آخرین اخبار

19. تير 1396 - 13:04   |   کد مطلب: 22759
نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز بیکاری در کشور آزار دهنده شده است، گفت: سالانه باید ۷۷۰ هزار میلیارد تومان در کشور سرمایه‌گذاری انجام شود تا تولید دانش بنیان که سنگ نخست اقتصاد مقاومتی است محقق شود.

به گزارش بهارانه، به نقل از  خبرگزاری تسنیم از همدان، حمیدرضا حاجی بابایی شامگاه یکشنبه در مراسم گرامیداشت روز صنعت و معدن اظهار داشت: برای بهبود اقتصاد در کشور هیچ راهی جز اینکه به سمت رشد 8 درصدی با اولویت تولید، اشتغال حرکت کنیم نداریم به این معنی که تولیدی داشته باشیم تا منجر به اشتغال شود.

وی بیان کرد: هر چه تولید اشتغال بیشتری در کشور ایجاد کند مفیدتر است و امروز نیاز کشور به سرمایه‌گذاری محسوس است که می‌تواند تولید و اشتغال را ایجاد کند.

حاجی بابایی تصریح کرد: سالانه باید 770 هزار میلیارد تومان در کشور سرمایه‌گذاری داشته باشیم و در این صورت می‌توانیم در کشور تولید دانش بنیان را که امروز سنگ اول اقتصاد مقاومتی است داشته باشیم.

نماینده مردم همدان در مجلس با بیان اینکه تمام امکانات لازم را برای سرمایه گذاری خارجی در داخل آماده کرده‌ایم افزود: سرمایه گذار خارج به شرطی می‌تواند در کشور ما فعالیت کند که در طول مدت 5 سال 70 درصد فناوری‌ها را به کشور منتقل کنند.

حاجی بابایی تأکید کرد: در مجلس همه موانع را در سرمایه‌گذاری خارجی حتی در صنایع کشتیرانی و هواپیمایی که تا حدودی خط قرمز داشتیم برطرف کرده‌ایم و اجازه سرمایه‌گذاری داده‌ایم و اقتصاد مقاومتی یعنی هر کاری که کمک کند تا ما روی پای خود بایستیم را انجام دهیم ضمن اینکه در بخش صنعت و معدن نقش کلیدی در رشد تعریف شده است.

وی تصریح کرد: در برنامه ششم ماده‌ای را تحت عنوان شورای معدن استان مصوب کردیم که این شورا به ریاست استاندار و مسئولان استان ایجاد می‌شود و باید به صورت راهبردی مشکلات معدن را حل کنند.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و اهداف ما به سمت اشتغال زود بازده و صنایع کوچک است عنوان کرد: در برنامه ششم توسعه 5 هزار روستا در سال باید تعریف اقتصادی پیدا کند و بانک باید برای آن سرمایه ایجاد و سرمایه گذار در آن ورود پیدا کند.

حاجی بابایی اظهار داشت: همچنین در برنامه ششم 40 درصد تسهیلات باید برای بخش صنعت و معدن باشد و در کنار این در برنامه برای افزایش نرخ ارز که برای سرمایه گذار ریسک ایجاد می‌کند دولت مکلف شده که بیش از 10 درصد مابه تفاوت را پرداخت کند یعنی اجازه ندهیم با افزایش قیمت ارز سرمایه گذار سقوط کند.

وی با بیان اینکه در برنامه ششم صندوق توسعه در اختیار سرمایه گذار بخش خصوصی است گفت: در بخش حاکمیتی نیز 30 درصد از فروش نفت باید مستقیما به صندوق توسعه واریز شود و 3 درصد آن باید به استان‌ها و مناطق محروم تخصیص یابد که سال قبل یک و نیم درصد بود، ضمن اینکه 14.5 درصد باید در اختیار وزارت نفت برای سرمایه گذاری و 52.5 درصد از آن در اختیار دولت قرار گیرد.

حاجی بابایی تصریح کرد: باید تمام امکانات کشور را به میدان آوریم و راهی جز این نداریم چرا که فراهم کردن770 هزار میلیارد تومان آسان نیست و اگر بخواهیم برای استان همدان سهمی را برآورد کنیم حدود 18 هزار و 400 میلیارد تومان باید سالانه در همدان سرمایه گذاری انجام گیرد.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اگر بخواهیم اقتصاد مقاومتی را دنبال کنیم از 8 درصد رشد 2.6 باید به سمت بهره وری برود و برای اینکه بهره‌وری را بالا برده و سودآوری داشته باشیم باید عوامل تولید را تقویت کنیم و بتوانیم نیروی کار را تقویت کنیم که آموزش‌های فنی و حرفه‌ای نقش اساسی در آن دارد ضمن اینکه باید به سمت رقابت در بهره‌وری حرکت کنیم.

حاجی بابایی با تاکید بر اینکه باید در استان به سمت نیروی انسانی متخصص و تقویت آن حرکت کنیم و داشگاه صنعتی همدان که امروز 3 هزار دانشجوی مهندس در آن کار می کند یکی از آن مولفه ها است گفت:باید سرمایه‌گذاری خارجی را با جدیت دنبال کنیم و همه شرایط برای سرمایه‌گذاری خارجی فراهم کنیم.

وی  گفت: امروز در کشور یک هزار و 300 میلیارد تومان نقدینگی داریم و مصوب شده تا تنها 190 هزار میلیارد تومان آن را در تولید هزینه شود.

نماینده مردم همدان در مجلس با بیان اینکه بانک مرکزی به گونه‌ای اقدام می‌کرد که  نقدینگی کشور باید به صورت آنلاین برای رئیس بانک مرکزی مشخص می‌بود ولی اینگونه نبود، گفت:امروز باید تمام بانک‌ها بر خط باشند و نیاز است تا حضوری معناداری در موضوع سرمایه گذاری داشته باشند.

حاجی بابایی با بیان اینکه صندوق توسعه ملی تمام عیار در خدمت سرمایه‌گذاری است و سرمایه‌گذاران ما باید به طور ویژه این موضوع را در نظر داشته باشند، افزود: باید هر سال کاهش شدید زمان برای اعطای مجوزها را داشته باشیم و طبق آخرین گزارش‌های ما علی‌رغم تمام تلاش‌ها بعد از 8 سال از تصویب ماده 7 سیاست‌ها هنوز در کشور موفق نبوده و به حد مطلوب نرسیده‌ایم.

وی وضعیت استان همدان را برای ایجاد نهضت و جهشی اقتصادی آماده دانست و گفت: در تمام کشور موضوع بیکاری آزار دهنده شده است و در استان هیچ فضایی جز فضای کار نباید حاکم باشد  و هرگونه فضایی که استان را از کار دور کند دود آن به چشم همه می‌رود چون امروز هیچ رقیبی بالاتر از بیکاری نداریم.

حاجی بابایی با بیان اینکه گاهی با هزار میلیارد تومان پتروشیمی را راه اندازی می‌کنیم و در آن حدود 250 نفر مشغول به کار می‌شوند، گفت: اما در یک واحد تولیدی در روستای یکن آباد همدان یک واحد تولیدی برای 160 نفر اشتغال ایجاد کرده است بدون اینکه ریالی تسهیلات دریافت کند.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه