آخرین اخبار

23. آبان 1400 - 21:48   |   کد مطلب: 36578
معصومه فزونی در نشست خبری ستاد بیست و نهمین دوره هفته کتاب، کتابخوانی و کتابداری با اصحاب رسانه، از برگزاری۱۱۰ برنامه متنوع در سطح شهرستان بهار خبر داد.

به گزارش بهارانه، نشست خبری ستاد بیست و نهمین دوره هفته کتاب، کتابخوانی و کتابداری با حضور  رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بهار  و اصحاب رسانه در کتابخانه آیت الله بهاری برگزار شد.

 ‌رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بهار اظهار کرد: کتاب از قدیمی ترین ابزارها ارتباطی است که با توجه به رشد رسانه های الکترونیکی و فضای مجازی همچنان مهمترین رسانه اطلاعاتی و ارتباطی به شمار می آید همانطور که با پیشرفت جوامع و  ابزارهای نو ظهور نیاز به کتاب بیشتر میشود و تصور منزوی شدن کتاب با ظهور ابزارهای نو خطاست چون کتاب روز به روز در جوامع بشری اهمیت بیشتری پیدا می کند، و رسانه ها نو ظهور نمیتواند جای کتاب را بگیرد.

معصومه فزونی با اشاره به اینکه ارتباط و تعامل رسانه با کتاب و کتابخوانی مهم است عنوان کرد:  رسانه ها به شکل های مختلف نقش ماندگار و عمیقی را در ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی ایفا میکند و وظیفه و رسالت کتاب همچون وظیفه و رسالت رسانه هاست و  هر چه ارتباط رسانه و کتاب بیشتر باشد ترویج آگاهی و آموزش عمومی جامعه بیشتر میشود و این خود باعث تقویت ارزش های دینی و ملی و تبادل اندیشه و اطلاعات، شور و نشاط، انگیزه اجتماعی  و بهبود زندگی مردم میشود.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بهار در ادامه افزود:  درحال حاضر در سطح شهرستان بهار ۱۲ باب کتابخانه (۵باب شهری، و ۷باب روستایی) وجود دارد و سرانه زیربنای کتابخانه های عمومی ۳هزار و ۴۰۴ مترمربع، و تعداد  ۱۰۷هزار و ۴۸۰ نسخه کتاب موجود میباشد و در حال حاضر به ازای هر ۱۰۰ نفر سرانه کتاب  به ۹۰/۲۶٪  و سرانه زیربنای کتابخانه ۲/۸۶ ٪ میباشد و در تلاشیم این  مقدار را تا پایان برنامه ششم توسعه به ۳/۴۱٪ برسانیم.

فزونی نیز عنوان کرد:  با توجه به تعطیلی های مقطعی کتابخانه ها در زمان شیوع ویروس کرونا  و ریزش تعداد اعضای فعال کتابخانه ها در حال حاضر  ۱/۷۴٪ بالغ بر ۲هزار ۶۲ نفر از مردم شهرستان عضو کتابخانه های عمومی هستند.

در ادامه رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بهار تصریح کرد: امسال  بیست نهمین دوره هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار همزمان با رحلت مفسر بزرگ شیعه علامه محمدحسین طباطبایی قرار گرفته شده است و از ۲۴آبان تا اول آذر ماه با شعار "جای خالی را با کتاب خوب پر کنید" و ۱۱۰ عنوان برنامه این هفته را گرامی خواهیم داشت و از جمله این برنامه ها به رونمایی کتاب، جلسات نقد وبررسی کتاب، نشست های کتابخوان مدرسه ای و کتابخانه ای، عضویت رایگان در کتابخانه های عمومی سطح شهرستان (۲۴_۲۵_۲۶آبان) و جشن کودک و کتاب (قصه گویی، جمع خوانی، مسابقه کتابخوانی، کاردستی، نقاشی و بازی و سرگرمی) در تمامی کتابخانه های عمومی اشاره کرد.

همچنین وی اضافه کرد: برگزاری  نمایشگاه کتاب و  کارگاه های آموزشی و ادامه  جشنواره رضوی و حضور کتابداران در روستای فاقد کتابخانه، اردوی فرهنگی کودکان به کتابخانه ها نیز از دیگر برنامه های هفته کتابخوانی است.

فزونی نیز در  تشریح  برنامه های شاخص این هفته به افتتاح محفل ادبی در راستای تقویت فعالیت های ادبی اعضای کتابخانه های شهرستان منجمله کودکان و نوجوانان و جوانان در جهت رشد استعداد و پتانسیل در حوزه فعالیت های ادبی شهرستان،  جشن یار ۵۰ ساله با توجه به ۵۰ ساله شدن کتابخانه باهنر بهار با حضور پیشکسوتان باهدف پاسداشت نیم قرن خدمت کتابخانه شهید باهنر بهار به شهروندان و برنامه خلاقانه " پیاده روی به مقصد کتاب" در راستای تشویق شهروندان به حضور در کتابخانه اشاره کرد.

وی  نیز اظهار کرد چندین عنوان برنامه مشترک  با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار خواهد شد که از جمله آن میتوان به  رونمایی از کتاب، تقدیر از خادمان نشر و اهدا کتاب توسط  اداره فرهنگ و ارشاد  به کتابخانه های عمومی در راستای ترویج فرهنگ اهدای کتاب اشاره کرد.

فزونی درپایان  برنامه های شاخص شهرهای مهاجران، صالح آباد و لالجین از جمله؛ کارگاه آموزشی با موضوع مهارت مطالعه و اجرای طرح توزیع بسته فرهنگی با عنوان زندگی خوب با کتاب با محوریت ارتقا سواد خانواده و سلامت خانواده،  برگزاری جشن کودک و کتاب، عصر شعر با انجمن ادبی شهر لالجین و طرح تخته سیاه و کتاب با حضور کتابداران در مدارس همراه با برنامه های فرهنگی و  رونمایی کتاب و نقد و بررسی کتاب اشاره کرد همچنین گفت؛ با تعریف میز مرجع مجازی در کتابخانه های عمومی افرادی که نیاز به اطلاعات خاص برای پایان نامه و مقاله ها دارند؛ می توانند از طریق رابط به اطلاعات در حوزه‌های مختلف دسترسی پیدا کنند.

در پایان نشست نیز توسط رئیس اداره کتابخانه های عمومی  شهرستان بهار و آقای رحمانی معاونت اداره کتابخانه های عمومی  از خبرنگاران شهرستان بهار تقدیر و بازدیدی از کتابخانه تازه  تاسیس ایت الله بهاری صورت گرفت.

تصاویر تکمیلی: 

دیدگاه شما

کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه