آخرین اخبار

11. دى 1395 - 15:54   |   کد مطلب: 19621
مدیرکل بهزیستی استان همدان گفت: طرح غربالگری اختلال طیف اتیسم با پوشش کودکان در گروه سنی دو تا پنج سال در همدان اجرا می‌شود.

به گزارش بهارانه، حمیدرضا الوند در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در همدان، با اشاره به اجرای برنامه غربالگری اختلالات طیف اتیسم اظهار داشت: با توجه به شیوع این نوع اختلالات در کشور پوشش حداکثری کودکان جامعه هدف دو تا پنج سال در طرح غربالگری در اولویت قرار دارد بر این اساس خواستار مشارکت خانواده‌ها برای انجام غربالگری هستیم.

وی افزود: برای مشارکت در طرح غربالگری تمام خانواده‌های دارای کودک دو تا پنج ساله می‌توانند برای کسب آگاهی از این بیماری و علائم آن به مهدهای کودک، مراکز خدمات توانبخشی و مراکز بهزیستی استان همدان مراجعه کنند در این راستا کودکانی که از طریق غربالگری، مشکوک به اوتیسم شناخته می‌شوند، برای تشخیص نهایی تا مداخله بهنگام به متخصصان ارجاع داده می‌شوند.

مدیرکل بهزیستی استان همدان با اشاره به برنامه‌های حمایتی بهزیستی از خانواده‌های دارای کودکان با اختلال طیف اتیسم گفت: نخستین مرکز تخصصی اوتیسم در همدان به منظور توجه به کودکان اوتیسمی و تشخیص سریع اختلال در مهارت‌آموزی راه‌اندازی شده است.

وی بیان کرد: بی‌توجهی به این کودکان، مشکلات و هزینه‌های بیشتری را در آینده متوجه جامعه و خانواده‌ها خواهد کرد بنابراین باید شرایطی فراهم شود که این کودکان آموزش ببینند و اجتماع پذیری بیشتری داشته باشند.

الوند افزود: اتیسم اختلالی است که در سه سال نخست دوران رشد کودک ظاهر می‌شود با اختلالات گفتاری، عدم رشد عادی مغز و کاهش توان تعاملات اجتماعی بروز می‌کند.

وی با بیان اینکه عامل بروز بیماری اتیسم همچنان ناشناخته است، عنوان کرد: اتیسم بیماری است که میزان بروز آن در پسران چهار برابر دختران بیشتر است و بیماری قابل درمان و کنترل است اما باید براساس نیازهای ویژه کودک و تشخیص زودهنگام بیماری زمینه فعالیت مؤثر کودک در جامعه را فراهم کرد.

مدیرکل بهزیستی استان همدان تصریح کرد: انجام حرکات تکراری، اصرار بر یکنواختی، بیش فعالی، تأخیر در گفتار، عدم تماس چشمی، خنده و گریه بی‌دلیل، مشکلات شنوایی، گوشه‌گیری و عدم آموزش‌پذیری از علائم شایع در اختلال اتیسم در کودکان است.

وی گفت: تست پزشکی مشخصی برای تشخیص اتیسم وجود ندارد اما کارشناسان با انجام یک ارزیابی دقیق از رفتارها و عادات کودک و بررسی علائم موجود با همکاری والدین می‌توانند به تشخیص بیماری و تدوین برنامه درمانی مناسب با شرایط کودک برسند.

الوند افزود: کودکانی که در سنین پایین شروع به درمان می‌کنند در هنگام سنین مهد کودک و مدرسه ناتوانی‌های کمتری دارند و به برنامه‌های درمانی و درمان‌های وسیع و پیچیده نیاز ندارند.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه