آخرین اخبار

4. مرداد 1396 - 12:14   |   کد مطلب: 23016
معاون سیاسی امنیتی استانداری همدان اظهار کرد: توجه دولتمردان به حوزه فرهنگ در این استان موجب شکوفایی و پیشرفت این بخش در دولت یازدهم شد.

به گزارش بهارانه، محمد ابراهیم الهی تبار در نشست برنامه ریزی برای برگزاری آیین همایش هزاره باباطاهر همدانی افزود: استان همدان در حوزه فرهنگ، برگزاری یادواره، یادمان، جشنواره و بزرگداشت مفاخر سیاست گذاری های خوبی در دولت یازدهم داشته است.
وی اضافه کرد: نامگذاری سالها به نام مفاخر از سه سال پیش آغاز شد و مورد استقبال قرار گرفت همچنین نشان داد که همدان ظرفیت های خوبی در حوزه فرهنگ و هنر دارد.
وی ادامه داد: با تدوین اسنادی در حوزه فرهنگی، پیگیری مسایل استان از نگاه سلبی و امنیتی به سمت و سوی رویکرد اجتماعی هدایت شد که این اقدام منجر به کاهش آمار نزاع دسته جمعی، خودکشی و طلاق و بازخورد مثبت آن در جامعه شد.
معاون استاندار همدان با تاکید بر اینکه باید به سمت داشتن جامعه ای با نشاط حرکت کرد تصریح کرد: برخی تا اسم نشاط به میان می آید آن را با لهو و لعب اشتباه می گیرند.
الهی تبار اضافه کرد: کار فرهنگی فاخر در هر زمینه ای می تواند نشاط ایجاد کند ولی به جای تقویت این ظرفیت ها ما مردم را از این پتانسیل ها محروم می کنیم.
وی بیان کرد: جامعه نیازمند به ایجاد نشاط و افتخار به هویت ملی است که در این ارتباط امام جمعه و استاندار همدان نگاه مثبت و حمایتی به مباحث فرهنگی دارند.
وی یادآوری کرد:
معاون سیاسی امنیتی استانداری همدان گفت: شرح وظایف به همراه اعضایی که باید برای برگزاری همایش همکاری کنند باید به طور دقیق مشخص شود.
الهی تبار اظهار کرد: وضعیت پیرامونی آرامگاه بوعلی سینا، باباطاهر و دیگر اماکن موجود در استان مناسب نیست و باید ساماندهی شوند.
وی تاکید کرد: برگزاری همایش هزاره باباطاهر بهترین زمان و بهانه برای رسیدگی به مشکلات پیرامونی و اجرای طرح ساماندهی این اماکن است.
وی خواستار برنامه ریزی برای حضور یکی از هنرمندان برجسته موسیقی کشور در همایش هزاره باباطاهر و برگزاری جشنواره دایمی و سالانه موسیقی باباطاهر در همدان شد.
معاون استاندار همدان گفت: در برنامه و مناسبت های مختلف می توان به بیان ابعاد شخصیتی باباطاهر و استفاده از اشعار و دوبیتی های آن پرداخت.
الهی تبار از میراث فرهنگی و فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست تا نسبت به تقویت برنامه های انجمن باباطاهر و پیش بینی مکان مناسبی برای برگزاری برنامه های این انجمن اقدام کنند.
وی پیشنهاد داد رستورانها برنامه موسیقی زنده با استفاده از اشعار باباطاهر داشته باشند و زورخانه ها هم اشعار باباطاهر را در برنامه ها عنوان کنند.
معاون سیاسی امنیتی استانداری همدان گفت: برای برگزاری همایش هزاره باباطاهر از توان و ظرفیت فضای مجازی استفاده کرده و یک تیم با تولید محتوا، فیلم و کلیپ، متن و مقاله و انتشار آن در فضای مجازی این گروه را مدیریت کند.
الهی تبار تاکید کرد: با توجه به تاخیر در برنامه ریزی برای برگزاری همایش هزاره باباطاهر باید از تمامی ظرفیت ها به ویژه روز همدان، برای تبلیغ برنامه های هزاره باباطاهر استفاده کرده و در مناسبت ها این همایش را برجسته کرد.
معاون سیاسی امنیتی استانداری همدان درباره چالش جمعیتی همدان گفت: طبق بررسی های صورت گرفته وضعیت اقتصادی مردم عامل بروز چالش جمعیتی این استان نبوده است.
به گزارش ایرنا الهی تبار اضافه کرد: نباید در مورد جمعیت احساسی و غیرعالمانه برخورد کرد بلکه نسبت به این موضوع باید واقع بینانه تصمیم گرفت.
وی با تاکید بر ضورت انجام یک کار علمی پژوهشی درباره علل کاهش جمعیت همدان اضافه کرد: به طور حتم مساله اقتصادی عامل بروز این چالش نیست بلکه باید نوع نگرش و بینش ها را تغییر داد.
سال 94 به نام میر سید علی همدانی، سال 95 سید جمالدین اسدآبادی و سال 96 به نام باباطاهر نامگذاری شده است.
همایش هزاره باباطاهر با هدف تجلیل و تکریم و بزرگداشت منزلت علمی و ادبی باباطاهر، بررسی جایگاه رباعی و دوبیتی در کشور و تجلیل از دو بیتی سرایان، نهم و دهم اسفندماه امسال در همدان برگزار می شود.
باباطاهر یا باباطاهر عریان، عارف و شاعر ایرانی تبار و دوبیتی سرای اواخر سده چهارم و اواسط سده پنجم هجری است، آرامگاه این شاعر در شمال شهر همدان و در میدانی به نام وی قرار دارد.
پیشتر در سال های 79 و 84 همایش هایی برای بزرگداشت باباطاهر برگزار شده است.
7526/2087
خبرنگار: علیرضا جهانگیری** انتشاردهنده: زهرا پیرنیا

 

 

انتهای پیام /*

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه