آخرین اخبار

5. فروردين 1400 - 23:12   |   کد مطلب: 34393
لالجین، شهر جهانی سفال است که هنر دستان مردمان این دیار در سطح جهان می‌درخشد و چشم هر بیننده را به خود خیره می‌کند.

به گزارش بهارانه، خبرگزاری صداوسیما مرکز همدان، شهر لالجین یکی از شهر‌های مهم و اقتصادی استان همدان است که در قسمت شمالی آن قرار گرفته و فاصله آن تا مرکز استان (شهر همدان) ۱۸ کیلومتر است.

با توجه به قرارگیری معدن بزرگی از خاک رس مرغوب در لالجین، سفال‌گری مهم‌ترین صنایع دستی این شهر است، بر اساس برخی شواهد به نظر می‌رسد سابقه‌ سفال‌گری در این شهر به حدود ۸۰۰ سال پیش می‌رسد و سفال‌گری سال‌هاست که جزء منابع اقتصادی اصلی این شهر است.

سفال لالجین علاوه بر توزیع در استان‌های دیگر، به کشور‌های خارجی نیز صادر می‌شود، بخش زیادی از مردم شهر لالجین به سفال‌گری مشغول هستند، برخی از هنرمندان شهر لالجین نیز به نقاشی و تزیین محصولات سفالی می‌پردازند.

ثبت جهانی لالجین در رشد گردشگری این شهر و همچنین پیشرفت صنعت سفال‌گری لالجین تاثیر بسزایی دارد، کارگاه‌های سفال‌گری لالجین را می‌توان مهم‌ترین جاذبه‌ی گردشگری این شهر دانست، علاوه بر این بافت سنتی و تاریخی لاجین نیز در گذر سال‌ها کماکان حفظ شده است.

کارگاه عسگری و مسجد جامع لالجین از دیگر آثار تاریخی شهر لالجین هستند، پل تاریخی مهاجران نیز یکی دیگر از دیدنی‌های شهر لالجین است.

دیدگاه شما

کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه