آخرین اخبار

9. دى 1395 - 3:28   |   کد مطلب: 19576
مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و دارو:
فرآورده‌های لبنی همدان فاقد روغن پالم هستند/معرفی سامانه جدید استعلام کالای قاچاق
بازدیدهای روزانه، هفتگی و ماهانه از کارخانه‌ها به صورت معمول انجام می‌گیرد اما بازدید از مغازه‌ها و سوپرمارکت‌ها به عهده معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی است | با فرآوری که روی شیر انجام می‌گیرد میکروب‌زدایی کامل صورت می‌گیرد و به همین دلیل این محصول قابلیت مصرف تا 6 ماه را دارد.

به گزارش بهارانه، بخ نقل از همدان پرس؛ مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و داروی دانشگاه از نبود روغن پالم در فرآورده‌های لبنی همدان خبر داد.

دکتر محمد کاظم‌زاده با اشاره به کنترل بهداشت فرآورده‌های لبنی تولید کارخانه‌های استان همدان، اظهار کرد: بازدیدهای روزانه، هفتگی و ماهانه از کارخانه‌ها به صورت معمول انجام می‌گیرد اما بازدید از مغازه‌ها و سوپرمارکت‌ها به عهده معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی است.

وی با بیان اینکه کارشناسان معاونت غذا و دارو در شهرستان‌ها هر روز بازدیدها را انجام می‌دهند و بر کار کارخانه‌ها نظارت دارند، خاطرنشان کرد: کارشناسان استانی نیز ناظر بر نظارت هستند که مجدد به شهرستان‌ها اعزام می‌شوند تا کم‌کاری از سوی کارشناسان صورت نگیرد.‌

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و دارو در همدان با بیان اینکه بازدید شهرستانی و سطح استانی در این خصوص صورت می گیرد، افزود: کنترل بهداشت مواد لبنی حساست بالایی دارد و مراقبت‌های قابل توجهی در این زمینه صورت می گیرد.

*مواد نگهدارنده‌‌ای به محصول لبنی کارخانه‌های همدان اضافه نمی‌شود
وی با بیان اینکه روغن پالم به هیچ وجه در فرآورده‌های لبنی استان که مردم از وجود آن نگران هستند، استفاده نمی‌شود، خاطرنشان کرد: هیچگونه مواد نگهدارنده‌‌ای به محصول لبنی کارخانه‌های همدان اضافه نمی‌شود و مردم اگر تصور می‌کنند شیری قابلیت نگهداری مدت 6 ماهه را دارد این طور نبوده که مواد نگهدارنده به آن اضافه شود.

دکتر کاظم زاده ادامه داد: با فرآوری که روی شیر انجام می‌گیرد میکروب‌زدایی کامل صورت می‌گیرد و به همین دلیل این محصول قابلیت مصرف تا 6 ماه را دارد.

وی با بیان اینکه برخی می‌گویند به شیر مواد نظیری وایتکس و ... اضافه می شود، افزود: با آزمایش‌های صورت گرفته از شیر کارخانه‌های استان به هیچ وجه این موضوع صحت ندارد و کارخانه‌ها نمی‌توانند این کار را انجام دهند.

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و دارو در همدان اضافه کرد:‌ در مغازه‌هایی که مواد فله‌ای به فروش می‌رسد ممکن است چنین مواد غیر مجازی استفاده شود که ما همواره توصیه به عدم خرید لبنیات فله‌ای می‌کنیم.

وی با بیان اینکه تذکرات لازم به منظور رعایت بهداشت و سالم بودن مواد غذایی به کارخانه‌ها داده می‌شود و حتی اگر لازم باشد آنها را به مراجع قضایی نیز ارجاع می‌دهیم، گفت: در این مدت تذکر جدی در خصوص میزان استفاده کم از ویتامین دی، اضافه شدن آب به شیر و یا ایراد داشتن خط تولید وجود داشته که البته این موارد خیلی ناچیز بوده و سریعا نیز ابلاغ و رفع شده است.

کاظم‌زاده با بیان اینکه همواره بازدیدها از آرایشگاه‌ها وجود دارد و اداره اماکن و تعزیرات نیز در این زمینه با ما همکاری دارند، افزود: اخیراً جلسه‌ای را برای فرماندهان نیروی انتظامی و اداره اماکن با موضوع قاچاق لوازم آرایشی و بهداشتی و معرفی سامانه جدید استعلام کالای قاچاق و غیر قاچاق داشتیم.

وی با بیان اینکه در استفاده از این سامانه کدی را از روی محصول پاک کرده و بلافاصله در سامانه ثبت می‌کنیم، افزود:‌ با این اقدام تمام شناسه‌های محصول نظیر اینکه محصول چه زمانی، از کدام کشور و از چه شرکتی وارد ایران شده به دست می‌آید.

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و دارو در همدان با بیان اینکه قبلاً اطلاعی از سالم بودن محصول نداشتیم اما اکنون با کمک این سامانه اطلاعات لازم به دست می‌آید، گفت:‌ وجود این سامانه به تمام استان اطلاع‌رسانی شده و کارشناسان ما و تعزیرات حکومتی با این سامانه نیز به قاچاق و غیر قاچاق بودن محصول پی می‌برند.

انتهای پیام

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه