پیغام خطا

  • Unable to create CTools CSS cache directory. Check the permissions on your files directory.
  • Unable to create CTools CSS cache directory. Check the permissions on your files directory.

آخرین اخبار

8. آذر 1395 - 1:21   |   کد مطلب: 18982
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان:
۳۵۰ مدرسه استان همدان محیط زیستی می شوند
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان گفت: ۳۵۰ مدرسه استان همدان با آغاز فرایند اجرای «دستورالعمل آموزش حفاظت محیط زیست، مدیریت مصرف آب و انرژی در مدارس» محیط زیستی می شود.

به گزارش بهارانه، به نقل از خبرنگار مهر، محمدرضا محمدی پیش از ظهر یکشنبه در جلسه هماهنگی اجرای سند همکاری های فرابخشی و بین بخشی در حوزه آموزش حفاظت محیط زیست گفت: ارگان های اداره کل حفاظت محیط زیست، اداره کل آموزش وپرورش، شرکت توزیع برق، شرکت پخش فراورده های نفتی، شهرداری، شرکت گاز، شرکت آب وفاضلاب شهری، شرکت آب وفاضلاب روستایی، دفتر امور شهری استانداری، دفتر امور روستایی استانداری در سال تحصیلی  ۹۶_ ۹۵ مدارس با استفاده از منابع و امکانات موجود و با همکاری دبیرخانه استانی مستقر در ادارات کل حفاظت محیط زیست استان ها، مجری این طرح هستند.

وی با بیان اینکه اگر آموزش درسنین مناسب صورت نگیرد، کارآمد و موثر نخواهد بود افزود: از شاخص های اصلی مورد توجه دولت، جلب مشارکت در همه امور از جمله حفظ محیط زیست است که از سازو کارهای نیل به این هدف سازو کاری است که در سند آموزش حفاظت محیط زیست، مدیریت مصرف آب و انرژی در مدارس تدوین شده تا دانش آموزان مشارکت جو بار آورد.

وی اضافه کرد: از اصلی ترین کارکردهای تحق توسعه پایدار پرورش انسان هایی کل نگر است که واجد تفکر سیستمی، خلاق، برنامه ریز و با قابلیت های فرارشته ای و بین رشته ای هستند تا نیروی انسانی آتی کشور و موتور محرک کشور از این رهگذر تامین گردد و با وجود این افراد شاهد بد رفتاری با منابع و محیطمان نباشیم.

محمدی اظهار کرد: ۳ سازمان اصلی در کشور جزو امضا کنندگان این سند هستند و اجرای کامل سند، مشارکت دستگاه های ذیربط را می طلبد.

وی با بیان اینکه در پایان اجرای سند آموزش حفاظت محیط زیست ۱۰۵ هزار مدرسه کشور محیط زیستی خواهند شد، اضافه کرد: در استان همدان ۳۸۰۰ مدرسه داریم و در سال اول اجرای سند، ۱۵ درصد مدارس استان محیط زیستی خواهند شد و این فرایند نهایتا باید در ۱۰ سال آینده وضعیت مصرف و بهره کشی ما را از طبیعت سامان بخشد.

وی تاکید کرد: تاکنون دستگاه هایی که در خصوص مصرف منابع فعالیت دارند، اقداماتی انجام داده اند که جزیره ای و پراکنده بوده است و اجرای سند فرابخشی آموزش حفظ محیط زیست موجب خواهد شد با توزیع کار، هماهنگی محتواها، اقدامات هماهنگ و هم راستا در خصوص آموزش حفاظت محیط زیست، مدیریت مصرف آب و انرژی در مدارس صورت گیرد.

وی با یادآوری این نکته که ۶۰ درصد منایع حاصل از فروش نفت کشور در فرایند مصرف ناصحیح دور ریز می شود ادامه داد: بعد از استقرار دولت تدبیر و امید و با توجه به تعهدات بین المللی و الزامات برنامه ای اسناد بالادستی، این ضرورت وجود دارد که به مفهوم توسعه پایدار نگاه اصولی تر و دقیق تری صورت گیرد.

وی گفت: از آنجا که میزان مصرف در کشور ما ۳ برابر متوسط جهانی است، سند همکاری های فرابخشی و بین بخشی در حوزه آموزش حفاظت محیط زیست، مدیریت مصرف آب و انرژی در مدارس می تواند نسلی پرورش دهد که با منابع رفتار بهتری خواهد داشت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان عنوان کرد: مدرسه محیط زیستی فضایی است که در آن تمامی اعضای جامعه دانش آموزی متشکل از آموزگاران، دانش آموزان، اولیاء و مربیان، بخش اداری، خدمتگاران و سرایداران به کسب آموزش و مهارت های محیط زیستی مبادرت می کنند و در تأسیس و استقرار آن تمامی ضوابط و استاندارد های محیط زیستی لحاظ شده است.

وی خواستار تقویت بیش از پیش   همکاری های مشترک در راستای اجرای «دستورالعمل آموزش حفاظت محیط زیست، مدیریت مصرف آب و انرژی در مدارس» شد و گفت: مشارکت در فراهم ساختن فضاهای آموزشی سالم و استاندارد، تلاش برای جلوگیری از عرضه مواد غذایی ناسالم و غیراستاندارد،   استفاده بهینه از آب، مشارکت در افزایش راندمان مصرف انرژی، تسهیل در امکان استفاده بهینه از وسایل و لوازم التحریر، نگهداری فضای آموزشی، کاهش بخشی از هزینه های مدرسه از طریق صرفه جویی و تامین بخشی از هزینه های مدرسه از طریق درآمد ناشی از بازیافت از اهداف اجرایی این طرح است.

انتهای پیام

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه