آخرین اخبار

21. تير 1396 - 15:14   |   کد مطلب: 22802
در برهه زمانی کنونی بیکاری یکی از مهمترین مشکلات گریبانگیر جامعه ماست که متاسفانه هر ساله این آمار در حال بالا رفتن است.

به گزارش بهارانه، بر اساس تعریف مرکز آمار ایران بیکاری عبارتست از نسبت جمعیت بیکار به جمعیت فعال ، از مسائل مهم در این تعریف مفاهیم جمعیت فعال و بیکار است. جمعیت شاغل تمام افراد ده ساله و بیشتر که در طول هفته مرجع ، طبق تعریف کار ، حداقل یک ساعت کار کرده باشند (بر اساس استاندارد بین المللی کار ILO)  و یا به دلایلی به طور موقت کارشان را ترک کرده باشند، شاغل محسوب می شوند. افراد بیکار نیز به تمام افراد ده ساله و بیشتر اطلاق می شود که در هفته آمارگیری با وجود آمادگی برای انجام کار و جستجوی کار فاقد کار باشند.

گفتگویی با یک کارشناس اقتصادی داشتیم وی به مشکلات حوزه اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: مهمترین مشکل اقتصادی حال حاضر در ایران بحث اشتغال بوده که انفجار جمعیتی دهه 60 از عوامل مهم ایجاد سیل عظیم بیکاری بوده است.

وی ادامه داد: از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر نرخ بیکاری ، رشد اقتصادی است. طبیعی است که میزان اشتغال در اقتصاد ، با میزان تولید و رشد اقتصادی ارتباط مستقیم دارد و افزایش رشد اقتصادی منجر به افزایش اشتغال و به تبع آن کاهش نرخ بیکاری خواهد شد.

این کارشناس حوزه اقتصاد ادامه داد: نرخ بیکاری یکی از شاخص هایی است که برای ارزیابی شرایط اقتصادی کشور مورد استفاده قرار می گیرد و به همین دلیل طرح آمارگیری نیروی کار با هدف برآوردن شاخص های نیروی کار به صورت فصلی و سالانه و همچنین تغییرات آن در کل کشور ، نقاط شهری، نقاط روستایی و تغییرات سالانه در استان ها با روش نمونه گیری چرخشی در فصول مختلف سال توسط مرکز آمار اجرا می شود.

وی اظهار داشت: طبق نتایج طرح آمارگیری نیروی کار سال 95 نرخ بیکاری کل کشور در سال 94 ، 11 درصد بوده که در سال 95 به 4/12 درصد افزایش پیدا کرده است. براساس همین آمار نرخ بیکاری استان همدان در سال 94 ، 5/8 درصد بوده که در سال 95 به 5/9 افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: نتایج اعلام شده نشان دهنده این موضوع است که استان همدان بعد از استان های سمنان و مرکزی کمترین نرخ بیکاری کشور را داراست!! البته می توان اشاره داشت که از عوامل کم نشان دادن این نرخ شاید مهاجرت جوانان استان به سایر استان ها باشد .

بر همین اساس نرخ بیکاری در شهرستان نیز مورد توجه است و این آمار نقشه راهی برای مسئولین به جهت برنامه ریزی های لازم است. از اداره کار ، تعاون و رفاه اجتماعی جویای این آمار شدیم که اعلام کردند: نرخ بیکاری شهرستان ها در آخرین نتایج طرح آمارگیری نیروی کار سال 95 هنوز اعلام نشده است که به محض اعلام نتایج آن را به اطلاع خواهیم رساند. 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه