آخرین اخبار

6. خرداد 1396 - 13:42   |   کد مطلب: 22049
كارشناس تجويز داروی دانشگاه علوم پزشکی تاكيد كرد:
قطع و يا تغيير زمان مصرف دارو در ماه رمضان فقط با مشورت پزشك
روزه داران در زمان روزه داری هیچگاه وعده های دارویی خود را خودسرانه حذف و یا به زمان دیگری موكول نكنند، چه بسا این عمل شما سبب اختلال در روند درمان شود. مصرف بسیاری از داروها را می توان پس از مشورت با پزشك به زمان سحری یا افطار منتقل کرد | قطع ناگهانی بعضی از داروها به واسطه روزه داری بسیار خطرناك است

به گزارش بهارانه، به نقل از همدان پرس؛ كارشناس تجویز و مصرف منطقی داروی دانشگاه، قطع و یا تغییر زمان مصرف دارو در ماه مبارك رمضان را مستلزم مشورت با پزشك معالج بیان كرد.

مجید حنیفه گفت: بارداری، شیردهی و بعضی از بیماری ها از جمله دیابت، فشارخون، روده تحریك پذیر، یبوست، زخم های سیستم گوارشی (معده و اثنی عشر)، اختلالات كلیوی، بیماریهای اعصاب و روان و آسم همگی از شرایط جسمی هستند كه فرد را ملزم می كند پیش از اقدام به روزه داری با پزشك معالج خود در خصوص روزه داری و هم چنین نحوه صحیح مصرف داروها در این ایام مشورت كند.

وی از روزه داران خواست در زمان روزه داری هیچگاه وعده های دارویی خود را خودسرانه حذف و یا به زمان دیگری موكول نكنند، چه بسا این عمل شما سبب اختلال در روند درمان شود. مصرف بسیاری از داروها را می توان پس از مشورت با پزشك به زمان سحری یا افطار منتقل کرد.

حنیفه افزود: قطع ناگهانی بعضی از داروها به واسطه روزه داری بسیار خطرناك است. درباره قطع داروهای خود و نحوه استفاده از آنها در ماه مبارك رمضان با پزشك یا داروساز خود مشورت كنید.

وی اظهار كرد: بیمارانی كه یك بار در روز دارو مصرف می كنند، معمولاً در ماه مبارك رمضان دچار مشكل نمی شوند و در صورتی كه لازم است دارو با معده خالی مصرف شود، بهترین زمان مصرف یك ساعت قبل از سحری و یا دو ساعت بعد از افطار است.

حنیفه با بیان اینكه بیمارانی كه مجبور به دریافت دارو در بیش از یك وعده هستند، ممكن است پس از مشورت با پزشك معالج خود قادر باشند داروهای خود را در فاصله بین افطار تا سحر استفاده كنند، گفت: در مواردی خاص ممكن است پزشك معالج قادر باشد با جایگزینی داروهای این بیماران با انواع طولانی اثر آنها یا تعویض دارو با یك داروی مشابه با نیمه عمر طولانی امكان روزه داری برای این بیماران را فراهم كند.

كارشناس تجویز و مصرف منطقی داروی دانشگاه یاد آور شد: مصرف قرص های ضدبارداری برای تاخیر در عادت ماهانه در ماه مبارك رمضان توصیه نمی شود، زیرا با توجه به كاهش مصرف مایعات در این ماه می تواند احتمال لخته شدن خون در رگ های مغزی را افزایش دهد.

وی انتخاب دارو و راههای مناسب مصرف آن را نیاز به هماهنگی پزشك و فتوای مراجع دینی دانست و افزود: قطره های چشم، گوش و بینی به شرطی كه دارو به حلق نرسد، همه موادی كه از راه پوست جذب بدن می شوند مانند: كرم ها، پمادها و نوارهای چسب حاوی مواد دارویی، شیاف ها، محلول های واژینال و كرم های واژینال، آمپول های با تزریق زیرپوستی، عضلانی یا وریدی با استثنای تغذیه از راه وریدی، سرم و آمپول های تقویتی و پمادهای معقدی از راه های تجویز ی است كه روزه را باطل نمی كند.

حنیفه با اشاره به اینكه مصرف كافی آب و مایعات نقش مهمی در دفع داروها و متابولیت های ناشی از آنها دارد اظهار كرد: در فاصله بین افطار تا سحر به میزان كافی آب و مایعات به بدن روزه داران به خصوص بیمارانی كه دارو مصرف می كنند برسد. این اقدام ضمن تامین نیاز روزه داران به مایعات به خصوص اكنون كه ماه رمضان در فصل گرما قرار دارد، شرایط لازم را برای دفع مناسب داروها و متابولیت های آنها از بدن فراهم خواهد كرد.

انتهای پیام

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه