پیغام خطا

  • Unable to create CTools CSS cache directory. Check the permissions on your files directory.
  • Unable to create CTools CSS cache directory. Check the permissions on your files directory.

آخرین اخبار

2. شهريور 1395 - 13:29   |   کد مطلب: 17849
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان همدان با بیان اینکه تنوع کشت در اراضی کشاورزی همدان رعایت نمی‌شود، گفت: امسال برای ایجاد تنوع کشت در اراضی مجوز کشت دانه روغنی کاملینا در همدان صادر شد.

به گزارش بهارانه، به نقل از  خبرگزاری تسنیم ، جواد رشیدی ظهر امروز گردهمایی چهارمین دوره شوراهای اسلامی بخش مرکزی همدان با اشاره به ضرورت ترویج کشت کم ‌آب بر اظهار داشت: گیاه کاملینا یک محصول کم آب‌بری است که با شرایط خشکی و سرما سازگار است و در بارندگی‌های 300 میلیمتر در سال زارعی نیز رشد می‌کند.

وی افزود: ظرفیت برداشت محصول یک تا 1.5 تن در هکتار است و براساس تواف با وزارت جهاد کشاورزی محصول اراضی که زیر کشت گیاه کاملینا می‌روند به صورت تضمینی خریداری می‌شوند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان همدان با بیان اینکه ظرفیت راه‌اندازی صنایع تبدیلی برای تولید روغن از گیاه کاملینا وجود دارد، بیان کرد: امکان کشت به صورت مکانیزه نیز در شهرستان همدان برای تولید این محصول فراهم شده است.

وی گفت: این بذر در کشور ما بذر تازه‌ای محسوب می‌شود اما در کشورهای بسیاری کاملینا یکی از منابع اصلی تولید سوخت است و به دلیل آب‌خواهی کمتر و بهره‌وری بیشتر مورد توجه است.

رشیدی با بیان اینکه سالانه 30 هزار هکتار زمین در شهرستان همدان به صورت آیش وجود دارد، افزود: زمین کشاورزی نباید استراحت کند و با تنوع کشت می‌توان عملکرد اراضی را افزایش داد در این راستا بذر کاملینا با قابلیت‌ مقابله‌ای با رویش علف هرز دارد می‌تواند مناسبت‌ترین بذر برای کشت باشد.

وی تصریح کرد: گیاه کاملینا اجازه رشد هیچ علف هرزی را نمی‌دهند و چون در این نوع کشت از سم استفاده نمی‌شود یک تولید ارکانیگ است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان همدان با بیان اینکه امسال 5 هکتار از اراضی به صورت پایلوت زیر کشت گیاه کاملینا می‌رود، گفت: کشاورزانی که داوطلب کشت این محصول هستند می‌توانند به جهاد کشاورزی مراجعه کنند.

سرانه مصرف روغن در کشور 17 کیلو در سال است

عضو هیئت علمی دانشگاه رازی نیز اظهار داشت: 70 درصد آب‌های موجود در بخش کشاورزی مصرف می‌شود و تنها 30 درصد قابل بهره‌برداری است و مابقی هدر می‌رود.

دانیال کهریزی با اشاره به اینکه سالانه 4 میلیارد دلار خروج ارز برای واردات روغنی داریم، افزود: بیش از 90 درصد روغن‌های خوراکی کشور وارداتی است و تنها 5 درصد در محدوده استان‌های مازندران و گیلان تولید می‌شود.

وی بیان کرد: سرانه مصرف روغن در کشور 17 کیلو در سال و این سرانه در دنیا به ازای هر نفر 12 کیلو در سال است بر این اساس با وجود واردات بالا، مصرف بالایی هم در کشور داریم.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه تولید دانه‌های روغنی در کشور چندان توسعه پیدا نکرده است، عنوان کرد: گیاه کاملینا در برابر آفات مقاومت بالایی دارد و نیاز به سم‌پاشی ندارد و میزان مصرف آب نیز در این نوع کشت بذر کم است.

وی با بیان اینکه کشت گیاه کاتملینا به غنی‎سازی تناوب کشاورزی کمک می‌کند، گفت: روغن این گیاه جنبه دارویی دارد و به دلیل میزان امگا3 بالای 40 درصد از ایجاد تومور جلوگیری می‌کند.

کهریزی تصریح کرد: کنجاله این گیاه ارزش غذایی بالایی برای دام و طیور دارد و قابلیت تولید 35 درصد روغن از این گیاه وجود دارد.

 

انتهای پیام / 

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه