آخرین اخبار

13. مهر 1396 - 11:20   |   کد مطلب: 24087
روز 14 مهر ماه به عنوان روز دامپزشک نامگذاری شده است به این مناسبت گفتگویی با محمود مشهوری، رئیس دامپزشکی شهرستان بهار داشتیم و از عملکرد این اداره در یک سال گذشته جویا شدیم.

به گزارش بهارانه، رئیس اداره دامپزشکی شهرستان بهار این سازمان را یکی از سازمان های مهم در راس سلامت و بهداشت عمومی جامعه عنوان کرد که فعالیت هایش نیز در این مسیر شکل می گیرد.

محمود مشهوری پیشگیری از بیماری های دامی را یکی از مهمترین وظایف این سازمان عنوان کرد و گفت: سال گذشته در زمینه پیشگیری بیماری هایی همچون تب مالت و تب کریمه کنگو فعالیت گسترده ای داشتیم که خوشبختانه استان همدان در سال 95 حدود 36 درصد کاهش شیوع بیماری تب مالت داشت و این کاهش چشمگیر بود.

وی ادامه داد: در زمینه واکسیناسیون تب مالت در سال گذشته پوشش صد درصدی در واکسن بره ها را داشتیم و 30 هزار بره زیر یک سال در سطح شهرستان واکسینه شدند. تعداد 450 هزار راس دام سبک و سنگین علیه بیماری های شایع واکسینه شدند.

مشهوری ادامه داد: در زمینه پیشگیری از بیماری تب کریمه کنگو در سال 95 و شش ماهه اول سال 96 تعداد 8 هزار راس گاو و گوساله  و تعداد 54 هزار راس گوسفند و بز و 270 متر مربع محل نگهداری دام سم پاشی شد.

مشهوری اظهار داشت: در سال گذشته تعداد پنج هزار راس گوسفند تحت پوشش تست سل و بروسلوز قرار گرفتند که از این تعداد 22 راس دام رآکتور آلوده را توانستیم شناسایی کرده و کشتار کنیم.

وی در ادامه به اقدامات پیشگیرانه در زمینه جلوگیری از بیماری پرندگان اشاره کرد و گفت: در سال 95 تعداد 350 مورد مجوز جوجه ریزی صادر کرده ایم که طی آن هشت میلیون و 300 هزار قطعه جوجه ریزی داشتیم.

مشهوری بخش دیگری از اقدامات اداره دامپزشکی را کنترل و نظارت بر مواد خام دامی در مراکز عرضه عنوان کرد و گفت: سال گذشته هشت هزار مورد بازرسی داشتیم که طی آن 200 تن مواد خام غیر قابل مصرف دفع شده و 48 مورد به مراکز قضایی معرفی و 13 مورد پلمپ شده است.

مشهوری ادامه داد: ما در شهرستان دو کشتارگاه مهم دام و طیور داریم که در سال 95 و شش ماهه اول سال 96 میزان 9 هزار تن گوشت قرمز و 16 هزار تن گوشت مرغ مورد بازرسی بهداشتی قرار گرفت که 56 تن غیر قابل مصرف بوده و ضبط شده است.

وی در ادامه به راه اندازی واحد پیش سرد در کشتارگاه های شهرستان اشاره کرد و بسته بندی آلایش دامی همچون جگر، دل، قلوه و کله پاچه برای اولین بار در کشور در شهرستان را از دیگر عملکردهای اداره دامپزشکی شهرستان بهار در سال گذشته عنوان کرد.

مشهوری در انتها از ورود به فصل سرما و شیوع آنفولانزای فوق حاد در این فصل خبر داد و گفت: ما هم اکنون آماده هستیم که با پایش های هفتگی در شهرها و روستاها حاضر شده و به طور کامل به کشتار دام ها نظارت داشته باشیم.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه