آخرین اخبار

5. شهريور 1396 - 10:23   |   کد مطلب: 23480
نشست بررسی نقش رزمندگان همدانی در جریان تفحص پیکرهای مطهر شهدای ۸ سال دفاع مقدس به میزبانی خبرگزاری تسنیم همدان و با حضور دو تن از همرزمان شهدا که در این عرصه فعالیت داشتند، برگزار شد.

به گزارش بهارانه، به نقل از خبرگزاری تسنیم از همدان، کار در کمیته جست‌وجوی مفقودین و تفحص پیکرهای مطهر شهدا توفیقی الهی است که حتی شنیدن آن نیز از آدمی دل می‌برد چه رسد به آن زمان که خودت جست‌وجوگری نور باشی که قرار است به جست‌وجوی کسانی بروی که یک شبه ره صد ساله را رفته‌اند. مجاهدانی که امام (ره) در وصفشان می‌گوید" سلام ما بر آن پاره‌های تن ملت که همدمی جز زهرای مرضیه (س) و مونسی جر نسیم صحرا ندارند". دنیایی که رزمندگان و بچه‌های باصفای همدانی در آن ید طولایی دارند و توانسته‌اند از همان ابتدای کار تفحص تا همین حالای حال گل بکارند. متن پیش رو بررسی نقش رزمندگان همدانی درجریان تفحص پیکرهای مطهر شهدای 8 سال دفاع مقدس به روایت "سیدرضا موسویان" و "اصغر پرکان" از پیشکسوتان این عرصه است.

تسنیم: در ابتدا بفرمایید چه امری سبب شد تا رزمندگان همدانی وارد عرصه تفحص پیکرهای مطهر شهدای دفاع مقدس شوند؟

موسویان:  ماجرای ورود رزمندگان همدانی به عرصه پیکرهای مطهر شهدا به فعالیت آقای بهرام دوست پرست در بنیاد تعاون غرب کشور باز می‌گردد. ایشان از همان زمان جنگ این مسئولیت را عهده دار بودند به همین دلیل نیز پس از جنگ نیز به دلیل همین مسئولیتشان تعداد محدودی از رزمندگان همدانی توانستند به این عرصه ورود کنند.البته کار در بنیاد تعاون غرب کشور با محدودیت‌هایی همراه بود به همین دلیل نیز گروه کوچکی در عرصه تفحص فعالیت کنند.

تسنیم: فعالیت رسمی تفحص در کمیته جست‌وجوی مفقودین از چه زمانی آغاز شد؟

 موسویان: عملا در سال 72 بعد از شهادت شهید آوینی در منطقه فکه کار رسمی تفحص در مناطق شروع شد. آن موقع تیپ و لشگرهای سپاه متناسب با مناطقی که در اختیار داشتند کار تفحص را انجام می‌دادند و این روند ادامه داشت تا زمانی که آقای باقرزاده احساس کردند برای برطرف کردن این محدودیت‌ها باید تیمی را تشکیل دهند.  

تسنیم: رزمندگان همدانی فعالیت خود را در کدام مناطق آغاز کردند؟

موسویان: بچه‌های همدان از همان ابتدا کار خود را با حضور در منطقه ایلام شروع کردند و اصلا از آن زمان بود که ماجرای حضور رزمندگان همدانی در تفحص قوت گرفت به گونه‌ای که آن موقع آقای هادی‎پور مسئول اعزام نیروها در همدان شدند.

 تسنیم: تا چه زمانی کار تفحص این گونه ادامه یافت؟

موسویان: تا زمانیکه طبق اطلاعات ارسالی از سوی یگان‎های عمل کننده در این عرصه اعلام شد کار تفحص در کشور تقریبا تمام شده بود. در این زمان ستاد کل نیروهای مسلح گروهی را تشکیل داد که نزدیک به 80 درصد از آنها را بسیجیان تشکیل می‌دادند و به همین دلیل نیز می‎توانستند در عملیات‌های برون مرزی تفحص شرکت کنند. آن موقع محدوده‌ای که برای ما تعریف کرده بودند مرزی به طول 280 کیلومتر بود که از منطقه سومار تا منطقه بستان را در بر می‌گرفت.

 آن موقع آقای مصطفی عبدالعلی‌زاده از رزمنده‌های همدانی در مهران مستقر بود و من هم در مناطقی مانند بستان و غیره و این گونه کار تفحص ادامه داشت تا اینکه شهید "جلال شعبانی" به شهادت رسید. آن موقع آقای باقرزاده تصمیم گرفت قرارگاه جنوب غرب را تاسیس کنند قرارگاهی که همه گروه‌ها و مراکز باید به عنوان زیر مجموعه آن فعالیت می‌کردند. این قرارگاه نیز در دهلران پایه گذاری شده ومنطقه وسیعی از بستان تا مهران و سومار را پوشش می‌داد.

با شکل گیری این قرارگاه آقای پرکان مسئول عملیات، شهید تشت زرین مسئول شناسایی هویت پیکرهای مطهر شهدا، مصطفی عبدالعلی‌زاده جانشین قرارگاه وآقای تیموری نیز مسئول تخریب شدند. در اصل راستش را بخواهید آنجا بچه‌ها هرکاری که می‌توانستند و از دستشان برمی‌آمد را انجام می‌دادند و این تقسیم وظایف فقط برای راه‌ انداختن کارها بود.

تسنیم: یعنی تا انتها کار همین‌گونه ادامه یافت؟

موسویان: خیر؛ هنگامی که کار در این قرارگاه کلید خورد ما احساس کردیم به یک گردان که تحت امر ما بوده و بتواند مستقل نیز کار کند نیاز داریم که البته این گردان به جز یگان‌های سپاه و غیره بود که زیر نظر ما در این عرصه فعالیت می‌کردند. در ابتدا برای تشکیل این گردان وبه حد نصاب رسیدن نفرات ما 70 نفر از رزمندگان همدانی را وارد این گردان کردیم و چون فعالیت این گردان تفحص برون مرزی بود تصمیم گرفتیم در بخش شناسایی از ظرفیت عشایر منطقه نیز استفاده کنیم در همین راستا توانستیم نزدیک به 800 نفر از عشایر را به کار بگیریم.

تسنیم: با تشکیل قرارگاه جونب غرب و گردان حضرت روح الله چه تحولی در جریان تفحص پیکرهای مطهر شهدا رخ داد؟

موسویان: زمانیکه قرارگاه جنوب غرب را تحویل گرفتیم همان طور که عرض کردم از سوی یگان‌های مستقر در منطقه اعلام شده بود که این مناطق در بخش تفحص صفر است یعنی دیگر پیکری باقی نمانده است اما با شروع فعالیت در این منطقه ما توانستیم نزدیک به 490 پیکر شهید را تفحص کنیم.

تسنیم: و دلیل این اتفاق چه بود؟

موسویان: افرادی که قبلا آنجا مسئولیت تفحص پیکرهای مطهر شهدا را بر عهده داشتند با این موضوع مثل یک کار اداری نگاه می‌کردند یعنی برخودشان  به صورت کارمندی  بود در حالیکه بچه‌های ما در قرارگاه جنوب غرب به دلیل نوع نگاهشان عملکرد متفاوتی داشتند و تلاش بسیاری برای پیدا کردن پیکرهای شهدا به خرج دادند.

تسنیم: عملکرد بچه‌های همدان در این عرصه چگونه بود؟

موسویان: بچه‌های همدان در بیرون از استان واقعا رودست ندارند و در هر عرصه‌ای که وارد شدند گل کاشتند در عرصه تفحص هم همین‌گونه است بچه‌های همدان  در گرمای 60 تا 70 درجه مناطقی مانند فکه فعالیت می‌کردند و چون به کار وزوایای انجام آن تسلط داشتند و به در زمان عامیانه خیلی کارشان درست بود در طول آن مدت آقای باقرزاده بیش از سه یا چهار بار به منطقه تحت فعالیت ما سر نزدند و وقتی من با گلایه به ایشان گفتم چرا به ما سر نمی‌زنید ایشان گفت" وقتی من خیالم از این مناطق راحت است باید وقتم را برای دیگر مناطق بگذارم" .

پرکان: در تکمیل صحبت‌های آقای موسیان باید بگویم بچه‌های همدان چه در زمان دفاع مقدس و چه در جریان تفحص پیکرهای مطهر شهدا بدون هیچ چشم داشتی سنگ تمام گذاشتند. در زمان تفحص وقتی بچه‌های همدانی وارد این عرصه شدند هیچ هزینه‌ای دریافت نمی‌کردند به جز 25 هزار تومانی که ماهانه به صورت تبرکی از سوی مقام معظم رهبری برای بچه‌ها ارسال می‌شد که آنهم بیشتر صرف کرایه ماشین می‌شد و چیزی از آن باقی نمی‌ماند.

تسنیم: با این اوصاف کار در کمیته جست‌و جوی مفقودین خیلی سخت است؟

پرکان: کار در کمیته جست وجوی مفقودین برای بچه‌های ما بسیار سخت بود چون وقتی وارد مناطق عملیاتی می‌شدیم با پیکرهایی رو به رو بودیم که همسنگر و دوستان خودمان در دفاع مقدس بودند که به شهادت رسیدند.

البته در بین ما افرادی مانند شهید "امیرتشت زرین" و یا شهید"جلال شعبانی" هم بودند که جنگ را ندیده اما رفتارشان به گونه‌ای بود که بالاخره آنها هم در این راه به شهادت رسیدند. شهید "تشت زرین" در قرارگاه مسئول تشخیص هویت پیکرهای شهدا بود و خدا می‌داند برای پیدا کردن ردی از نام و نشان آنها در بین آن همه استخوان چقدر تلاش می‌کرد.

 شاید برخی فکر کنند کار تفحص کار راحتی است اما واقعیت امر چیز دیگری می‌گوید مثلا یک بار که ما برای تفحص وارد منطقه طلاییه شده بودیم صبح که از خواب بلند شدید دیدیم تمام منطق را آب گرفته است طوریکه ما  با هلی بورن از منطق خارج شدیم.

موسویان: حالا که حرف از طلاییه به میان آمد لازم است بگویم همانطور که قبلا گفتم قرارگاه جنوب غرب سال 72 تشکیل شد اما موضوع تفحص در طلاییه با مشکلاتی روبه‌رو شد به همین دلیل باتوجه به شرایط خاص منطقه ما از این قرارگاه به نوعی کوچ کرده و وارد منطقه طلاییه شدیم و خوشبختانه توانستیم شهدای بسیاری را تفحص کنیم. البته نحوه حضور ما در این منطقه  هم ماجرای جالبی دارد که در جای خود شاید بعدا بیان شود. بچه‌های ما قرار بود در عرض 3 روز اسباب کشی کرده و وارد منطقه شوند اما ما این کار را در عرض 12 ساعت انجام دادیم و با کلی سر و صدا حضور خود در منطقه را به دیگر یگان اعلام کردیم.

ناگفته نماند اینکه می‌گوییم کار در منطقه طلاییه سخت و دشوار بود به این دلیل است که ما می‌بایستی از یک طرف با آب و نی و باتلاق می‌جنگیدیم و از طرفی باید پیکر شهدا را تفحص می‌کردیم.

تسنیم: از نحوه همکاری عشایر با قرارگاه بگویید آنها در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کردند؟

موسویان: اول اینکه بگویم در زمان فعالیت ما در قرارگاه جنوب غرب با استفاده از ظرفیت عشایر منطقه، ما توانستیم 700 شهید را تفحص کنیم. رابطه ما با عشایر نیز این گونه بود که آنها می‌بایست مناطق را شناسایی می‌کردند و برای ما اطلاعات می‌آوردند ما هم در حوزه‌هایی که می‌توانستیم مثلا تهیه اقلام خوراکی و غیره کمکشان می‌کردیم یا کارشان در برخی ادارات را راه می‌انداختیم.

 تسنیم: یعنی اجازه نداشتند خودشان پیکرها را تفحص کنند؟

موسویان: خیر؛ اینکه گفتم کار آنها تنها وردن اطلاعات برای ما بود به این دلیل است که در آن مناطق اجساد نیروهای عراقی هم وجود داشت و تنها ما می‌توانستیم تشخیص دهیم کدام پیکر ایرانی و کدام عراقی است. البته ناگفته نماند بچه‌های همدان اینقدر در این کار تبحر پیدا کرده بودند که به صورت چشمی هم می‌توانستند پیکرها را از هم تشخیص دهند یا بگویند این استخوان برای کدام پیکر است.ما در تفحص پیکرهای شهدا صحنه‌های عجیبی دیدیم که شنیدن و یا روایت کردن آنها بسیار شیرین و دلچسب است و شاید برای بسیاری اصلا قابل باور نباشد.

تسنیم: فعالیت‌های روزانه خود در تفحص را چگونه آغاز می‌کردید؟

موسویان: بچه‌های همدان در آن روزها واقعا پای کار تفحص ایستادند و از مناطقی که اعلام شده بود در حوزه تفحص پیکرهای شهدا صفر شده شهدای بسیاری را تفحص کردند.آن روزها ما یک روز را با توسل به نام یکی از اهل بیت عصمت و طهارت (ع) آغاز و متناسب با آن چند صلوات را به پیشگاهشان هدیه می‌کردیم و با این مقدمه کار در تفحص شروع می‌شد.  

تسنیم: پس همین ماجراها سبب شد تا حضور بچه‌های باصفای همدانی در تفحص پیکرهای شهدا پررنگ‌تر شود؟

موسویان: بله؛ فعالیت رزمندگان و بچه‌های همدان مستقر در قرارگاه جنوب غرب سبب شد وقتی برای مرخصی  به همدان باز می‌گشتند با بیان خاطرات و ماجراهای تفحص افراد دیگری نیز برای فعالیت در این عرصه مشتاق کنند به همین دلیل هنگام برگشت چند نفر را هم با خود می‌آوردند. ناگفته نماند از نظر من کار در عرصه تفحص پیکرهای شهدا بالاتر از حضور در جبهه مقاومت است چرا که این افراد جان خود راکف دست می‌گیرند تا با تفحص پیکرهای شهدا دل خانواده‌های چشم انتظارشان را شاد کنند.

تسنیم: تمامی افرادی که وارد جریان تفحص می‌شدند رزمنده بودند یا نه از نسل جوان هم در جمع خود داشتید؟

پرکان: در جریان تفحص پیکرهای شهدا بیشتر افراد شرکت کننده از رزمندگان دفاع مقدس بودند که نیاز خاصی به آموزش نداشتند اما خب افرادی را هم با خود می‌آوردیم که سابقه جنگ نداشتند اما می‌توانستند در برخی کارها به ما کمک کنند به همین دلیل ما بیشتر در کارهایی مانند رانندگی بیل میکانیکی و غیره از آنها استفاده می‌کردیم. مثلا در بین ما افرادی مانند "شهید عباس صابری" بودند که اگرچه استاد تخریب بود  اما هنگام کار با بیل مکانیکی به دلیل اصابت با مین والمر به شهادت رسید.

تسنیم: آیا فعالیت و حضور گسترده رزمندگان همدانی در جریان تفحص توانسته در میزبانی استان از شهدای گمنام موثر باشد؟

پرکان: بله بچه‌های همدان اینقدر در تفحص کارشان خوب بود که هنوز که هنوز است ارتباطشان با ستاد قطع نشده است مثلا همین چند سال پیش آقای باقرزاده با من تماس گرفتند و گفتند که قرار است برایتان میهمانی بفرستم پس بروید کارهای مربوط به آن را انجام دهید و خدا می‌داند وقتی ما فهمیدیم  منظور از ان میهمان شهید گمنامی است که قرار است در شهر مریانج خاکسپاری شود چه حالی داشتیم.

تسنیم: به نظر شما باتوجه به حجم بالای فعالیت رزمندگان در جریان تفحص پیکرهای مطهر شهدا چرا جامعه با این موضوع به نوعی غریبه است وبیشتر مردم  اطلاعی از این موضوع ندارند؟

پرکان: تفحص پیکرهای مطهر شهدا عالم دیگری دارد متاسفانه آن زمان که کار تفحص را شروع کردیم عدم اطلاع‌رسانی صحیح به مردم سبب شد تا آنها نسبت به این موضوع آگاهی چندانی نداشته باشند در حالیکه اگر همان زمان ما از اتفاقاتی که هنگام تفحص رخ می‌داد فیلمبرداری کرده و یا اطلاع‌رسانی  می‌کردیم اتفاق دیگری در جامعه رخ می‌داد هرچند در سال‌های اخیر اقدام آقای باقرزاده برای تشییع شهدا در برخی ایام سال و در شهرها توانسته تا اندازه‌ای جریان‌ساز باشد چرا که با این کار شهرها عطر و بوی دیگری به خود می‌گیرند و حال و هوای مردم و جامعه عوض می‌شود.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه