آخرین اخبار

4. دى 1395 - 9:52   |   کد مطلب: 19480
حفاظت و کنترل اراضی حاشیه شهر باید بیشتر شود و سهل انگاری دستگاه های نظارتی پیرامون حتی یک مورد ساخت و ساز را نمی بخشیم | در حوزه ساخت و ساز برنامه مدون وجود ندارد و حتی برای مهاجران به شهرهای استان نیز برنامه ریزی لازم نداشته ایم | در هفت سال گذشته بازهم شاهد رشد قارچ گونه ساخت و سازهای غیرمجاز و حاشیه نشینی هستیم.

به گزارش بهارانه، به نقل از همدان پرس؛ استاندار همدان گفت: ضعف نظارتی و برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز در نقاط حاشیه شهرهای استان قابل اغماض نیست.

محمدناصر نیکخت در ستاد بازآفرینی شهری پایدار استان همدان اظهار کرد: حفاظت و کنترل اراضی حاشیه شهر باید بیشتر شود و سهل انگاری دستگاه های نظارتی پیرامون حتی یک مورد ساخت و ساز را نمی بخشیم.

وی اضافه کرد: همدان تاریخی ترین شهر جهان و به عنوان شهر گردشگری مطرح است و از علائم شهر گردشگری نیز پاکی و زیبایی های منحصر است که متاسفانه در حاشیه شهر مورد توجه قرار نگرفت.

نیکبخت اظهار کرد: سال 83 همزمان با سفر پربرکت مقام معظم رهبری برنامه ریزی و مصوبات خوبی برای توانمندسازی حاشیه شهر اجرایی شد و 570 میلیارد ریال نیز بابت سفر ایشان هزینه شد اما در این هفت سال گذشته بازهم شاهد رشد قارچ گونه ساخت و سازهای غیرمجاز و حاشیه نشینی هستیم.

وی با تاکید بر حفظ و صیانت از زمین های کشاورزی، منابع طبیعی و دولتی حاشیه شهر گفت: برای اجرای مطلوب این اقدام اعتبار مورد نیاز در اختیار شهرداری، راه و شهرسازی، امور اراضی، جهاد کشاورزی و منابع طبیعی گرفته می شود.

وی با بیان اینکه ساخت و سازهای غیرمجاز حاشیه شهر از این پس پذیرفتنی نیست، خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم که این وضعیت تداوم پیدا نکند و در صورت سهل انگاری حتی به برادر تنی خودم نیز اغماض نمی کنم.

وی افزود: حتی برای روستاهای داخل شهر و چسبیده به شهر نیز باید ضوابط شهرنشینی و طرح تفکیکی پیش بینی شود تا در آینده دچار مشکل نشویم.

به گزارش ایرنا نیکبخت در ادامه گفت: مهاجران عامل اصلی در ساخت و سازی غیرمجاز حاشیه شهر هستند و تغییر کاربری اراضی را شاهد هستیم و حتی زمین های دولتی نیز تحت تصرف قرار گرفته است.

وی بیان کرد: از این پس باید اجازه ساخت و سازهای غیرمجاز داده نشود و با متخلفان نیز طبق قانون برخورد شود.

وی از فرمانداران شهرستان ها خواست تا نسبت به پیگیری و نظارت دقیق دستگاه های اجرایی مربوطه با ساماندهی حاشیه شهرها بویژه در برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز اقدام لازم را داشته باشند.

* برخورد با بنگاه های فاقد مجوز
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان همدان نیز در این نشست گفت: بنگاه های مشاوره املاک فاقد مجوز از عوامل مهم در ساخت و سازهای غیر مجاز هستند.

سعید گلستانی افزود: بنگاه های غیرمجاز باید برخورد و جمع آوری شوند تا کنترل لازم در ساخت و سازهای غیرمجاز انجام بگیرد.

وی بیان کرد: اتحادیه املاک باید نسبت به تعطیلی بنگاه های مشاور املاک غیرمجاز اقدام کند چرا که این بنگاه ها مقصر هستند.

وی اضافه کرد: همچنین نباید اجازه دهیم حاشیه نشین ها به بی قانونی عادت کنند و باید برنامه ریزی لازم از سوی دستگاه های اجرایی انجام شود.

گلستانی با تاکید اینکه باید برنامه 5 ساله موقت و 10 ساله زمانبندی شده برای ساماندهی و حل ریشه ای مشکلات حاشیه شهر تدوین و اجرایی شود، گفت: تثبیت شرایط موجود و جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز از این پس باید به اجرا گذاشته شود.

وی خواستار ایجاد کارگروه تخصصی در این زمینه شد و افزود: در حوزه ساخت و ساز برنامه مدون وجود ندارد و حتی برای مهاجران به شهرهای استان نیز برنامه ریزی لازم نداشته ایم.

انتهای پیام

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه