آخرین اخبار

24. آذر 1395 - 10:57   |   کد مطلب: 19296
مدیرکل دامپزشکی استان همدان گفت:‌ خوشبختانه مورد مشکوکی از آنفلوآنزاي پرندگان در همدان مشاهده نشده است.

به گزارش بهارانه، محمودرضا رسولی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان، با بیان اینکه خوشبختانه هیچ مورد مشکوکی از آنفلوآنزای پرندگان در همدان مشاهده نشده است، اظهار کرد: با توجه به پایش‌ها و مراقبت‌ها و آزمایش‌های صورت گرفته از نمونه‌های ارسالی خوشبختانه موردی از آنفولانزای حاد پرندگان در استان مشاهده نشده است.

وی با بیان اینکه پرندگان وحشی مهاجر مخزن ویروس هستند و به سراسر جهان نیز مهاجرت می‌کنند، گفت: در این رابطه آنچه باید مورد توجه قرار گیرد توجه به عدم شکار، خرید، ذبح و تغذیه این نوع پرندگان است.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان با بیان اینکه ما در این رابطه در سه مرحله پایش را انجام داده‌ایم، افزود: بازارچه پرندگان در فاز اول و مرغداری صنعتی و روستاها در فاز دوم و سوم مورد پایش قرار گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه با توجه به نمونه‌گیری‌های انجام شده خوشبختانه مورد مبتلابه مشاهده نشده است، گفت: مردم باید در پیشگیری از این جریان نیز به خرید تخم مرغ‌های شناسه‌دار اقدام کنند.

رسولی با تاکید به عدم خرید قطعه‌های مرغ بدون بسته‌بندی افزود:‌ خوشبختانه چنین مسائلی در استان وجود ندارد.

وی با بیان اینکه این اطمینان را به مردم می‌دهیم که به هیچ وجه مورد مشکوکی در استان وجود ندارد که گوشت و تخم مرغ آن عرضه شود، گفت: در حال حاضر بازار و مراکز عرضه مرغ کنترل می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان با بیان اینکه جلسات مختلفی با صنف تخم مرغ فروشان و مرغداران گذاشته شده و نکاتی به آنها گوشزد شده است؛ گفت: نظارت‌ها را انجام می‌دهیم که امیدواریم موارد مشکوکی وجود نداشته باشد.

وی در ادامه از انجام 8 هزار و 424 مورد مراقبت فعال به منظور مقابله با این ویروش کشنده در هشت ماه امسال در استان خبر داد و افزود:‌ گشت‌های سیار با حضور در تالاب‌ها، مرغداری‌ها، روستاهاو ... بررسی‌‌ها را انجام می‌دهند.

رسولی با بیان اینکه اگر موارد مشکوک باشد حتما گزارش می‌شود، خاطرنشان کرد: بیش از 6 هزار مورد آزمایش برای اطمینان از سلامت پرندگان در این مدت انجام شده که خوشبختانه مورد مثبتی مشاهده نشده است.

وی با بیان اینکه ویروس آنفولانزای حاد پرندگان سد گونه‌های حیوانات شده و به راحتی از پرندگان به سایر حیوانات منتقل می‌شود و آنها را نیز با این ویروس درگیر می‌کند، گفت: در چند سال اخیر با اقدامات صورت گرفته موردی از بیماری آنفلوانزای فوق‌حاد پرندگان در استان مشاهده نشده و در واقع این بیماری اصلاً وارد استان نشده است.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان در ادامه خصوص افتتاح رسمی پیش‌سرد کشتارگاه صالح آباد نیز گفت: احتمالاً طی هفته آینده با حضور معاونان استاندار این مرکز افتتاح رسمی خواهد شد.

وی با بیان اینکه خوشبختانه چهار شهرستان بزرگ استان به پیش‌سرد کشتارگاه مجهز شده‌ است، افزود: از این پس در کشتارگاه صالح آباد گوشت بهداشتی در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

رسولی با بیان اینکه خوشبختانه پیشرفت ما در این قسمت نسبت به سایر نقاط کشور چشم‌گیر بوده است، افزود: آلایش خوراکی دامی مانند جیگر، قلوه، کله پاچه و ... باید به شکل بسته‌بندی عرضه شوند که بعد از افتتاح پیش‌سرد افتتاح این بخش را نیز در برنامه داریم.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه