آخرین اخبار

11. مرداد 1396 - 22:29   |   کد مطلب: 23116
استاندار همدان با بیان اینکه بنا به نظر کارشناسان کتیبه‌های گنج‌نامه همدان در حال از بین رفتن است،گفت: عرضه کالاهای چینی در شهر جهانی سفال موجب سرشکستگی همدان است و با عرضه‌کنندگان به جد برخورد می‌شود.

به گزارش بهارانه، به نقل از خبرگزاری تسنیم از همدان، محمدناصر نیکبخت بعد از ظهر امروز در کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان اظهار داشت: استان همدان استان کشاورزی است و اگر بتوانیم صنایع تبدیلی را در کنار فعالیت‌های کشاورزی استان احیا کنیم و توسعه دهیم زمینه اشتغال بسیاری را فراهم کرده‌ایم ولی از سوی دیگر با توجه به مشکلات در حوزه آب استان و اینکه توجه به بخش کشاورزی نیازمند اعتبارات زیاد است باید به حوزه گردشگری همدان پرداخته شود.

وی بیان کرد: در حوزه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی هیچ استانی در کشور ظرفیت همدان را ندارد که وجود هر3 فرصت در همدان می‌تواند تمام اشتغال استان را حل کند که متأسفانه اینگونه نیست و از ظرفیت موجود به درستی استفاده نمی‌شود.

نیکبخت با بیان اینکه ظرفیت گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی می‌توانند همه مشکلات اشتغال استان را حل کند گفت: در حوزه تبلیغات گردشگری در همدان خیلی ضعیف کار می‌شود و در صدا‌و‌سیما نیز کمتر تبلیغی از همدان دیده می‌شود.

استاندار همدان تصریح کرد: 1800 اثر تاریخی در همدان وجود دارد و کتیبه‌های گنجنامه  در سرما و گرما به حال خود رها شده‌اند که طبق نظر کارشناسان امر این کتیبه‌ها در حال از بین رفتن است و نیاز است تا میراث فرهنگی برای این اثر تاریخی فکری کند.

وی با اشاره به اینکه تمامی آثار همدن درآمدزا هستند بیان کرد: به خاطر فیلم علی البدل، امروز، ورکانه را از هر اثر فرهنگی دیگر بیشتر می شناسند و به شما قول می‌دهم مردم ورکانه را از علیصدر، نوشیجان، گنجنامه و غیره بهتر می‌شناسند، مأموریت ما حفظ ظرفیت موجود نیست بلکه ارتقای وضعیت موجود است.

نیکبخت با بیان اینکه برای غار علیصدر آنگونه که باید تبلیغات انجام نشده اظهار داشت: ظرف چند سال گذشته تبلیغی از غار دیده نشده به طوری که موج‌های آبی مشهد تبیلغات بیشتری نسبت به غار علیصدر دارد البته نمی‌خواهیم صدا‌و‌سیمای استان را متهم کنیم آنها آمادگی حمایت دارند ولی کسی از آنها درخواست نکرده است.

وی با بیان اینکه از همه نوع شیوه‌های تبلیغاتی باید به خوبی استفاده کنیم تا استان جایگاه خود را پیدا کند گفت: از ظرفیت صدا و سیما استفاده بیشتری شود و نهادهای دولتی به همراه بخش خصوصی سفارش کارهای تبلیغاتی داشته باشند.

استاندار همدان تصریح کرد: به سایت هگمتانه بیشتر رسیدگی شود و آثاری که در آنجا پخش شده را ساماندهی و در موزه قرار دهید.

نیکبخت با بیان اینکه به اندازه ظرفیت‌های گردشگری گردشگر را به استان نمی‌آوریم گفت: لالجین ما شهر جهانی شد اما بهره برداری ما از آنجا چگونه شد؟ آیا توزیع کالای چینی در آنجا منع شد و به قطعیت رسید؟ سال گذشته مقرر شده بود تا 3 ماه فرصت داده شود، اکنون که بیشتر از 5 ماه زا آن می‌گذرد و دیگر نباید رعایت حال کسی را کرد چرا که به اقتصاد و شهر جهانی آسیب می‌زند.

وی با تأکید بر اینکه ما به اندازه استحقاق لالجین نتوانستیم آن را معرفی و ساماندهی کنیم تاکید کرد: فرماندار، مدیر کل میراث و مدیر صنعت و معدن جلوی توزیع کالاهای چینی را در لالجین بگیرند چرا که سرشکستگی را برای همدان به دنبال دارد و این موارد از جمله ظرافت‌هایی است که باید رعایت شود.

استاندار همدان با بیان اینکه به دنبال 4 بانده کردن همدان علیصدر هستیم که این اقدام در حال انجام است عنوان کرد: اکنون فقط به دنبال سرمایه گذار آن هستیم باید تمام شرایط رفاهی برای مسافران را ایجاد کنیم.

نیکبخت با بیان اینکه مردم به دولت مستقر رای دادند و ما اگر نتوانیم کاری انجام دهیم باید خجالت زده آنها شویم افزود: از ابتدای سال 95 تا 31 تیرماه 96 برخی مدیران نالایق نتوانستند اعتبارات اوراق خزانه اسلامی را جذب کنند که مدیرکل اقتصاد و دارایی تا پایان هفته لیست این مدیران را باید اعلام کند.

وی با اشاره به اینکه سیستم ما در بدنه کارشناسی و مدیریتی باید تکانی بخورد اظهار داشت: ما نمی توانیم مراعات مدیران نالایق را داشته باشیم و از آن طرف شرمنده مردم شویم.

استاندار همدان به معرفی نیکخو مدیرکل دیوان محاسبات استان همدان پرداخت و افزود: او از مدیران پرتجربه و صاحب‌نظر دیوان محاسبات کشور است، آقای نیکخو تصمیم دارد جرات مدیران را از آنها نگیرد و سلامت هم داشته باشد.

نیکبخت به تشریح جلسه با رئیس سازمان اسناد ملی و کتابخانه‌ها پرداخت و اظهار داشت: مقرر شد برای ساختمان مرکز اسناد ملی و کتابخانه‌ها زمینی بدهیم تا ساختمانی در اندازه منطقه داشته باشند.

استاندار همدان از راه‌اندازی اداره کل راه‌آهن را برای همدان خبر داد و افزود: ساختمان آن چراغ خاموش در میدان دانشگاه تحویل داده شد و به زودی تابلو اداره کل راه آهن بالا برده می‌شود.

وی عنوان کرد: چند سال قبل قول اعزام 200 نفر را برای سفر مشهد داده بودم که خبرنگاران صوت جلسه سه سال پیش بنده را آوردند و سری دوم خبرنگاران به مشهد اعزام شوند، که مقرر شد 30 مردادماه اعزام شوند.

استاندار همدان اظهار داشت: تا دو هفته اول شهریور قطار رزرو شده است که این خبر خوبی بوده ضمن اینکه مسیر قطار همدان به تهران در حال آماده‌سازی است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه