پربیننده ها

آخرین اخبار

27. اسفند 1395 - 0:50   |   کد مطلب: 20958
میزان مطالبات اوقاف از دستگاه‌های اجرایی استان توسط کارشناس رسمی دادگستری مستندسازی شده است | 238 بقعه و مکان زیارتی در استان وجود دارد که از این تعداد 49 بقعه شاخص میزبان طرح آرامش بهاری هستند | امسال میزان درآمد از محل حق‌الدفن در آرامستان همدان یک میلیارد و 83 میلیون تومان بوده اما یک میلیارد و 310 میلیون تومان برای این محل هزینه شده است.

به گزارش بهارانه، به نقل از همدان پرس؛ مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گفت: بیشترین بدهی مربوط به شهرداری‌ها و استانداری همدان است و به دلیل گردشگری موقوفات در ملایر بیشترین مطالبات نیز مربوط به این شهرستان است.

حجت‌الاسلام محمد کاروند در جمع خبرنگاران با بیان اینکه اوقاف استان همدان از ادارات ۲۳۴ میلیارد و ۳۵۲ میلیون تومان مطالبه دارد اظهار داشت: میزان مطالبات اوقاف از دستگاه‌های اجرایی استان توسط کارشناس رسمی دادگستری مستندسازی شده است،

کاروند با اشاره به اجرای طرح آرامش بهاری ویژه ایام نوروز 96 در بقاع متبرکه تصریح کرد: 238 بقعه و مکان زیارتی در استان وجود دارد که از این تعداد 49 بقعه شاخص میزبان اجرای طرح آرامش بهاری هستند.

وی تأکید کرد: سازمان اوقاف از شفاف ترین نهادهاست و بازرسی از عملکرد این سازمان صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه قرارگاه قدر در راستای شناسایی موقوفات مجهول در استان همدان شکل گرفت، یادآور شد: دو هزار پرونده بایگانی مجهول مورد پیگیری قرار گرفت که پس از بررسی این پرونده ها، ۷۷ وقف شناسایی شد.

حجت الاسلام کاروند به اخذ سند مالکیت برای دو هزار و ۴۳۴ هکتار موقوفه اشاره و عنوان کرد: اگر هفت هزار هکتار موقوفه دیگر نیز سند مالکیت بگیرند جشن مالکیت این موقوفات برگزار خواهد شد.

وی به اعزام 49 مبلغ از حوزه علمیه قم در قالب طرح آرامش بهاری اشاره کرد و افزود: 16 مبلغ بومی استان نیز در این طرح که از 25 اسفندماه تا 15 فروردین ماه برگزار می‌شود، حضور خواهند داشت.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان همدان با اشاره به برپایی خیمه‌های معرفت در اماکن زیارتی استان بیان کرد: غرفه کودک و نوجوان، سلامت، وقف، مشاوره خانواده و پاسخگویی به سوالات شرعی در اماکن زیارتی برپا خواهد شد که غرفه کودک و نوجوان و مشاوره خانواده بیشترین استقبال را از سوی زائران داشته است.

وی با اشاره به پرداخت ۴۴۹ میلیون تومان کمک هزینه تحصیلی به دانش آموزان بی بضاعت در همدان، نهاوند، ملایر و تویسرکان، اظهار داشت: تهیه بسته های لوازم تحریر و پرداخت مبالغ نقدی به دانشجویان و دانش آموزان صورت گرفته و هزینه برای دبیرستان سیف الدوله ملایر نیز انجام شده است.

حجت الاسلام کاروند با بیان اینکه اطعام فقرا، ایتام و نیازمندان از محل موقوفات انجام شده است، یادآور شد: بیش از ۶۸۰ میلیون تومان در طول سال برای اطعام ایتام، سالمندان و خانواده های تحت پوشش کمیته امداد و اطعام در شب های ولادت و شهادت هزینه شده است.

وی از اعزام مبلغین حوزه علمیه قم به بقاع و امامزادگان در مناسبت های مختلف خبر داد و عنوان کرد: برای اعزام مبلغین ۱۸۰ میلیون تومان هزینه شده و بیش از ۴۲۰ نفر مبلغ به بخش های مختلف اعزام شده اند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان همدان در بخش دیگری از سخنان خود به اجرای طرح آرامش بهاری در نوروز۹۶ گفت: از ۲۳۸ بقعه و مکان زیارتی در استان ۴۹ بقعه شاخص است و به صورت ویژه در این مراکز، طرح آرامش بهاری اجرا خواهد شد.

وی اضافه کرد: برنامه هایی نیز برای اجرا در سایر بقاع متبرکه در نظر گرفته شده و می بقاع در طول ایام سال تعطیلی ندارند.

حجت الاسلام کاروند به اعزام ۴۹ مبلغ از حوزه علمیه قم در قالب طرح آرامش بهاری اشاره کرد و افزود: ۱۶ مبلغ بومی استان نیز در این طرح که از ۲۵ اسفندماه تا ۱۵ فروردین ماه برگزار می شود، حضور خواهند داشت.

وی با اشاره به برپایی خیمه های معرفت در اماکن زیارتی، عنوان کرد: غرفه کودک و نوجوان، سلامت، وقف، مشاوره خانواده و پاسخگویی به سئوالات شرعی در اماکن زیارتی برپا خواهد شد که غرفه کودک و نوجوان و مشاوره خانواده بیشترین استقبال را از سوی زائرین داشته است.

وی با بیان اینکه طرح آرامش بهاری در بقاع متبرکه با اعتبار دولتی برگزار نمی شود، گفت: هزینه برنامه ها از محل بقاع صورت می گیرد و دلیل عدم برگزاری طرح در تمام بقاع، کمبود اعتبار است.

وی با اشاره به تمهیدات پنج‌شنبه آخر سال و زیارت اهل قبور و حضور مردم در آرامستان همدان اظهار داشت: در زمینه رفت و آمد خودروها به باغ بهشت همدان هماهنگی‌هایی با پلیس راهور انجام گرفته و ظرفیت پارک بیش از سه هزار خودرو در محل باغ بهشت پیش‌بینی شده است.

کاروند گفت: شستشوی تمام قبور شهدا و آماده‌سازی حسینیه باغ بهشت با زیربنای یک هزار و 600 متر انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه از سال 1346 تا دی ماه امسال 135 هزار نفر در باغ بهشت دفن شده‌اند، افزود: از ابتدای امسال تا 13 بهمن ماه در آرامستان باغ بهشت همدان دو هزار و 454 نفر آرام گرفته‌اند که از این تعداد یک‌هزار و 28 نفر زن و یک‌هزار و 426 نفر مرد هستند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان همدان قیمت قبر در آرامستان همدان را حدود 650 هزار تومان برآورد کرد و تصریح کرد: امسال میزان درآمد از محل حق‌الدفن در آرامستان همدان یک میلیارد و 83 میلیون تومان بوده اما یک میلیارد و 310 میلیون تومان برای این محل هزینه شده است.

انتهای پیام

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه