آخرین اخبار

20. تير 1396 - 0:43   |   کد مطلب: 22766
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی گفت: با افزوده شدن تدریجی شهرهای فامنین، بهار، قهاوند، کبودراهنگ و... میزان آبرسانی تا 80 میلیون متر مکعب افزایش یافت که سد تالوار پاسخگوی این میزان آبرسانی در همدان نبود.

به گزارش بهارانه، به نقل از خبرگزاری فارس از همدان حمیدرضا حاجی‌بابایی ظهر امروز در کمیته برنامه‌ریزی شهرستان با حضور مسوولان دستگاه‌های اجرایی و خدمات‌رسان شهرستان همدان، اظهار کرد: امسال با توجه به شروع برنامه ششم توسعه باید سال پربرکتی باشد.

وی با تأکید بر اینکه باید در مورد برنامه ششم توسعه و 22 اولویت آن مجلس و دولت برای پیشبرد پرقدرت آن دست به دست هم دهند،‌گفت: بیش از 90 درصد دغدغه مدیران در برنامه ششم توسعه پاسخ داده شده است.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بحث آب، مشکلات اشتغال، صنعت و معدن و... در برنامه ششم توسعه دیده شده است.

وی با بیان اینکه امکانات خوب و مناسبی در اختیار صنعت و معدن قرار گرفته که باید استان در مورد این امکانات بسیج شوند، افزود: مصوبه است که 40 درصد تسهیلات باید توسط بانک‌ها به صنعت و معدن ارائه شود.

حاجی‌بابایی با اشاره به اختصاص 10 درصد اعتبار به صندوق توسعه، تصریح کرد: در رابطه با نفت، بر اساس مصوبه باید 30 درصد از درآمد حاصل به حساب صندوق توسعه واریز شود.

 وی به دستور مقام معظم رهبری برای کمک 20 درصدی به دولت مازاد بر سایر بودجه‌ها اشاره کرد و ادامه داد: دولت مکلف به پیش‌بینی نوسانات قیمت ارز و پرداخت تفاوت در نوسانات است.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: اقدامات مهم صورت گرفته در تدوین برنامه ششم توسعه حاصل بررسی‌های مختلف بوده که تولیدکنندگان مطرح کرده بودند.

وی با بیان اینکه برنامه ششم توسعه چاپ شده است،‌ یادآور شد: دستگاه‌های اجرایی و مدیران باید متناسب با برنامه ششم توسعه در داخل و خارج از دستگاه مربوطه برنامه داشته باشند.

حاجی‌بابایی از تشکیل شورای معدن در استان خبر داد و خاطرنشان کرد: این شورا به ریاست استاندار و با تعیین سهم روستا، سهم کارفرما، برداشت و... تشکیل می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه در رابطه با اعتبارات در برنامه ششم توسعه میزان بودجه‌های استانی 30 درصد بودجه ملی شده است، گفت: بودجه‌های استانی در گذشته 18 درصد بودجه‌های ملی بود که این میزان اکنون به 30 درصد افزایش یافته است.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: 51 درصد رشد در بودجه استانی را شاهد هستیم که برخی شهرستان ها شاید رشد صد درصدی داشته باشند.

وی اختصاص بودجه به بخش قهاوند را حق طبیعی این بخش دانست و افزود: در خصوص معیارها و ملاک‌ها در اختصاص بودجه حرف داریم؛ معیارها و ملاک‌ها باید مورد بررسی مجدد قرار گیرد و در مجلس با همکاری سازمان برنامه و بودجه ملاک‌ها را تغییر دهیم.

حاجی‌بابایی بیان کرد: 40 سال پیش با توجه به معیارها و ملاک‌ها یک منطقه جزء مناطق محروم محسوب می شد که امروز دیگر آن شرایط نیست اما همچنان این مناطق جزء مناطق محروم محسوب می‌شوند.

وی با ادامه داد: این در حالی است که برخی از مناطق که باید جزء مناطق محروم محسوب شوند به دلیل معیارها و ملاک‌ها محروم نیستند و از اعتبارات مربوط به آن بی‌نصیب هستند.

وی بزرگترین مشکل در همدان، فامنین، بهار، قهاوند، کبودراهنگ و بخش‌هایی از رزن را بحث آب دانست و ادامه داد: بحث آب و سد تالوار را در سفر مقام معظم رهبری به استان مطرح کردیم و به مجلس بردیم که قرار بر آن بود 40 میلیون متر مکعب به همدان آبرسانی شود.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با افزوده شدن تدریجی شهرهای فامنین، بهار، قهاوند، کبودراهنگ و... میزان آبرسانی تا 80 میلیون متر مکعب افزایش یافت که سد تالوار پاسخگوی این میزان آبرسانی نبود.

وی به برگزاری جلسه با معاون آب وزارت نیرو در خصوص انتقال آب به همدان و شهرهای مذکور اشاره کرد و یادآور شد: تکمیل خط لوله انتقال آب شرب از یکی از استان‌های مجاور به طول 65 کیلومتر نیاز به 150 میلیارد تومان هزینه دارد که اکنون اعتبار ملی 10 میلیارد تومان است.

حاجی‌بابایی با اشاره به فاینانس داخلی با قرارگاه خاتم برای اجرای لوله‌گذاری انتقال آب شرب، خاطرنشان کرد: امروز جلسه‌ای به همین منظور در وزارت نیرو برگزار می‌شود و چهارم مردادماه نیز جلسه‌ای با حضور استاندار و مسوولانی از قرارگاه خاتم برای جمع‌بندی برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه به احتمال زیاد با جمع‌بندی کار عملیاتی این پروژه از اوایل مهرماه آغاز خواهد شد، گفت: در صورت آغاز به کار این پروژه و پیشرفت بر اساس پیش‌بینی‌ها تا دهه فجر سال آینده پروژه به پایان خواهد رسید؛ باید از یک چاه آب هم استفاده نکنیم.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار کرد: آنهایی که در مورد راه‌آهن تهران-همدان مباحث خاصی را مطرح می‌کنند، بدانند این موضوع در سفر رهبر معظم انقلاب به استان مطرح شد رئیس سازمان مدیریت آن زمان به شدت با این موضوع مخالفت کرد و آقای خرم استاندار همدان در آن بازه زمانی به شدت دفاع کرد.

وی با بیان اینکه پذیرفتن اجرای راه‌آهن تهران-همدان را مبنی بر پذیرش شروط عدم ضرر به راه‌آهن غرب کشور، توجیه فنی- مهندسی و پول کافی کردند، افزود: برای حل مشکل نبود توجیه فنی-مهندسی طرحی دوفوریتی به مجلس ارائه کردم که رأی آورد و در سال اول 5 میلیارد اعتبار اختصاص یافت.

حاجی‌بابایی با تأکید بر اینکه به دلیل تحریم‌ها اجرای طرح در مراحلی متوقف شد، بیان کرد: از سال گذشته با پیگیری‌ها مجدداً کار تکمیل پروژه راه‌آهن آغاز شد.

وی با اشاره به اختصاص یک‌میلیارد دلار از محل بودجه نفت به وزارت راه علاوه بر بودجه دولت، یادآور شد: بحث آبرسانی و راه‌آهن برای همدان و توسعه استان بسیار مهم است.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: خط راه‌آهن همدان به ملایر از سال 80 مصوب شد که شروع نشده است در حالی که پول دارد و مطالعه نیز صورت گرفته است، امیدواریم امسال اجرای آن آغاز شود.

وی با تأکید بر اینکه با اجرای طرح‌های راه‌آهن همدان، کریدور بین جنوب، غرب و شمال غرب می‌شویم، ادامه داد: علاوه بر بودجه اختصاص یافته بودجه‌های فراوان از محل‌های مختلف داریم.

حاجی‌بابایی با اشاره به اختصاص 27 صدم درصد ارزش افزوده به وزارت ورزش، خاطرنشان کرد: حدود 15 میلیارد تومان از این میزان به همدان اختصاص یافت؛ یک‌میلیارد و 800 میلیون تومان این میزان به نوسازی و 25 درصد به جوانان داده شد.

وی در پایان با بیان اینکه یک سال مشغول برنامه ششم توسعه بودم، گفت: امسال زحمات بیشتری برای مدیران و مسوولان در همدان دارم و همانگونه که طی چهار هفته گذشته نیز جلسات مختلف و کار مشترک بیشتر شد.

انتهای پیام

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه