آخرین اخبار

26. تير 1396 - 9:16   |   کد مطلب: 22869
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان با بیان اینکه چهار روستای ورکانه، ملحمدره، قلعه جوق و گشانی منتخب طرح ضربتی اشتغال در روستاهای همدان هستند گفت: ۶۰ قرارداد مرمت اماکن تاریخی همدان منعقد شد.

به گزارش بهارانه، به نقل از خبرگزاری تسنیم از همدان، علی مالمیر ظهر امروز در کارگروه تخصصی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان با اشاره به اجرای طرح ضربنی اشتغال در روستاهای همدان اظهار داشت: 76 روستا در کشور برای اجرای این طرح در کشور تعریف شده که در استان همدان چهار روستا شامل این طرح می‌شود.

وی بیان کرد: اکیپی از سازمان میراث فرهنگی از روستا‌های هدف گردشگری همدان بازدید کرده و روستا‌های ورکانه، گشانی، ملحمدره و قلعه‌جوق را برای اجرای طرح ضربتی اشتغال انتخاب کردند.

مالمیر عنوان کرد: برای هر روستا 100میلیون تومان در حوزه زیرساخت تعلق می‌گیرد و در مجموع 243 میلیون تومان اعتبار برای هر روستا ابلاغ شده و این اعتبار در حوزه صنایع دستی، آموزش، میراث فرهنگی و اقامت‌های بوم‌گردی هزینه می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی همدان گفت: مطالعات و ضوابط بافت تاریخی شهرستان تویسرکان به اتمام رسیده و قرارداد شروع مطالعات و ضوابط بافت تاریخی برای همدان منعقد شده و کار آن در حال انجام است.

وی با اعلام اینکه 36 هزار نفر در استان همدان حوزه صنایع دستی فعال هستند گفت: این تعداد معادل 6 درصد جمعیت شاغل در این بخش است و با توجه به اینکه برخی مشاغل در این حوزه خانگی است محلی برای عرضه و فروش ندارند که این موضوع یک نقیصه است.

مالمیر با اشاره به مشکلات در حوزه صنایع دستی بیان کرد: عدم آشنایی تولیدکنندگان صنایع دستی به بازاریابی، فروش و مراکز عرضه از جمله مشکلات اصلی است ضمن اینکه رشته‌های منسوخ شده صنایع دستی همدان به عنوان هنر باید حفظ و احیا شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان با بیان اینکه سال گذشته تولید سفال در شهر فرسفج احیا شد افزود: فرسفج مانند لالجین در حوزه سفال فعال بوده اما به دلیل مشکلاتی که وجود داشت فرسفج دیگر در حوزه سفال فعال نیست که این موضوع در حال بررسی بوده و احیا می‌شود.

وی عنوان کرد: لالجین در حوزه شهر جهانی سفال و برندسازی فعال شده و برند نشان جغرافیای ملی برای منبت تویسرکان پیش‌بینی شده ضمن اینکه تفاهمنامه‌ای بین سازمان میراث فرهنگی و وزارت کشور امضا شده که در راستای ارتقای شاخص‌های میراث فرهنگی در شهر‌ها و روستا‌هاست.

مالمیر با بیان اینکه اصطبل روستای ورکانه و بافت روستا ثبت شد تا بتوانیم در حوزه مرمت وارد کار شویم، گفت: افزون بر 60 قرارداد مرمتی در همدان بسته شده که در آرامگاه‌ بوعلی، امامزاده محسن(ع)، دستکند سامن و ارزانفود و غیره در حال اجرا است.

وی تصریح کرد: محل تخصیص اعتبار برای دستکند‌های سامن و ارزانفود پیدا شده و در حال فراهم آوردن شرایطی هستیم تا مقدمات اولیه را برای بازدید از این مکان آماده کنیم.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه