آخرین اخبار

16. مهر 1396 - 9:49   |   کد مطلب: 24140
قالی همدان در گذشته دارای مشتری‌های پر و پا قرصی چون بازار آمریکایی بود اما سال‌هاست روند نزولی آغاز شده و امروز برای بازگشت به دوران باشکوه گذشته راه بسیاری در پیش داریم....

به گزارش بهارانه، قالی همدان در گذشته دارای مشتری‌های پر و پا قرصی چون بازار آمریکایی بود اما سال‌هاست روند نزولی آغاز شده و امروز برای بازگشت به دوران باشکوه گذشته راه بسیاری در پیش داریم.
یک تولیدکننده فرش در استان همدان در گفت‌و‌گو با همشهری با بیان اینکه در زمینه فرش دستباف حداقل یک دهه است که با مشکل مواجه هستیم، اظهار می‌کند: در حال حاضر مشکلات متعددی در فرایند تولید فرش وجود دارد به طوری که این حوزه از مرحله دامداری و پشم‌چینی تا ریسندگی، رنگرزی، بافت، توزیع و فروش با چالش‌های متفاوتی روبه‌رو بوده‌ است.
«حمیدرضا فروزان احسن» عمده مشکل پیش آمده را تحریم فرش ایرانی می‌داند که لطمه سنگینی به پیکره تولیدات آن زده است و می‌گوید که برای حضور مجدد در بازارهای خارجی و رونق فرش قطعا به یک برنامه‌ریزی جامع و کامل در کشور با برش تعریف شده استانی نیازمندیم.
مدیر کارگاه فرشبافی در همدان می‌افزاید: شرایطی که اخیرا به وجود آمده ما را هم مثل دیگر فعالان این حوزه بسیار خوش‌بین کرده است و انتظار می‌رود که شاهد رونق بازار تولید و فروش و صادرات این کالا باشیم.
فروزان احسن با تأکید بر اینکه ساز و کار حمایتی و پرداخت تسهیلات در سال‌های اخیر چندان مورد قبول دست‌اندرکاران فرش دستباف نبوده است، ادامه می‌‌دهد: اعتبارات مشاغل خانگی حداقل در حوزه قالی‌بافی کارآمد نیست و خرد کردن تسهیلات و پرداخت آن به تعداد زیادی از مردم تنها آمار و ارقام وام‌گیرنده‌ها را بالا می‌برد.
به گفته وی، این روند دردسرهای بانکی و مراجعه‌کنندگان بانکی و پرونده‌سازی‌ها را افزایش می‌دهد و شاید بتوان گفت تاثیر 10 درصدی هم در افزایش تولید و توسعه این هنر - صنعت نخواهد داشت.
این تولیدکننده فرش دستباف تأکید می‌کند که حمایت از قالیبافی باید با پرداخت تسهیلات به صورت متمرکز به تولیدکننده عمده شامل شرکت‌های تعاونی فرش دستباف، واحدها و پشتیبان متمرکز و غیرمتمرکز باشد.
فروزان احسن ادامه می‌دهد: گروه‌های تولیدی بزرگ ضمن سلیقه‌یابی و بازارشناسی و حضور در نمایشگاه‌ها می‌توانند با تامین مواد اولیه مناسب، دار و ابزار و نیز جذب بافنده‌ها اقدام به تولید کنند و تولیدات بافنده‌ها را بخرند و به فروش برسانند.
وی می‌افزاید: گذشته از آن، بانک‌ها هم با افراد و گروه‌های حقوقی تعریف شده و معدودی طرف خواهند بود و دیگر نیاز نیست بسیاری از مردم با عنوان ضامن و وثیقه‌گذار درگیر بانک شوند.

مسیر دشوار
این تولیدکننده با بیان اینکه بازگشت به دوران طلایی فرش دستباف همدان بسیار دشوار است، اظهار می‌کند: در طول چند سال گذشته همه مشکلات موجود بازارهای صادراتی فرش را از ما گرفت و دیگر کشورها برای خود جایگاه ایجاد کردند.
فروزان ‌احسن می‌گوید: زمان طولانی نیاز است که بتوانیم دوباره بازارهای اروپا و آمریکا را تصرف کنیم.
وی ادامه می‌دهد: ابتدا باید سلایق را شناسایی کنیم و در بازارهای خارجی حضور موثر و پرحجم و پرتنوع داشته باشیم.
این تولیدکننده فرش در همدان تنوع‌طلبی در رنگ‌آمیزی، طرح‌های ساده، کیفیت مطلوب و کاربردی بودن کالای مصرفی را از خواسته‌های مهم مشتریان خارجی عنوان می‌کند و تأکید می‌کند که لازم است به سلایق آنها توجه کنیم و در کنار این موارد هزینه‌ تمام شده تولید کالای خود را کاهش دهیم.
وی با تأکید بر اینکه رعایت این موارد برگشت به گذشته درخشان فرش همدان در بازارهای جهانی را تا حدودی امکان‌پذیر می‌کند، ادامه می‌دهد: در گذشته، زمانی که مرکز ملی فرش هدف‌گذاری یک میلیارد دلاری برای صادرات انجام داد، آمار صادراتی فرش دستباف استان به مرز 14 میلیون دلار هم ‌رسید.
مدیرکارگاه قالی‌بافی در همدان با بیان اینکه در شرایط فعلی بیشتر تجار در حوزه صادرات فرش تغییر شغل داده‌اند، می‌گوید: اگر بسترهای کار فراهم شود و حمایت‌های لازم صورت گیرد، می‌توان به آینده بازار فرش همدان در حوزه صادرات امیدوار بود.

تغییر سلیقه بازارهای اروپا و آمریكا
فروزان‎ احسن با بیان اینكه برای بازگشت به دوران اوج فرش همدان باید تولید خود را به‌روز كنیم، ادامه می‌دهد: طرح‌های فرش‌ها در حال حاضر سنتی است كه طرفداران خود را دارند اما اگر به فروش می‌رسند به دلیل ارزان‌تر بودن آنها نسبت به تولیدات سایر كشورهاست.
وی با اشاره به اینکه امروز سلیقه بازارهای آمریكا و اروپا تغییر كرده است و مانند گذشته به دنبال فرش كهنه و پا خورده نیستند، می‌گوید:‌ برای رسیدن به صادرات پایدار گذشته فرش استان باید بخش قابل‌توجهی از صادرات به فرش تازه بافته ‌شده اختصاص یابد.
فروزان ‌احسن بیان می‌كند: باید تولیدات داخلی استان با حمایت لازم جان بگیرد و صادرات با توجه به درخواست بازارهای جهانی انجام شود.
این تولیدکننده فرش دستباف با بیان اینكه امكان بافت فرش‌های مورد درخواست بازارهای خارجی در استان وجود دارد، اظهار می‌كند: تا زمانی كه نگاه خود را به تولید و حمایت از آن معطوف نكنیم، امكان بازگشت به بازار گذشته فرش همدان وجود ندارد.
انتهای پیام

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه