آخرین اخبار

26. آذر 1395 - 15:00   |   کد مطلب: 19348
بیست‌و‌سومین جشنواره تئاتر کودک‌ و نوجوان ـ همدان/۳۹
لیلی رشیدی: مسئولان با "سطحی‌نگری" به جشنواره تئاتر کودک لطمه نزنند
داور بخش نوجوان بیست‌و‌سومین جشنواره تئاتر کودک با بیان اینکه در ایران، فرهنگ تماشای تئاتر هر روز کمرنگ‌تر از گذشته می‌شود، گفت: مسئولان استانی، با سطحی‌نگری به برگزاری جشنواره تئاتر لطمه نزنند.

به گزارش بهارانه، لیلی رشیدی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در همدان اظهار داشت: متأسفانه از انتقاد‌هایی که امسال به جشنواره تئاتر کودک‌و‌نوجوان وارد است می‌توان سطحی نگری مسئولان استانی به چگونگی برگزاری آن را عنوان کرد بر این اساس نیاز است تا مسئولان با نگاه جدی‌تری به این رویداد بزرگ فرهنگی و هنری توجه کنند.

این کارگردان و بازیگر تئاتر و تلویزیون کشور بیان کرد: اینکه مخاطب تئاتر کودک‌و‌نوجوان سن کمی دارد دلیل موجه‌ای برای کم‌کاری مسئولان و حتی هنرمندان برای اجرای نمایش‌های با کیفیت و شرایط برگزاری مطلوب جشنواره تئاتر کودک نیست.

وی افزود: باید متأسف بود برای برخی افراد که با نگاه سطحی و محدود خود نیاز کودکان باهوش و نوجوانان خلاق امروز کشور را دیدن رنگ‌ولعاب و سرگرمی محض برای تماشای تئاتر می‌دانند و شاید بتوان گفت یکی از دلایل وجود این ضعف توجه برخی هنرمندان عرصه تئاتر کودک به گیشه و میزان فروش است.

رشیدی با بیان اینکه کودکان سرمایه‌های کشور برای آینده‌سازی این مملکت هستند، عنوان کرد: شخصیت کودکان در کودکی شکل می‌گیرد و با تئاتر به‌عنوان یکی از موثرترین ابزار‌های آموزشی می‌توان الگو‌سازی مناسب را برای آنها ترسیم کرد.

داور بخش نوجوان بیست‌و‌سومین جشنواره تئاتر کودک با بیان اینکه تئاتر کودک امروزه به معنای واقعی مظلوم واقع شده گفت: مسئولان دوست ندارند برای تئاتر کودک سرمایه گذاری کنند و دلیل آن هنوز برای کسی مشخص نیست البته هیچ دلیل منطقی برای این کار وجود ندارد اما کم‌لطفی مسئولان هنوز دغدغه تئاتر کودک است.

رشیدی، تصریح کرد: بخش‌بندی نمایش‌ها بر اساس مخاطب گروه سنی از اتفاق‌های کارشناسانه و زیبایی بود که امسال در جشنواره تئاتر کودک اجرا شده و جا دارد برای مدیریت این نوع بخش‌بندی از برگزار کنندگان جشنواره تئاتر کودک‌ونوجوان تشکر ویژه‌ای داشته باشم.

وی با بیان اینکه نمایش‌های خوبی امسال به جشنواره آمده‌اند، بیان کرد: گروه‌های نمایشی امسال با دست پر به جشنواره آمده‌اند و باید گفت که محتوا و کیفیت آثار به نمایش گذاشته شده بسیار بالا و نسبت به سال‌های گذشته روند رو‌به رشدی را دارد بر این اساس لازم است تا مسئولان نیز همراه با هنرمندان برای رشد و توسعه تئاتر کودک وارد عمل شوند.

وی مهم ترین بخش تئاتر کودک‌و‌نوجوان را  داستان و محتوای نمایش دانست و تأکید کرد: علاوه بر محتوا، طراحی سالن‌های نمایش برای تئاتر کودک و نوجوان باید متناسب با سن آن ها باشد و تمام ساختار این اماکن با فکر و ذهن آن‌ها همخوانی داشته باشد تا بتوانیم آنچه را که در تئاتر کودک از آموزش گرفته تا پرورش به خوبی به مرحله عمل برسانیم.

وی، تأکید کرد: هنرمندان تئاتر کودک با عشق و علاقه فراوان کار می کنند اما باید به آن‌ها بها و انگیزه کافی داده شود تا بتوانند در سایه این حمایت آثاری خوب و متنوع خلق کنند که امیدواریم با وجود برگزاری این نوع جشنواره‌ها به این مهم دست پیدا کنیم.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه