آخرین اخبار

27. شهريور 1396 - 13:09   |   کد مطلب: 23829
گفتگویی با سید مجتبی هادئی به بهانه نکوداشت استاد غلامرضا بهاری؛
استاد غلامرضا بهاری شاعر دو زبانه بهار است
سید مجتبی هادئی از اساتید بلند مرتبه ادبیات شهر بهار ، استاد غلامرضا بهاری را شاعر کهن بهار خواند و از ویژگی های شعر او سخن گفت.

به گزارش بهارانه، شهر بهار همواره مهد هنرمندان و شاعران گوناگونی بوده که هر کدام در زمان خود سکان شعر و ادب و فرهنگ این منطقه را در دست گرفته اند. استاد غلامرضا بهاری نیز یکی از همین اساتید برجسته زمان ماست که علی رغم کمی ها و کاستی های زمانه ذوق و قریحه خود را فراموش نکرده و استعداد  و ذوق ادبی خود را به عرصه رسانده است.

به همین جهت مراسم نکوداشتی با حضور اساتید و اهالی ادب و فرهنگ شهرستان و استان همدان در مقام این استاد ارجمند شهر بهار برگزار شد که این مراسم کمترین قدم در گرامیداشت چنین اساتید برجسته شهر می تواند باشد.

به این جهت با سید مجتبی هادئی گفتگویی داشتیم وی از مراحل زندگی و قریحه این استاد خوش ذوق سخن گفت. سید مجتبی هادئی که خود از اساتید قدیمی ادبیات در شهر بهار است به وجود اشخاص ارزشمند بهاری در نقاط مختلف دنیا با تخصص های بزرگ اشاره کرد و گفت: باید به وجود این افراد بزرگ افتخار کرد و باید این افراد به مردم ما معرفی شده و مقام آنها گرامی داشته شود.

وی در ادامه با بزرگداشت مقام اساتید بهار، استاد غلامرضا بهاری را شاعر کهن بهار خواند و گفت: استاد غلامرضا بهاری متولد سال 1323 بوده و بزرگ شده محله حسین بابا و نام پدرش فتح الله است.

هادئی ذوق و قریحه غلامرضا بهاری را موروثی خواند وگفت: پدر استاد غلامرضا و شوهر عمه او ، حاج حسین هوشمندی مهمترین عوامل در ایجاد ذوق شاعری در استاد غلامرضا بودند؛ چرا که پدر وی در آن زمان به نوحه خوانی و شبیه خوانی می پرداخت و پدر و شوهر عمه او هر تابستان به استاد غلامرضا نقش هایی می دادند و  به اصطلاح او را به نقش خوانی تشویق می کردند که همین باعث شد وی به شعر و شاعری علاقمند شده و شاعری در وی شکل گیرد.

مجتبی هادئی ادامه داد: دوره شاعری استاد غلامرضا را می توان به پنج دوره تقسیم کرد. دوره اول دوره ای است که وی وارد مدرسه شده و تا کلاس ششم درس می خواند و در آن دوره تحت تاثیر شادروان فتح الله موسوی یکی از معلمان ادب دوست خود قرار می گیرد و مقداری از فنون شعر را از وی می آموزد.

وی ادامه داد: دوره دوم زندگی او از کلاس ششم تا 22 سالگی وی می باشد، به طوریکه وی در این سن به فردی علاقمند می شود و همین باعث می شود که وی اولین شعر خود را بسراید و البته بعد هم این شعر خود را تکمیل می کند و همین سرآغازی می شود که عشق ظاهری و تعلق به شخص در شعر وی تجلی پیدا کرده و بعد به عشق حقیقی تبدیل شود.

هادئی دوره سوم زندگی استاد غلامرضا را مربوط به سالهای بین 22 سالگی وی تا سال 1355 بیان کرد و گفت: این دوران را می توان دوران یادگیری فنون و صنایع شاعری در استاد دانست.

وی ادامه داد: از سال 1355 به بعد استاد با انجمن شعر همدان آشنا می شود و در آن انجمن به طور مرتب شرکت می کرده و به سرودن اشعاری می پرداخت تا اینکه بعد از گذشت چند سال در بهار با کمک تعدادی از دوستان انجمن شعر آیت الله بهاری را راه اندازی کردیم و دوره چهارم فعالیت استاد را می توان این دوره دانست یعنی از سال 72 تا 82 که اوج فعالیت های ادبی استاد بهاری در آن سالها بود؛ به طوری که هر سال تعداد 5 الی 6 شب شعر خصوصی در منازل برگزار می کردیم و همه شعرا به سرودن اشعار خود می پرداختند.

هادئی ادامه داد: دوره پنجم زندگی شاعری استاد را باید از سال 82 تاکنون دانست؛ چرا که در این سالها بود که استاد پا به عرصه شعر ترکی گذاشت و خوشبختانه به علت تسلط کافی به این زبان موفق به سرودن اشعاری بسیار زیبا و روان به این زبان شد و همچنین در کنار آن به تحقیقات ادبی در زمینه زبان فارسی و ترکی پرداخت که هم اکنون 4 مکتوب از خود به جای دارد که لازم است با تمهیدات مسئولین این آثار به چاپ برسد.

هادئی به ویژگی آثار وی اشاره کرد و گفت: غزل های استاد از لحاظ موضوعی هر یک دارای یک موضوع خاص است و با زبانی شفاف و روان روایتگر دردها ، رنج ها و حرمان های خود و مردم است و همین دو زبانه بودن اشعار وی ویژگی بارز وی می باشد.

گفتنی است که در حال حاضر دو مجموعه کتاب شعر از غلامرضا بهاری منتشر شده که کتاب «بر فراز خلسه» شامل اشعار فارسی و کتاب «یانان دویغولار سسی» شامل اشعار ترکی استاد است که در سالهای اخیر توسط انتشارات سوره مهر تهران منتشر شده است. شش عنوان اثر تحقیقی و دیوان اشعار وی نیز در نوبت چاپ می باشد.

انتهای پیام/

تصاویر تکمیلی: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه