پیغام خطا

  • Unable to create CTools CSS cache directory. Check the permissions on your files directory.
  • Unable to create CTools CSS cache directory. Check the permissions on your files directory.

آخرین اخبار

17. دى 1395 - 12:50   |   کد مطلب: 19726
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان:
طرح «ساعتی با محیط بان» در مدارس استان همدان آغاز شد
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان از آغاز طرح «ساعتی با محیط بان» در مدارس این استان خبر داد.

به گزارش بهارانه، به نقل از خبرنگار مهر، محمدرضا محمدی پیش از ظهر پنج شنبه در مراسم افتتاحیه طرح «ساعتی با محیط بان» در روستای محمودآباد شهرستان ملایر بیان کرد: طرح یک ساعت با محیط بان یک طرح ملی است و در مدارس روستاهایی که در مناطق حفاظت شده استان قرار دارند، اجرا می شود.

محمدرضا محمدی افزود: ۱۶ محیط بان در سطح استان آموزش های لازم را در راستای ارتقای سطح آگاهی های محیط زیستی دانش آموزان و آشنایی با وظایف محیط بانان به دانش آموزان ۸۳ مدرسه حاشیه مناطق حفاظت شده استان ارایه می کنند.

محمدی گفت: اجرای این طرح تا ۲۹ دی اسال جاری در ۵ شهرستان استان شامل ملایر، همدان، نهاوند، تویسرکان و اسدآباد ادامه دارد.

وی بیان کرد: در هر شهرستان سه یا چهار محیط بان هر روز آموزش های لازم را در چهار تا پنج مدرسه ارایه می دهند و از محیط بانان با تجربه و آشنا به مناطق حفاظت شده در این طرح به کار گرفته شده است.

وی در خصوص موضوعاتی که توسط محیط بانان برای دانش آموزان بیان می شود، گفت: آشنایی با محیط زیست، پوشش گیاهی و جانوری و تعامل با پدیده های محیط زیستی همچنین شناخت مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست از جمله مطالبی است که به دانش آموزان منتقل می شود.

۵۰ درصد کل مساحت مناطق حفاظت شده استان در ملایر قرار دارد

وی در خصوص دلیل آغاز طرح از شهرستان ملایر عنوان کرد: ۵۰ درصد کل مساحت مناطق حفاظت شده استان در ملایر قرار دارد و ۳۸ مدرسه هدف طرح، در این شهرستان واقع شده و این موضوع موجب افزایش اهمیت این شهرستان در اجرای طرح یک ساعت با محیط بان شده است.

وی خاطرنشان کرد: برای اینکه سازمان محیط زیست بتواند مدیریت مشارکتی را در مناطق حفاظت شده اعمال کند و ساکنان روستاهای مجاور مناطق تحت مدیریت محیط زیست در حفظ و نگهداری منطقه دخالت داشته باشند، طرح ساعتی با محیط بان اجرا می شود.

محمدی عنوان کرد: باید بتوانیم شیوه مدیریت مناطق تحت مدیریت را به روز کرده و نقش اهالی بومی را در حفظ محیط زیست مناطق پر رنگ تر کنیم زیرا مناطق حفاظت شده ذخیره گاه ژنتیکی گیاهی و جانوری است و به عنوان اجزای سیستم و موهبت الهی اهمیت ویژه ای دارد.

برخی رفتارهای غیر مسئولانه طبیعت را با مخاطره مواجه کرده است

مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان نیز بیان کرد: برخی رفتارهای غیر مسئولانه با طبیعت، حیات بشر و سایر موجودات را با مخاطره مواجه کرده است و روز به روز بر میزان این تخریب ها افزوده می شود.

مصطفی خزاعی ادامه داد: مدرسه کانون فرهنگسازی است و آموزش رفتارهای محیط زیستی باید از آن شروع شود.

وی اظهار کرد: دانش آموزان در طرح یک ساعت با محیط بان درک محیط زیستی پیدا می کنند و به عنوان سفیران محیط زیست، این آگاهی را به دیگران و جامعه منتقل خواهند کرد.

گفتنی است با پاین مراسم افتتاحیه، طرح ساعتی با محیط بان در مدارس استان همدان آغاز شد.

انتهای پیام

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه