آخرین اخبار

28. دى 1395 - 2:57   |   کد مطلب: 19917
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان:
ذخایر سدهای همدان به ۶۶ میلیون مترمکعب کاهش یافت
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان حجم سدهای استان همدان را ۶۶ میلیون مترمکعب اعلام کرد و گفت: مشکلی در تامین آب شرب استان همدان وجود ندارد ولی رعایت الگوی مصرف باید در اولویت قرار گیرد.

به گزارش بهارانه، مرتضی عزالدین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در همدان اظهار داشت: در سال آبی 95-96 حدود 122 میلی‌متر بارش برف و باران در سطح استان همدان رخ داده که خوشبختانه وضعیت ذخایر آبی همدان با این بارش‌ها بهبود یافته است.

وی افزود: سال آبی گذشته 467 میلی‌متر بارندگی در سطح استان همدان رخ داد که این رقم سال 93، 302 میلی‌متر و در متوسط بلندمدت 330 میلی‌متر بوده و در سال آبی 95-96، 122 میلی‌متر بارندگی در سطح استان همدان رخ داده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش شدیدی داشته است.

عزالدین با اعلام اینکه در حال حاضر ذخیره سدهای استان همدان به 66 میلیون و 300 هزار مترمکعب کاهش یافته است عنوان کرد: در حال حاضر سد سرابی تویسرکان هفت میلیون و 460 هزار مترمکعب، سد کلان ملایر 45 میلیون و 170 هزار مترمکعب و سد اکباتان همدان 13 میلیون و 640 هزار مترمکعب ذخیره آبی دارند.

وی با اعلام اینکه سال گذشته در مدت مشابه سال گذشته 3 میلیون و 400 هزار مترمکعب معادل 10 درصد از ظرفیت سد اکباتان همدان پر بوده است، تصریح کرد: حجم سد اکباتان در حال حاضر به 13 میلیون و 670 هزار مترمکعب کاهش یافته و 40 درصد از ذخیره سد پر شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان با اشاره به اینکه سد اکباتان سال آبی گذشته سرریز کرده است، عنوان کرد: در حال حاضر میزان ورودی به سد هزار و 578 لیتر در ثانیه و میزان خروجی برای تامین آب شرب 578 لیتر در ثانیه است.

عزالدین بیان کرد: از ابتدای سال آبی جاری دو میلیون و 900 هزار مترمکعب آب وارد و 9 میلیون مترمکعب برای شرب از سد اکباتان خارج شده که این آمار در سال گذشته به ترتیب 6.1 میلیون مترمکعب ورودی و 7.8 میلیون مترمکعب خروجی بوده است.

وی با اعلام اینکه از ابتدای سال آبی جاری تاکنون 40 هزار مترمکعب آب وارد سد سرابی تویسرکان شده است، گفت: سد سرابی تویسرکان 7 میلیون و 460 هزار مترمکعب ذخیره داشته و میزان خروجی از آن 58 لیتر در ثانیه است که پکیچ تصفیه‌خانه برای تامین بخشی از آب شهرستان تویسرکان در کنار این سد ایجاد شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با بیان اینکه میزان بارش سال آبی گذشته در همدان بی‌نظیر بوده و در 20 سال گذشته چنین بارشی رخ نداده است گفت: به طور متوسط سالانه 6 میلیارد و 388 میلیون مترمکعب حجم نزولات جوی استان همدان است ولی از سوی با 67 درصد تبخیر در استان همدان مواجه هستیم.

وی حجم آب در دسترس استان همدان پس از تبخیر را دو میلیارد و 680 میلیون مترمکعب اعلام کرد و گفت: سهم آب‌های زیرزمینی از این منابع تجدیدپذیر 1.948 میلیارد مترمکعب و سهم آب‌های سطحی 740 میلیون مترمکعب است.

عزالدین با اشاره به اینکه همدان از ذخایر آبی مناسبی برخوردار است ولی باید صرفه‌جویی و رعایت الگوی مصرف در اولویت قرار گیرد، عنوان کرد: تلاش بر این است تا برای پاییز امسال ذخیره مناسبی را در سدهای استان همدان نگه‌داشت تا دچار مشکل نشویم.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه