آخرین اخبار

15. مرداد 1396 - 12:13   |   کد مطلب: 23164
رئیس سازمان جهاد کشاورزی همدان با بیان اینکه استان همدان در بخش صنایع تبدیلی سیب‌زمینی ضعف دارد، گفت: برخی محصولاتی که سابقه کشت کمی در استان داشته و کم آب بر هستند شامل کشت زعفران، درختان پسته، گل محمدی و غیره بوده که اکنون به ۷۰ الی ۸۰ هکتار رسیده

به گزارش بهارانه، به نقل از خبرگزاری تسنیم از همدان، رضوانی جلال پیش از ظهر امروز در نشست خبری خود در جمع خبرنگاران ضمن تبریک فرا رسیدن هفته خبرنگار اظهار داشت: کار اصحاب رسانه بسیار سخت، دشوار است که بی دریغ انجام می‌شود و در بخش کشاورزی نیز به سبب تخصصی بودن حوزه و مطالب پراکنده و زیاد، رسالت خبرنگاران سنگین‌تر می‌شود.

رضوانی جلال بیان کرد: استان همدان سال گذشته در بخش کشاورزی در 24 آیتم اقتصاد مقاومتی و سخت کوشی کشاورزان توانست در این بخش با 142 درصد تحقق عملکرد داشته باشد و بخش کشاورزی استان رتبه نخست را در حوزه اقتصاد مقاومتی استان کسب کرد.

وی با بیان اینکه برخی آیتم‌های اقتصاد مقاومتی امسال د ربخش وسیع‌تری دیده شده که امیدواریم به آن دست پیدا کنیم افزود: سال گذشته در حوزه کشت گندم، دانه‌های روغنی، حوزه‌های زیرساختی آب، تعاونی آب بران، صنایع و غیره در حوزه اقتصاد مقاومتی بیش از 100 درصد تعهد اجرا داشتیم.

 امسال باید 12 هزار تن دانه روغنی در همدان تولید شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی همدان عنوان کرد: در حوزه دانه‌های روغنی سال گذشته 8 هزار و 500 تن برداشت داشتیم و امسال بیش از 12 هزار تن تکلیف برای برداشت دانه‌های روغنی داریم، ضمن اینکه در حوزه گندم، آبیاری تحت فشار، جلوگیری از ضایعات در مکانیزاسیون و غیره نیز مکلف هستیم.

رضوانی جلال گفت: تاکنون بیش از 310 هزار تن گندم خریداری شده که خرید ادامه دارد همچنین بیش از 5600 تن کلزا خریداری و بیش از 80 درصد از بهای کلزا پرداخت شده است. در بخش دانه‌های روغنی کشور ما بیش از 90 درصد وابستگی وجود دارد و تلاش بر این است تا وابستگی را کم کنیم و به همین سبب پرداخت هزینه کلزا در اولویت قرار دارد.

 360 میلیارد تومان هزینه گندم به کشاورزان همدان پرداخت می‌شود

وی طبق اطلاعات ثبت شده در سیستم در بخش گندم بیش از 360 میلیارد تومان پول گندم باید پرداخت شود که حدود 7 میلیارد تومان تا کنون پرداخت شده ولی در کلزا بیش از 80 درصد پرداخت داشتیم که اولویت دولت در بحث کشت دانه‌های روغنی است. در کلزا 12 میلیارد تومان پرداخت شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی همدان با اشاره به اینکه امسال در کشور به میزان هزار میلیارد تومان اعتبارات و حمایت در بخش آب افزایش پیدا کرده است، اظهار داشت: در حوزه آب و آبرسانی در استان همدان بیش از 80 درصد اراضی مستعد به آبیاری نوین مجهز شده و 20 درصد باقیمانده نیاز به یکپارچه‌سازی دارند تا بتوانیم عملیات اجرایی آبیاری نوین را آغاز کنیم.

رضوانی جلال بیان کرد: بودجه سال گذشته کشور حدود 2400 میلیارد تومان در حوزه آبیاری و آب بود که امسال هزار میلیارد تومان به آن رقم اضافه شده است.

وی با بیان اینه سال گذشته 60 میلیارد تومان یارانه دریافت گرفتیم گفت: امسال نیز امیدواریم که این میزان افزایش پیدا کند، چراکه بخش کشاورزی با سلامت جسم در ارتباط است و موضوع تأمین امنیت غذایی را برای مردم داریم که در استان همدان تاکنون مشکلی وجود نداشته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی همدان عنوان کرد: علت اینکه در قانون تمرکز وظایف در سال 93 اجرایی شد و تنظیم بازار به جهاد کشاورزی ملحق شد، تأمین امنیت غذایی بود که به شدت مورد تأکید مقام معظم رهبری و دولت است.

رضوانی جلال با بیان اینکه در همدان 43 تن در هکتار چغندر قند برداشت می‌شد که سال قبل 59 تن در واحد سطح برداشت شد گفت: اکنون خود کشاورزان از آب حفاظت می‌کنند، راندمان آبیاری تخت فشار 55 الی 60 درصد است ولی در آبیاری قطره‌ای راندمان تا 90 درصد می‌تواند افزایش یابد که اگر این اقدام صورت گیرد سعی ما بر این است تا با حداقل نهاده ماکزیمم تولید را داشته باشیم.

 اختصاص اعتبار 68 میلیاردی برای مکانیزاسیون در همدان

وی اظهار داشت: دولت در سطح کشور بیش از 5 هزار میلیارد تومان برای مکانیزه کردن تولید اعتبار تخصیص داده و در استان همدان 270 میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته شده که سال گذشته بیش از 56 میلیارد تومان یعنی بیش از 100 درصد در استان جذب داشتیم یعنی میزان نیروی محرکه در هکتار افزایش یافت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی همدان بیان کرد: برخی محصولاتی که سابقه کشت کمی در استان داشته و کم آب بر هستند شامل کشت زعفران، درختان پسته، گل محمدی و غیره بوده که اکنون به 70 الی 80 هکتار رسیده و در حال توسعه است.

رضوانی جلال تصریح کرد: اعتبار یکپارچه‌سازی اراضی از اعتبارات استانی تأمین می‌شود  که در استان شهرستان نهاوند در این حوزه همکاری داشتند و سال گذشته 270 هکتار انجام شده است.

وی افزود: در سطح استان بیش از 100 هکتار گلخانه ایجاد شده که بیش از 90 هکتار آن سبزی و صیفی است و تعدادی گلخانه محرک در استان وجود دارد که گلخانه 6 هکتاری رز مایا در حال احداث بوده و به سبب اینکه پیشرفته است، باید مورد تایید وزارت صنعت قرار می‌گرفت که روند آن مقداری طولانی شد ضمن اینکه حدود 27 میلیون دلار تسهیلات نیاز دارد و مشارکت شرکت هلندی در حال انجام است.

 بخش کشاورزی 26 درصد اشتغال و 29 درصد ارزش افزوده استان را دارد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی همدان تصریح کرد: در 3 ماهه امسال به میزان دو و نیم هکتار گلخانه در استان ایجاد شده که سال گذشته تعهد 4 هکتار داشتیم ولی 14 و نیم هکتار اجرا شد و امسال نیز بیشتر از میزان تکلیفی را به انجام می‌رسانیم.

رضوانی جلال مطرح کرد: طرح دیگر پروژه احداث گلخانه گل ارکیده در 25 هکتار است که 24 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و جز طرح‌های محرک است که عملیات اجرایی آن با مشارکت شرکت هلندی شروع شده است.

وی با اشاره به اینکه استاندار در جلسات مختلفی که برگزار می‌شود به بخش کشاورزی توجه ویژه‌ای دارد افزود: بخش کشاورزی از لحاظ اشتغال 26 درصد و از نظر ارزش افزوده 29 درصد در استان سهم دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی همدان با بیان اینکه نگرانی استاندار در حوزه کشاورزی مربوط به حوزه آب است گفت: خود ما نیز نگران موضوع آب هستیم چرا که آب در بخش کشاورزی برای کشاورزان حکم آب و نان را دارد و کشاورزان نیز در این زمینه تا حدودی آگاهی پیدا کرده‌اند و حساسیت دارند.

رضوانی جلال تصریح کرد: باید با آب کمتر محصول بیشتری برداشت کنیم و یکی از اقدامات انجام گرفته برای این امرتولید یک الی یک و نیم هکتار نشاء محصولات کشاورزی بوده که آب کمتری را مصرف می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه مهمترین موضوع این است تا با نهاده کمتر که آب، کود، سم، اجرای کشاورزی حفاظتی است محصول بیشتری تولید کنیم بیان کرد: در این راستا در سازمان جهاد کمیته بهره‌وری تشکیل شده است.

 وجود 117 هزار بهره‌بردار و 500 تشکل در بخش کشاورزی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان تعداد بهره‌برداران حوزه کشاورزی استان را 117 هزار نفر اعلام کرد و افزود: 500 تشکل این بخش را حمایت می‌کنند و نباید آنها را ناامید کنیم، ضمن اینکه در مورد وجود بیماریهای آنفلوانزای پرندگان و یا تب برفکی و غیره که در استان به خوبی کنترل شد ضرر و زیان زیادی را به واحدهای پرورش دهنده وارد کرده است.

رضوانی جلال اظهار داشت: صنایع تبدیلی همه محصولات کشاورزی را در بر می‌گیرد و تنها مختص سیب زمینی نیست و در حوزه کشمش علاوه بر اینکه کمبود صنایع نداریم بلکه از سایر استانها نیز فرآوری کشمش را در همدان انجام می‌دهند.

وی با اشاره به وضعیت صنایع تبدیلی در استان همدان اعلام کرد: در صنایع لبنی نه تنها مشکل صنایع نداریم، به دلایل مختلف با ظرفیت ناقص کار می‌کنند در دانه‌های روغنی کمتر استانی صنایع روغنی دارد و در حوزه گندم و آرد مازاد ظرفیت داریم.

 ضعف صنایع تبدیلی همدان در تعدادی از محصولات/مازاد ظرفیت در صنایع گندم و لبنی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با اعلام اینکه 500 میلیارد تومان در کشور برای ایجاد صنایع تبدیلی اعتبار وجود دارد افزود: در مورد صنایع چغندر قند کارخانه قند فعال است ولی با ظرفیت کمی کار می‌کند که قول داده بودند ظرفیت آن را افزایش دهند ضمن اینکه در بخش صنایع سیب زمینی هم ضعف داریم.

رضوانی جلال گفت: سیب زمینی در سالهای گذشته به خاطر نبود امکانات نگهداری یخ زده و دور نگه داشته می‌شد ولی اکنون با ظرفیت 140 هزار تن برای نگهداری در سردخانه ایجاد شده و تلفات این محصول به زیر 4 درصد رسیده و واحد نگهداری دیگری با ظرفیت 175 هزار تن نیز در حال ساخت است.

استان همدان بارانداز سیب زمینی

وی با اشاره به اینکه همدان بارانداز سیب‌زمینی است عنوان کرد: امسال بیش از 950 تن باید تولید سیب زمینی داشته باشیم و با توجه به اینکه سیب زمینی از جمله محصولات آب بر است تلاش ما این است تا آن را با ارزش افزوده بالاتر آن را به فروش برسانیم و در حوزه صنایع این محصول نیز اکنون دو سرمایه گذار ورود پیدا کردند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان تصریح کرد: در مورد گندم امسال در استان همدان تمام خریدها را از طریق سامانه‌ای که کشاورزان در آن ثبت داشته‌اند انجام میدهیم و برای اطمینان نیز معرفینامه صحت تولید اخذ می‌شود.

 350 هزار تن گندم با قیمت 1300 تومان خریداری می‌شود

رضوانی جلال ضمن اشاره به کاهش 30 تا 40 درصدی برداشت گندم در سال 96 گفت: قیمت خرید گندم 1300 تومان است که550 هزار تن پیش بینی تولید گندم و خرید حدود 350 هزار تن در قالب خرید تضمینی را داریم و تا کنون بیش از 300 تن محصول خریداری شده است.

وی با تأکید بر استفاده کشاورزان از راهکارهای افزایش راندمان و بهره‌وری و الگو گرفتن از کشاورزان نمونه بیان کرد: یک

تولید کننده نمونه جو در همدان 15 تن در واحد سطح تولید دارد در حوزه تولید انگور در کشور نیز میزان میانگین تولید در کشور 12 تن در واحد هکتار است که این رقم در استان 18 تن و در ملایر 23 تن است ضمن اینکه تولید کننده برتر استان نیز تولید 103 تن را در کارنامه خود دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان عنوان کرد: در بخش کشاورزی شرکت‌های فنی مهندسی داریم که فارغ التحصیلان بخش کشاورزی می‌توانند در آن حضور داشته باشند.

 فارغ التحصیلان رشته کشاورزی منتظر جذب در سیستم دولتی نباشند وارد کار کشاورزی شوند

وی با تأکید بر اینکه ظرفیت کارهای دولتی کم است و باید حجم حاکمیتی نسبت به اجرا کمتر باشد تصریح کرد: حوزه اجرا باید توسط بخش خصوصی و تشکل‌ها انجام شود و بر این اساس فارغ التحصیلان منتظر جذب در سیستم دولتی نباشند، آنها می‌توانند خود در بهره وری و بخش کشاورزی فعال شوند و با توجه به دانشی که دارند میزان تولید در سطح را بالا ببرند.

رضوانی جلال بیان کرد: در یک هکتار گلخانه بیش از 8 نفر مشغول به کار می‌شوند در حالی که در زمین کشارزی میزان اشتغال یک نفر است و راه اندازی گلخانه علاوه بر اشتغالزایی به حفظ آب و راندمان بالاتر کمک می کند.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه
پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر