آخرین اخبار

22. دى 1395 - 17:14   |   کد مطلب: 19818
اقتصاد مقاومتی مفهومی جدید در ادبیات اقتصادی جهان است که از سوی رهبر معظم انقلاب طرح گردید که بر اساس آن اقتصاد مقاومتی کاهش وابستگی ها و تاکید روی مزیت های تولید و تلاش برای خود اتکایی است.

به گزارش بهارانه، به نقل از روابط عمومی اداره کل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان همدان، دکتر احمد توصیفیان مدیر کل تعاون ،کار ورفاه اجتماعی استان همدان در جلسه مهارت افزایی و کار آفرینی بانوان  گفت: اقتصاد مقاومتی مفهومی جدید در ادبیات اقتصادی جهان است که از سوی رهبر معظم انقلاب طرح گردید که بر اساس آن اقتصاد مقاومتی کاهش وابستگی ها و تاکید روی مزیت های تولید و تلاش برای خود اتکایی است.

توصیفیان با تاکید براینکه  هدف اقتصاد مقاومتی بازسازی و احیای اقتصاد ملی است گفت : اقتصاد مقاومتی به معنای پدید آمدن وضعیتی در یک اقتصاد است که در برابر موانع و مشکلات داخلی و خارجی پایداری نموده و به رشد و پیشرفت خود در جهت اهداف غالبه اش ادامه دهد.

مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد : اقتصاد مقاومتی یک بحث تئوریک محض ، مختص دانشگاه و حوزه نیست،بلکه بیشتر اقتصاد کاربردی است.اقتصاد مقاومتی یک شعار نیست،یک واقعیت اقتصادی است که شاخص های آن ریشه در عمل دارد،نه حرف.

 وی افزود : آنچه که در بند یکم سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی آمده است تامین شرایط و فعال‏سازی کلیه امکانات و منابع مالی و سرمایه‏های انسانی و علمی کشور به منظور توسعه کارآفرینی و به حداکثر رساندن مشارکت آحاد جامعه در فعالیت‏های اقتصادی با تسهیل و تشویق همکاری‏های جمعی و تاکید بر ارتقای درآمد و نقش طبقات کم‏‌درآمد و متوسط است.

ایشان ادامه داد : بدیهی است که انگیزه‌ فعالیت‌های کارآفرین نفع شخصی است، ولی ایجاد فضای مناسب برای کارآفرینی در کشورها منافع ملی را به دنبال دارد. به عبارت بهتر، کارآفرینی موتور رشد و توسعه است.

توصیفیان با اشاره به اینکه  یکی از مشکلات اصلی بانوان کار آفرین  عدم وجود  بازار است افزود : باید فضا را برای حضور سازنده و موثر زنان در عرصه‌های مختلف بیش از پیش فراهم کنیم .

توصیفیان گفت : اداره کل تعاون کار ورفاه اجتماعی با هدف ارائه توانمندی‌های زنان ارزش‌آفرین  به ویژه زنان سرپرست خانوار و بد سرپرست و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و بالا بردن سطح درآمد خانوارها  در نظر دارد که نمایشگاهی تحت عنوان نمایشگاه تولیدات مشاغل خانگی بانوان به ویژه زنان سرپرست خانوار به مناسبت دهه مبارک فجر برگزار نماید  .

وی با بیا ن اینکه تسهیلات ویژه ای برای شرکت کنندگان در این نمایشگاه  از قبیل بیست میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه و تخفیف ویژه جهت استفاده از غرفه های نمایشگاه در نظر گرفته شده است  گفت : این نمایشگاه فرصت مناسبی برای حضور زنان سرپرست خانوار، رونق مشاغل خانگی و بهترین راه رونق اشتغال و کسب درآمد برای بانوان به شمار می‌رود.

توصیفیان با اشاره به این‌که زنان سرپرست خانوار نیاز به حمایت توام با توانمند‌‌سازی دارند، خاطر‌نشان کرد: در واقع اندکی حمایت از این بانوان به آن‌ها کمک می‌کند تا به توانمندسازی برسند و پس از رسیدن به این مرحله میزان نیاز به حمایت‌ها کاسته می‌شود. حتی در بسیاری از موارد این بانوان اشتغالزایی هم می‌کنند.

 
توصیفیان تصریح کرد : مشاغل خانگی بهترین راه رونق اشتغال و کسب درآمد برای بانوان به شمار می‌رود. این نمایشگاه هم با هدف فرهنگسازی و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی با بالا بردن سطح در‌آمد خانوارها برپا خواهد شد  که امیدواریم این گونه نمایشگاه‌ها بیشتر و گسترده‌تر برگزار شود.

 

روابط عمومی اداره کل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان همدان

۲۲ دی ۱۳۹۵ ۱۴:۱۸

 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه