آخرین اخبار

12. آبان 1395 - 18:05   |   کد مطلب: 18501
خیلی از افراد مبتلا به دیابت در استان، مراقبت مناسبی دریافت نمی‌‏کنند؛ زیرا دسترسی به پزشک غدد و دیابت ندارند و به پزشک مراجعه نمی‌کنند | افزایش چاقی در جامعه منجر به کاهش سن ابتلا به دیابت به زیر 30 سال و حتی زیر 20 سال شده است که نیاز به اصلاح شیوه زندگی بویژه تغذیه دارد | آمار افراد مبتلا به دیابت بیش از این است که هنوز شناسایی نشده‌اند.

به گزارش بهارانه، به نقل از همدان پرس؛ به نقل از وبدا، رئیس انجمن دیابت همدان گفت: پنج درصد از جمعیت استان مبتلا به دیابت هستند که شناسایی شده‌اند.

دکتر حسین معین توکلی افزود: به طور حتم آمار افراد مبتلا به دیابت بیش از این است که هنوز شناسایی نشده‌اند.

وی اضافه کرد: همدان جزو استان‎هایی است که شیوع دیابتی کمتری دارد؛ اما به هر صورت در استان نیز پنج درصد رقم کمی نیست.

دکتر معین‎توکلی بیان کرد: خیلی از افراد مبتلا به دیابت در استان، مراقبت مناسبی دریافت نمی‌‏کنند؛ زیرا دسترسی به پزشک غدد و دیابت ندارند و به پزشک مراجعه نمی‌کنند.

وی افزود: هر چقدر بتوانیم خدمات‎دهی مناسب در سطوح پایین‎تر از پیشگیری سطح اول داشته باشیم به طور یقین برای جامعه مفیدتر است.

رئیس انجمن دیابت همدان با اشاره به اینکه امروزه افراد در خطر ابتلا به دیابت بیشتر هستند، گفت: این گروه افرادی هستند که قند ناشتا بین 100 تا 125 دارند و عوارض قلبی _ عروقی و سکته‌های قلبی و مغزی تا 40 درصد می‌تواند باشد.

دکتر معین‎توکلی در ادامه بیان کرد: مبتلایان دیابت نوع یک در استان 10 درصد هستند که بیشتر در اطفال و نوجوانان مشاهده می‎شود؛ اما دیابت نوع 2 بیشتر در افراد بالغ و بالای 30 سال دیده می‎شود.

وی تصریح کرد: افزایش چاقی در جامعه منجر به کاهش سن ابتلا به دیابت به زیر 30 سال و حتی زیر 20 سال شده است که نیاز به اصلاح شیوه زندگی بویژه تغذیه دارد.

این فوق تخصص غدد درون‎ریز و متابولیسم (اندوکرینولوژی)، حمایت مسئولان اجرایی استان را در خصوص آموزش خواستار شد و گفت: با اختصاص نیروی انسانی، فضای مناسب و تجهیزات سمعی بصری می‌‏توانیم برنامه‌‏های آموزشی را در سطح فراگیر در بین خانواده‎ها گسترش دهیم.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه