آخرین اخبار

25. اسفند 1395 - 2:15   |   کد مطلب: 20922
جوانان این استان بابد احساس غرور کنند که در این جعرافیا با این تمدن و فرهنگ ساکن هستند چراکه هگمتانه نگین درخشانی است که در ایران نورافشانی می کند و همدانی بودن یک افتخار است | برای کاهش معضلات فرهنگی باید مصرف فرهنگی را بالا ببریم به طوریکه راه عبور از چالش‌ها، تنش‌ها و مناقشه‌های فرهنگی و افزایش تعاملات و توسعه فرهنگی، گفت‌و‌گو فرهنگی است.

به گزارش بهارانه، به نقل از همدان پرس؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  در گردهمایی با اصحاب فرهنگ و هنر با بیان اینکه همدان بخشی از هویت ایران زمین است، اظهار داشت: جوانان این استان بابد احساس غرور کنند که در این جعرافیا با این تمدن و فرهنگ ساکن هستند چراکه هگمتانه نگین درخشانی است که در ایران نورافشانی می کند و همدانی بودن یک افتخار است.

سیدرضا صالحی امیری با تاکید بر گفتمان فرهنگی گفت: برای انجام کار فرهنگی به جای کف و سوت باید گفتمان فرهنگی که شامل مجموعه باورهای نهادینه شده در قالب یک فرهنگ است داشته باشیم چراکه نظام فرهنگی کشور بر اساس گفتمان و عقلانیت فرهنگی شکل گرفته است.

صالحی امیری با تاکید بر اینکه انجام مجموعه فعالیت های فرهنگی در استان فقط با انسجام در بین هنرمندان امکانپذیر است تصریح کرد: آزادی فکر، قلم و بیان ابتدایی ترین حق هر انسان است که در دایره نظام فرهنگی به رسمیت شناخته می شود، باید آزادی فکر و قلم را به رسمیت بشناسیم.

وی با بیان اینکه ما به انسداد فرهنگی، ولنگاری و رهاشدگی فرهنگی اعتقاد نداریم، گفت: همواره تلاش  شده است پایه های اندیشه اسلامی، وحدانیت و شریعت را با ایجاد اعتدال فرهنگی حاکم کنیم.

وی ادامه داد: بر این باور هستیم که کل فعالیتهای فرهنگی را به اصحاب فرهنگ محول کنیم و صرفا رسالت دولت، سیاست، نظارت و حمایت باشد.

وی از تصویب سازمان نظام رسانه ای در کمیسیون دولت خبر داد و افزود: ایجاد سازمان نظام رسانه ای که برای تصویب نهایی فردا به مجلس می رود حرکت بزرگی است گه دولت این شهامت اجرای آن را داشت و سازمان نظام هنر هم بزودی تصویب خواهد شد و بزودی بیشتر مسئولیتهای این صنف را واگذار و فرایند جدیدی در حوزه فرهنگی شکل خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه شعار ما این است؛ که " تهران ایران نیست" بیان کرد: از زمان تصدی گری خود به همه استانی ها سر زدم و با اعتقاد به عدالت فرهنگی مسئولیت استانها را به خودشان واگذار کنیم.

صالحی‌امیری عنوان کرد: سیاست قطعی وزارت فرهنگ و ارشاد، شفاف‌سازی تمامی فعالیت‌های حوزه فرهنگ و هنر است که این مهم را با ارائه گزارش عملی خواهد کرد همچنین صدور سالانه دو هزار و 500 مجوز برای فعالیت رسانه‌های مختلف در سطح کشور شاهدی بر این ادعاست.

وی با اشاره به اینکه جامعه دچار سوءمصرف فرهنگی شده است، خاطرنشان کرد: نیازمند گسترش سرانه فرهنگی متناسب با ذائقه و نیاز جامعه برای کاهش آسیب‌ها و معضلات اجتماعی هستیم از این‌رو باید مصرف فرهنگی نظیر مطالعه، فیلم، شعر، قرآن، مسجد، محراب و منبر را افزایش دهیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد با تاکید بر اینکه کشور نیازمند افزایش سرانه فرهنکی است گفت: برای کاهش معضلات فرهنگی باید مصرف فرهنگی را بالا ببریم به طوریکه راه عبور از چالش‌ها، تنش‌ها و مناقشه‌های فرهنگی و افزایش تعاملات و توسعه فرهنگی، گفت‌و‌گو فرهنگی است که این خود نیز باعث ایجاد جامعه اخلاقی خواهد شد.

وی با بیان اینکه دو هزار خادم قرآنی در سطح کشور بیمه شده‌اند، گفت: در سطح کشور 23 هزار کانون مساجد و مؤسسات قرآنی بسیاری وجود دارد که بی‌شک وزارتخانه از همه آنها حمایت کرده و می‌کند اما مؤسسات قرآنی باید در کنار آموزش قرآن به بحث تدبر در آن نیز بپردازند و این نکته نیز قابل ذکر است که بودجه قرآنی در سال 96 افزایش خواهد یافت.

انتهای پیام

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه