آخرین اخبار

12. تير 1396 - 11:51   |   کد مطلب: 22638
کارشناسان حوزه هواشناسی و محیط زیست همدان با وجود خروج آب و هوای این استان از حالت "اضطرار به "هشدار" تأکید دارند که هوای این استان همچنان برای گروه های حساس ناسالم است.

به گزارش بهارانه، به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ چند سالی است که ریزگردها این مهمان ناخوانده، مزاحمت هایی برای همدانی به وجود آورده و هوای پاک این دیار سرسبز را آلوده کرده است و اما چند روزی هم می شود که مهمان ناخوانده ما پایش را از گلیمش دراز تر کرده و میزآن آلودگی هوا را به حالت اضطرار در آورده است و خوشبختانه به گفته مسئولان امر فردا کم کم قرار است از استان همدان برود.

ناسالم بودن هوای همدان برای گروه های حساس

در این باره «مهدی خدابخشی» مسئول کنترل آلودگی هوای دانشگاه علوم پزشکی همدان از بیشتر بودن میزان ریزگردها در آسمان همدان نسبت به حد مجاز آن خبر داده و گفته است که این میزان در حقیقت  260 میکروگرم بر متر مکعب است و دراین حالت به طور قطع هوای برای گروه های حساس همچون بیماران قلبی و تنفسی، زنان باردار، کودکان و سالخوردگان ناسالم است.

عراق، منشاء پیدایش ریزگردها در همدان

او منشاء و عامل اصلی به وجود آمدن ریزگردها را به طور عمده از کشور عراق می داند و عنوان می کند که فردا، دوشنبه ریزگردها از استان خارج می شوند.

کاهش دید به دلی وجود ریزگردها به سه کیلومتر هم رسید

«محمدحسن باقری» مسئول مرکز پیش‌بینی هوای استان همدان هم از کاهش دید افقی برای رانندگان به دلیل وجود ریزگردها در آسمان استان خبر داد و گفت: این میزان در برخی نقاط به سه کیلومتر رسیده است.

وزش باد میزان غلظت ریزگردها را بیشتر کرده

وی هم با اشاره به اینکه بیشترین سرعت وزش باد در 24 ساعت گذشته  68 کیلومتر بر ساعت در فامنین ثبت شده است،  اظهار کرد: با توجه به وزش باد شدید در سطح استان میزان گرد و غبار هم به نوعی بالاتر رفته است .

فردار بعدازظهر، ریزگردها از آسمان استان خارج می شوند

«علیمردان طالبی» مدیرکل مدیریت بحران استان هم با اشاره به اینکه از فردا بعدازظهر به خروج ریزگردها از همدان، آسمان این استان جوی آرام خواهد داشت، گفت: در خصوص اعلام وضعیت های هشدار، اضطرار و یا بحرانی بودن هوای استان به دلیل وجود غلظت ریزگردها مراتب از طّرق مختلف همچون صدا و سیمای به اطلاع مردم می رسد و حتی مراکز درمانی، فوریت های پزشکی و پلیس راهنمایی و رانندگی نیز پیش بینی های لازم را برای مواجه شدن با هر شرایطی اندیشیده اند.

خروج هوای استان از شرایط اضطرار به هشدار

«عادل عربی»معاون محیط انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست همدان هم با تأیید اینکه فردا به تدریج ریزگردها از آسمان استان همدان خارج می شود، گفت: در حال حاضر کیفیت آلودگی هوای این استان از حالت اضطرار به حالت هشدار رسیده و کمی از غلظت آلودگی هوا کاسته شده است.

وی با بیان اینکه در استان همدان پنج ایستگاه پایش وضعیت کیفی هوا وجود دارد، معتقد است که عامل اصلی به وجود آمدن ای ریزگردها همان منشاء خارجی دارد که در نهایت سبب پایین آمدن کیفیت هوا و کاهش دید شده است.

انتهای پیام

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه