آخرین اخبار

6. دى 1395 - 13:09   |   کد مطلب: 19521
مالمیر گفت: هزار کارگاه تولیدی صنایع دستی در استان همدان فعالیت می کنند

به گزارش بهارانه، به نقل از خبرگزاری برنا از همدان، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان در رابطه با وضعیت کلی صنایع دستی استان همدان می گوید: صنایع دستی استان همدان به لحاظ تعدد رشته ها و تعداد افرادی که در این حوزه اشتغال دارند در کشور جایگاه ممتازی دارد، طوری که حدودا در 20 رشته صنایع دستی این استان فرصت های شغلی مناسبی فراهم شده است.

وی ادامه می دهد: در واقع حدود 6درصد از کل شاغلان این استان در بخش صنایع دستی مشغول فعالیت هستند و 8درصد از صادرات کل استان به حوزه صنایع دستی اختصاص دارد. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان با بیان اینکه معمولا هرساله استان همدان در صدر لیست صادرکنندگان نمونه صنایع دستی کشور قرار دارد، می افزاید: منبت کاری از مهم ترین حوزه های صنایع دستی استان همدان محسوب می شود.

این بخش به لحاظ تعداد اشتغال و فعالانی که در این حوزه مشغول به فعالیت هستند جزو پر اهمیت ترین صنایع دستی استان محسوب می شود. مالمیر با اشاره به یک نیروی 36هزار نفری فعال در حوزه صنایع دستی استان همدان می گوید: 22هزار کارگاه کوچک صنایع دستی در استان همدان وجود دارد. مبل،  منبت،  سفال،  مصنوعات فلزی و چوبی،  چرم،  سنگ های قیمتی و رودوزی های سنتی از جمله مهم ترین صنایع دستی استان همدان هستند که ظرفیت های بالقوه و ویژه ای را به منظور سرمایه گذاری های بخش خصوصی دارا هستند.

مالمیر در رابطه با حجم صادرات و مهم ترین اولویت های صادراتی این استان می گوید: استان همدان با ثبت جهانی شهر لالجین به عنوان شهر جهانی سفال، فرصت های بسیار خوبی را برای صادرات این هنردستی داراست. گفتنی است این بازار هم به لحاظ بازار داخلی با ورود گردشگران داخلی به ویژه در فصل تابستان از سایر نقاط کشور و بازار خارجی کشش بسیار خوبی را دارد.

وی با بیان این جملات می افزاید: این استان همچنین با توانایی هایی که در تولید چرم به ویژه چرم های گاوی به دلیل استحکام بالا به ویژه در صنایع شکار دارد، یکی از مقصدهای اصلی سرمایه گذاری در این حوزه محسوب می شود. شایان ذکر است که این استان با توجه به تاریخچه ای که در تولید و صادرات فرش داشته همواره از مهم ترین تولیدکنندگان فرش محسوب می شود، اما از جایی که فرش در تعریف و تقسیم بندی فعلی از چرخه صنایع دستی خارج شده است،  به آن اشاره ای نمی کنم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان با اشاره به ظرفیت هایی که این استان به دلیل وجود معادن در استخراج سنگ های قیمتی دارد این حوزه را نیز به عنوان یکی از اولویت های سرمایه گذاری این استان در بخش صنایع دستی مطرح کرد.

مالمیر با بیان اینکه صنایع دستی به دلیل مزیت هایی مثل ارزش افزوده بالا و تاثیرپذیری کم از نوسانات داخلی و خارجی ارزش بسیاری برای سرمایه گذاری دارند،  می گوید: با شناسایی بازار هدف و سلیقه آنها و همچنین معرفی ظرفیت های موجود،  می توان جذابیت هایی را به منظور سرمایه گذاری بخش خصوصی ایجاد کرد.

وی با اشاره به مشکلات موجود در راستای سرمایه گذاری در حوزه صنایع دستی می گوید: از آنجایی که جنس کارگاه و شاغلان این بخش متفاوت است و عمده فعالان این بخش کارگاه های خرد هستند، ظرفیت و توانایی آنها برای بازاریابی برندسازی تبلیغات، بسته بندی و به ویژه آشنایی با بازارهای جهانی محدود است.

به این منظور دولت باید کمک ها و حمایت های لازم خود را در زمینه ساخت زیرساخت های مورد نیاز و ایجاد یارانه برای برپایی نمایشگاه های دائمی به عمل آورد. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان با بیان این جملات می افزاید: دولت با در نظر گرفتن یارانه هایی برای تحقیق و پژوهش به ارتقای کیفیت صنایع دستی تولیدی کمک می کند.

وی بحث فروش را بزرگ ترین چالش سرمایه گذاری و تولید در حوزه صنایع دستی معرفی می کند و می گوید: با ایجاد نمایشگاه های دائمی صنایع دستی و حمایت از فروش بیشتر صنایع دستی در بازارهای هدف، سرمایه گذاران بیشتری برای سرمایه گذاری در این بخش ترغیب خواهند شد.

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه