آخرین اخبار

14. دى 1395 - 15:15   |   کد مطلب: 19670
راه‌اندازی کارگاه‌های کوچک صنایع تبدیلی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی با حمایت بسیج سازندگی زمینه اشتغال و رونق کسب و کار افراد بومی و محلی را فراهم کرده است.

به گزارش بهارانه، به نقل از ذاکرنیوز از همدان، زمانی که حرف از اقتصاد مقاومتی به میان آمد کسی فکرش را هم نمی‌کرد که این حوزه پرتوان و با ظرفیت بتواند زمینه‌ساز بروز استعدادها و توان مردمی در این عرصه پر تلاطم شود و برخلاف دولتی‌ها که هنوز در تب و تاب برگزاری همایش برای تبیین اقتصاد مقاومتی در جامعه هستند با انجام پروژه‌های مشاغل کوچک و خانگی تکانی به جسم از نفس افتاده اقتصاد در کشور بدهند.

افرادی که فارغ از زن و مرد و یا پیر و جوان بودنشان کمر همت بسته و توانسته‌اند با مشاوره و کمک‌های فکری و مالی بسیج سازندگی فضای کاری مستقلی برای خود و دیگر هموطنانشان ایجاد کنند. مردمی که به دور از حرف‌ها و ادعاهای برخی مدیران دولتی که هر ماه بیان گزارش عملکردشان از ایجاد اشتغال در جامعه سبب شده چشم‌های آدمی از تعجب گرد شود ثابت کرده‌اند که به درستی متوجه معنای اقتصادی مقاومتی، تاثیر و اهداف آن در جامعه شده‌اند.

پروژه‌های اقتصاد مقاومتی که در شهرهای کوچک در قالب پروژه‌های خرد و خانگی بروز بیشتری بیشتری پیدا کرده، توانسته محفلی برای فعالیت افراد پرتوان، همسایه‌ها، دوستان، آشنایان و همشهری‌ها شود و هر روز فاصله حرف تا عمل را کوتاه و کوتاه‌تر کند.  

افرادی مانند مهرداد حدادی که در یکی از توابع شهرستان بهار به نام شهر مهاجران یک کارگاه صنایع تبدیلی خانگی راه‌اندازی کرده است و توانسته با روانه کردن محصولات خود با نام "آریا ماشین" به بازار، علاوه بر ایجاد اشتغال برای خود، دست چند همشهری دیگر را نیز بگیرد.

این کارآفرین که با تلاش خود اقتصاد مقاومتی را به اثبات رسانده است در گفت‌وگو با خبرنگار ذاکرنیوز با تشریح برنامه اقتصادی خود، درباره چرایی راه‌اندازی این کارگاه اظهار داشت: کارگاه صنایع تبدیلی خود را از سه سال پیش راه‌اندازی کردم و دلیل آن نیاز مردم شهر به استفاده از این گونه محصولات بود چرا که آنها مجبور بودند برای تهیه مایحتاج خود به دیگر شهرها مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه مهاجران ظرفیت خوبی در تولید سبزی و صیفی‌جات دارد افزود: با تولید انواع محصولات کشاورزی در شهر، زمینه برای استفاده از آنها در صنایع تبدیلی فراهم بود به همین دلیل نیز این کارگاه با هدف استفاده از محصولات کشاورزی منطقه، رفع نیاز مردم و دیگر مناطق راه‌اندازی شد.

حدادی با اشاره به اینکه این کارگاه توانسته زمینه اشتغال 10 نفر را ایجاد کند عنوان کرد: در فصل بیکاری یعنی زمانی که تولید محصولات کشاورزی کاهش می‌یابد و یا کشت نمی‌شوند، تعداد افراد شاغل در کارگاه نیز به چهار نفر کاهش می‌یابد که البته با شروع فصل کشاورزی دوباره کار در کارگاه رونق می‌گیرد.

این فعال اقتصادی بیان کرد: در ماه‌های بیکاری یعنی از ابتدای بهمن ماه تا اوایل سال بعد به دنبال ثبت سفارش‌ها و عقد قراردادها هستیم تا در بتوانیم با فرار رسیدن آبان‌ماه به موقع سفارش‌ها را تحویل دهیم.

وی اشاره به اینکه زمان تحویل سفارش به مشتریان با توجه به زمان تولید محصول و نوع قرارداد متفاوت است، تصریح کرد: در حال حاضر با دریافت سفارش‌ از دیگر شهرها مانند زنجان و تهران روند کار به گونه‌ای است که به لطف خداوند متعال ضرری را متحمل نمی‌شویم.

حدادی درباره تأثیر فعالیت این کارگاه در مردم شهر ابراز کرد: فعالیت این کارگاه سبب استقبال مردم از این پروژه شده است، به گونه‌ای که ما در سال نزدیک 50 سفارش و قرارداد را عقد می‌کنیم.

حمایت از طرح‌های اقتصاد مقاومتی

فرمانده بسیج سازندگی همدان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ذاکرنیوز در همدان، درباره روند بررسی طرح‌های اقتصادی اظهار داشت: هنگامی که افراد متقاضی برای استفاده از خدمات ارائه شده توسط بسیج سازندگی، طرح خود را به این سازمان ارائه می‌دهند، کارشناسان اقتصادی سازمان، با بررسی ابعاد طرح ارائه شده، نظر خود را مبنی بر امکان اجرایی شدن و یا نشدن طرح ارائه می‌کنند.

شهرام صادقی افزود: در این مرحله سطح و توان فرد ارائه کننده طرح، سابقه اقتصادی و تجربیات وی در این حوزه و میزان اطلاعات او درباره طرح پیشنهادی مورد ارزیابی کارشناسان قرار می‌گیرد.

وی عنوان کرد: افراد متقاضی علاوه بر نکات ذکر شده باید مطابق ضوابط بسیج سازندگی، در سطح علمی نیز دوره‌ای را گذرانده وازنهادهای مرتبط با حوزه فعالیتی خود، مانند جهاد کشاورزی، تعاون، فنی وحرفه‌ای و یا آموزشگاه‌های آزاد مرتبط و معتبر گواهی نامه دریافت کنند.

فرمانده بسیج سازندگی همدان تصریح کرد: پس از تایید طرح توسط کارشناسان، براساس طرح توجیهی متقاضی، امکانات مورد نیاز، مکان اجرای طرح و اعتبار لازم توسط بازرسان سازمان بسیج سازندگی مورد بررسی قرار می‌گیرد که در صورت تایید، افراد متقاضی، برای دریافت تسهیلات به بانک مهراقتصاد معرفی می‌گردند.  

به گزارش ذاکرنیوز کارگاه صنایع تبدیلی شهر مهاجران با حمایت‌های بسیج سازندگی سپاه انصارالحسین(ع) همدان راه‌اندازی شده است.

بسیج سازندگی سپاه استان همدان برای راه‌اندازی این کارگاه ایجادی، 30 میلیون تومان تسهیلات در اختیار طراح این پروژه قرار داده است و علاوه بر این در بخش مشاوره، معرفی برای شرکت در نمایشگاه‌های فصلی نیز مجری طرح را یاری رسانده است.

انتهای پیام

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه
پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر