آخرین اخبار

6. فروردين 1400 - 17:27   |   کد مطلب: 34399
درحالی استان همدان به عنوان قطب تولید سیب زمینی در کشور شناخته می‌شود که تاکنون هیچ گونه صنایع تبدیلی بزرگ و قابل توجهی در استان همدان ایجاد نشده و ایجاد صنایع تبدیلی سیب زمینی در همدان در حد حرف باقی مانده است.

به گزارش بهارانه،  به نقل از بازار؛سیب زمینی یکی از مهم ترین محصولاتی است که در استان همدان کشت می‌شود و همدان با تولید سالانه حدود یک میلیون تن سیب زمینی به عنوان قطب تولید سیب زمینی کشور شناخته می‌شود.

استان همدان و به خصوص شهرستان بهار بیشترین تعداد تولید کننده و صادر کننده سیب زمینی را دارد و هر ساله یک یا چند تولید کننده سیب زمینی به عنوان نمونه استانی و ملی معرفی می‌شوند.

کاشت، عرضه و صادرات سیب زمینی هر ساله با چالش‌های متفاوتی همراه است به نحوی که سیب زمینی یک سال روی دست کشاورز می‌ماند و یک سال به دلیل صادرات خوب با قیمت بالا در بازار عرضه می‌شود.

با وجود اینکه استان همدان قطب تولید سیب زمینی کشور شناخته شده اما متاسفانه بی‌اغراق می‌توان گفت که هیچ صنایع تبدیلی قوی و بزرگی در این خصوص در استان همدان وجود ندارد تا کشاورزان تولیدات خود را به صورت فرآوری شده و با ارزش افزوده بالاتری عرضه کنند.

نبود صنایع تبدیلی سیب زمینی در استان همدان موجب شد تا سیب زمینی کشت سال گذشته در سردخانه‌های استان انبار شده و روی دست کشاورز سیب زمینی کار بماند

متاسفانه امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا به صادرات ضربه بزرگی خورد و این ضربه در محصولی مانند سیب زمینی بیشتر بود حال آنکه نبود صنایع تبدیلی سیب زمینی در استان همدان موجب شد تا سیب زمینی کشت سال گذشته در سردخانه‌های استان انبار شده و روی دست کشاورز سیب زمینی کار بماند.

دیدگاه شما

کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه