آخرین اخبار

15. فروردين 1396 - 5:47   |   کد مطلب: 21191
در ایام نوروز صورت گرفت؛
ثبت 3 وقف قرآنی در همدان
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان همدان گفت: در مدت اجرای طرح «آرامش بهاری» در ایام نوروز در استان 3 وقف جدید انجام شده که هر سه با نیت دینی و قرآنی بوده است.

به گزارش بهارانه، حجت‌الاسلام محمد کاروند در گفت‌و‌گو با ایسنا، منطقه همدان، با بیان اینکه همه این موقوفات در شهرستان رزن صورت گرفته است، اظهار کرد: یک قطعه زمین به مساحت 280 مترمربع به ارزش تقریبی 42 میلیون تومان توسط خیر اسدالله گودرز در این شهرستان وقف شده است.

وی به نیت این وقف در ساخت مسجد فاطمیه(س) در روستای کاج شهرستان رزن اشاره کرد و افزود: دومین وقف نیز یک قطعه زمین 300 متری به ارزش تقریبی 20 میلیون تومان است.

کاروند با اشاره به نیت این موقوفه در ساخت دارالقرآن حضرت زینب(س) در روستای شهرستان رزن که توسط شورای اسلامی روستا وقف شده است، عنوان کرد: یک باب مغازه 22 مترمربعی با قیمت تقریبی 10 میلیون تومان توسط واقف خیراندیش اصغر حجتی وقف شده است.

وی به نیت واقف در کمک به هزینه‌های جاری مسجد صاحب الزمان(عج) روستای نظام‌آباد شهرستان رزن اشاره کرد و ادامه داد: تمام این موقوفات در شهرستان رزن به ثبت رسیده است.

وی با اشاره به برپایی خیمه‌های معرفت در  49 بقعه متبرکه سطح استان افزود: نمایشگاه عرضه محصولات فرهنگی، دفتر مشاوره خانواده و پاسخگویی به مسائل شرعی، مسابقه فرهنگی روزانه، غرفه ترویح حجاب و عفاف و نمایشگاه آرامش بهاری از جمله اقدامات در حال انجام در غرفه‌های خیمه معرفت است.

زیارت 1500 زائر از بقاع متبرکه شهرستان بهار

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان همدان  در ادامه گفت: از روزهای آغازین سال جدید تا کنون یک‌هزار و 500 زائر بقاع متبرکه شهرستان بهار را زیارت کرده‌اند.

وی با اشاره به برپایی نماز جماعت در پنج بقعه متبرکه شهرستان کبودراهنگ به مانند سایر بقاع متبرکه استان، اظهار کرد: برگزاری نماز جماعت در بقاع متبرکه طی ایام نوروز از برنامه‌های مورد هدف در طرح «آرامش بهاری» است.

وی با بیان اینکه طی ایام نوروز نماز جماعت ظهر و عصر و مغرب و عشاء در امامزاده جعفر(ع)، امامزاده زید(ع)، امامزاده ام‌الحسن(س)، امامزاده عبدالله(ع)، امامزاده ابوالحسین احمد(ع)، امامزاده راهب(ع)، امامزاده طاهر(ع)، امامزاده قاسم(ع) و حمیده خاتون(س) شهرستان کبودراهنگ برگزار شد، گفت: طی ایام عید، نماز صبح در بقاع متبرکه برخی از شهرستان‌ها نیز برپا شد.

کاروند با اهمیت به حضور مبلغان طی تعطیلات نوروز در بقاع متبرکه شاخص استان خاطرنشان کرد: در بقاع متبرکه سطح استان حضور مبلغان اعزامی از مرکز اعزام مبلغ شهر قم در برنامه بوده است.

زیارت 8 هزار مسافر از امامزادگان تویسرکان

وی در ادامه سخنانش درباره حضور مسافران در بقاع متبرکه شهرستان تویسرکان گفت: 8 هزار مسافر و زائر در هفته اول اجرای طرح «آرامش بهاری» امامزادگان شهرستان تویسرکان را زیارت کردند.

وی با اشاره به اجرای طرح «آرامش بهاری» از 28 اسفند 95 تا 14 فروردین سالجاری در بقاع متبرکه شهرستان تویسرکان اظهار کرد: در این مدت برنامه‌های مختلفی را در قالب طرح «آرامش بهار» در امامزادگان و بقاع متبرکه اجرا کرده‌ایم.

کاروند با بیان اینکه بقعه متبرکه حیقوق نبی(ع) شهرستان تویسرکان میزبان تعداد زیادی از مسافران نوروزی بود که به این شهرستان سفر کرده بودند، گفت: در جوار این مقبره متبرکه خیمه‌های معرفت به صورت فعال دایر است که مسافران از این خیمه‌ها استقبال خوبی داشتند.

وی با بیان اینکه از برنامه‌های مهم طرح «آرامش بهاری» بازدید مسافران از امامزادگان و بقاع متبرکه طی ایام نوروز است، افزود: روزانه بسیاری از مسافران از بقاع متبرکه شهرستان تویسرکان بازدید می‌کنند.

کاروند با بیان اینکه در بقعه متبرکه حیقوق نبی(ع) برنامه‌های مختلف فرهنگی و مذهبی برای زائران و مسافران برگزار شد، خاطرنشان کرد: بنابر آمار موجود 8 هزار مسافر و زائر در هفته اول اجرای طرح «آرامش بهاری» از بقاع متبرکه این شهرستان بازدید کرده‌اند.

وی در ادامه گفت: مراسم سالروز شهادت امام هادی(ع) در آستان متبرکه شاهزاده حسین(ع) همدان با حضور جمع کثیری از عزاداران و شیفتگان خاندان اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع)، مسئولان و خانواده معظم شهدا برگزار شد.

وی با بیان اینکه در این مراسم عزاداران و شیفتگان اهل‌بیت(ع) با سردادن نوحه به عزاداری در سوگ این امام رئوف پرداختند، ادامه داد: هیئت‌های عزاداری مردم ولایت‌مدار شهر همدان در قالب دسته‌های سینه‌زنی با عبور از خیابان‌های اصلی شهر همدان، در صحن مطهر شاهزاده حسین(ع) همدان حضور یافته و شهادت ایشان را به پیشگاه امام زمان(ع) تسلیت گفتند.

کاروند خاطرنشان کرد: در این مراسم معنوی، حجت‌الاسلام فاضلیان رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان به تشریح ابعاد شخصیتی امام هادی(ع) و مجاهدت این امام بزرگوار در راستای ترویج فرهنگ و معارف اسلامی در عصر خویش پرداخت.

وی با بیان اینکه امام هادی(ع) در دوران زندگی پرافتخار خویش در راستای تبلیغ معارف اسلامی از هیچ تلاشی فروگذاری نکردند، افزود: ایشان در این راه توسط حکام جور زمانه به شهادت رسیدند.

وی با اشاره به اینکه در ادامه این مراسم، مداح اهل‌بیت عصمت و طهارت حاج مجتبی روشن‌روان به نوحه‌سرایی در فراق امام هادی(ع) پیشوای آزادگان جهان پرداختند، گفت: در این اجتماع، آیت‌الله موسوی‌اصفهانی، نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری و جمعی از مسئولان شهرستان همدان حضور داشتند.

کاروند با بیان اینکه این مراسم به همت و برنامه‌ریزی اداره اوقاف و امور خیریه استان همدان و آستان مقدس شاهزاده حسین(ع) همدان برگزار شد، ادامه داد: آستان مقدس امامزاده حسین‌بن‌علی‌النقی(ع) شهر همدان، فرزند بلاواسطه امام علی‌النقی(ع) و عموی گرامی امام زمان(عج) است که این مکان مقدس یکی از امامزادگان مورد توجه و قطب‌های فرهنگی و عقیدتی به شمار می‌آید.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان همدان عنوان کرد: طرح «دست‌های مهربانی» یکی از اصلی‌ترین طرح‌های سازمان اوقاف و امور خیریه در راستای کمک به نیازمندان جامعه به ‌شمار می‌آید و با هدف اجرای امینانه نیت واقفین و کمک به نیازمندان این طرح در تمامی ایام سال اجرا می‌شود.

وی با اشاره به اجرای این طرح در ایام نوروز، تصریح کرد: در سال جدید 3 هزار سبد کالایی بین نیازمندان در قالب طرح «دست‌های مهربانی» توزیع شد که در این طرح سبدهای کالایی حمایتی بین اقشار محروم و نیازمند زیر پوشش کمیته امداد، نهادهای حمایتی و خانواده‌های مستمند حاشیه‌شهر توزیع شده است.

وی با اشاره به اینکه این بسته‌ها شامل مایحتاج ضروری نیازمندان است که در سطح استان توزیع شد، خاطرنشان کرد: افزون بر 360 میلیون تومان برای تهیه این بسته‌های حمایتی و توزیع بین نیازمندان هزینه شده است.

کاروند با اشاره به اینکه سال گذشته افزون بر 6 هزار و 270 بسته سبد کالایی حمایتی در بین نیازمندان سطح استان توزیع شد، عنوان کرد: ارزش ریالی این بسته‌ها 564 میلیون تومان بود.

وی این طرح را اجرای امینانه نیات واقفین خیراندیش در راستای کمک به مستندان، فقرا، ایتام و زنان سرپرست خانوار عنوان کرد و افزود: اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان همدان در تمام سال با ارائه بسته‌های مایحتاج ضروری مردم نیازمند و کم بضاعت در این امر خداپسندانه مشارکت داشته است.

انتهای پیام

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه