آخرین اخبار

16. شهريور 1396 - 10:25   |   کد مطلب: 23663
معاون وزیر راه و شهرسازی در همدان:
عوارض تغییر کاربری مجتمع‌های بین راهی لغو می‌شود
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه به زودی دریافت عوارض تغییر کاربری از سرمایه‌گذار مجتمع‌های بین راهی برداشته می‌شود گفت: تسهیل فرآیند احداث مجتمع‌های بین راهی با کاهش بروکراسی اداری انجام گرفت.

به گزارش بهارانه، به نقل از خبرگزاری تسنیم از همدان, داوود کشاورزیان ظهر امروز در آئین افتتاح مجتمع خدماتی رفاهی پردیس غرب در محور همدان_ قزوین اظهار داشت: ساخت مجتمع‌های بین راهی برای تأمین نیاز کاربران و فراهم آوردن محل استراحتی برای  رانندگان در راستای کاهش تصادفات از اقدامات سازمان حمل و نقل پایانه‌ها است.

وی بیان کرد: در این مجتمع‌ها ورود و خروج به جاده‌ها و رمپ‌ها باید استاندارد ساخته شود و این هزینه برای سرمایه گذاری که مجتمع را احداث می‌کند هزینه اضافی و سنگینی است که راهداری به کمک بخش خصوصی آمده و این اقدامات را انجام می‌دهد.

کشاورزیان بیان کرد: در طول دولت یازدهم سیاست سازمان بر تسهیل فرآیند احداث این مجتمع‌ها بود و در طول این سالها راهکارهایی برای کاهش بروکراسی اداری و اخذ مجوز انجام گرفت چرا که مدت زمان اخذ مجوزها، پروانه ساختمانی و غیره بسیار طولانی بود.

معاون وزیر راه عنوان کرد: موافقت‌نامه‌هایی را با استانداران امضا کردیم تا در کمیسیون زیربنایی مجوز تغییر کاربری‌ها داده شود.

کشاورزیان با بیان اینکه هرگونه ساخت و ساز در محدوده صد متری بعد از حریم صرفا با اجازه راه و شهرسازی انجام می‌گرفت گفت: با استعلام از معاونت حقوقی رئیس جمهور چنانچه سرمایه گذاری بخواهد در نوار 100 متری بعد از حریم جاده ورود یابد بر اساس قانون و ماده 17 صدور موافقت نامه اصولی، مجوز و پروانه ساخت توسط اداره کل حمل و نقل جاده‌ای انجام می‌گیرد و این مجتمع‌ها جز کاربری‌های تعریف شده کنار جاده است.

وی بیان کرد: دیگری نیازی نیست برای تغییر کاربری به کمیسیون زیربنایی ارجاع داده شود ضمن اینکه مجوز ساخت هم که قبلا اداره راه و شهرسازی صادر می کرد اکنون در محدود صد متری بعد از حریم بر عهده اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای است.

کشاورزیان با بیان اینکه استعلام از ارگان‌های مختلف گرفته و بر مبنای آن موافقت نامه اصولی اعطا می‌شود افزود: در مورد پخش فرآوردههای نفتی و اینکه جایگاه‌ها تا حد نیاز احداث شده در آئین نامه ما دیده شده که محوریت مجتمع‌ها متفاوت است و برخی با محوریت رستوران، برخی نمازخانه، جایگاه سوخت و غیره راه اندازی می‌شوند و بر اساس ذوق سرمایه گذار انجام می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: قبل از موافقت اصولی برای اعطای مجوز محوریت جایگاه سوخت در مجتمع‌ها ما از شرکت فرآورده نفتی استعلام می‌گیریم و در صورت نیاز موافقت نامه اعطا میشود.

کشاورزیان اظهار داشت: کارهایی که باعث ایجاد مزاحمت، سرگردانی و اتلاف وقت مردم می‌شود را خود تحت کنترل داریم و همه ادارات کل در استانها بر اساس این چارچوب عمل می کنند و تنها مجوزی که نیاز است موضوع تغییر کاربری اراضی کشاورزی است.

وی بیان کرد: اگر زمین کشاورزی باشد باید در کمیسیون طرح موضوع شود و در آن مورد ما نمی توانیم دخالت کنیم و به زودی تمهیداتی اندیشیده میشود و مصوب می‌شود تا عوارض تغییر کاربری از سرمایه گذار دریافت نشود و همه این موارد در جهت تسهیل کار مردم، تشویق سرمایه گذار و ساخت مجتمع بین راهی است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه