی رییس اداره آبفای شهرستان بهار داشتیم.
حاجی ئی اظهار داشت: برای جمع آوری فاضلاب لالجین یک سپتیک روباز در خارج از این شهر طراحی شده که سالهاست ، فاضلاب لالجین در این محل جمع آوری می شود و همین باعث بوی متعفن شده است.

وی ادامه داد: به دلیل کم بودن گنجایش این سپتیک ما دیگر در لالجین انشعاب فاضلاب به هیچ شهروندی نمی دهیم و تنها ۲۵ درصد شهروندان لالجین از انشعاب فاضلاب برخوردارند.

حاجی ئی در خصوص راه حل رفع بوی متعفن این گنداب یا سپتیک گفت: تنها راه حل مشکل، انتقال فاضلاب لالجین به تصفیه خانه همدان است، که در شرایط فعلی نشدنی است چرا که هزینه ای بالغ بر یکصد میلیون تومان اعتبار نیاز دارد و این اعتبار از عهده شهرستان خارج است و نیازمند اعتبار ملی است.

وی گفت: تنها کاری که از دست ما بر می آید این است که دیگر هیچ انشعاب فاضلابی به شهروندان لالجینی ندهیم.

به گزارش عصر همدان، برنامه های کوتاه مدت بدون درنظر گرفتن چشم انداز بلند مدت می تواند اثرات سوئی را در جامعه شهر و روستا به وجود آورد.

در ایجاد امکانات همواره بیشترین توجه معطوف شهرهای بزرگ بوده، به طوریکه تصمیم گیران کوچکترین توجهی به جامعه روستایی و شهرهای کوچک نمی کنند و منافع و امکانات شهرهای بزرگ را ارجح قرار داده و شهرها و روستاهای کوچک را با ظلمی بزرگ مواجه می کنند.

روستای دهنجرد که در احاطه فاضلاب لالجین و فاضلاب همدان قرار دارد، یکی از همین روستاهاست، که در سطح کلان دچار بی توجهی شده و حال پس از چندین سال دچار مشکل شده است.

با این تفاسیر بعید نیست که با ادامه این روند طی ده سال آینده شاهد مهاجرت ساکنین این روستا باشیم.
توضیح: عکس تزئینی است

انتهای پیام/ک

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه