آخرین اخبار

18. مهر 1396 - 17:57   |   کد مطلب: 24182
کالیبراسیون یکی از زیرشاخه های استاندارد می باشد به منظور کنترل صحت و دقت پارامترهای مترولوژیکی دستگاه‌ها و وسایل اندازه‌گیری انجام می شود.

به گزارش بهارانه، در تقویم جهانی روز 14 اکتبر برابر با 22 مهر ماه به نام روز استاندارد نامگذاری شده است. نامگذاری یک روز به این نام نشان از میزان اهمیت و جایگاه آن در سلامت و زندگی ما دارد. استاندارد در توسعه علوم و فناوری نقش بسزایی دارد و باعث پیروی از قوانین ثابت و مشخص می شود.

کالیبراسیون(تست تجهیزات صنعتی) یکی از زیرشاخه های استاندارد می باشد که به منظور کنترل صحت، دقت و خطای پارامترهای مترولوژیکی(اندازه شناسی) دستگاه‌ها و وسایل اندازه‌گیری و کلیه تجهیزاتی که بر کیفیت محصولات در صنایع تاثیرگذار است، انجام می شود.

مریم ساعتی یکی از بانوان تحصیل کرده در رشته فیزیک است که تجربه دو ساله کار در شرکت های کالیبراسیون را دارد.

وی در این مورد می گوید : شرکتهایی در این زمینه وجود دارد که دارای آزمایشگاه های وسیع بوده و با دستگاه های مرجع به سنجش دقت و درستی وسایل مورد نیاز کارخانجات، آزمایشگاه ها و مراکز مختلف مرتبط با ابزارهای اندازه گیری، می پردازند.

وی گفت: کالیبراسیون در سطح وسیع و در رشته های مختلف فیزیک، شیمی،الکترونیک، زیست ، پزشکی و سایر علوم گسترده شده است و مراجعان به این شرکتها، کارخانه ها و موسساتی که کار تولید و فرآیندهای مرتبط با اندازه گیری را بر عهده دارند، می باشند.

وی ادامه داد: کار شرکتهای کالیبراسیون اندازه گیری  میزان درستی و خطا وسایل اندازه گیری موجود در صنایع و گزارش دهی آن می باشد و ابزارها پس از کالیبره شدن،به  سه شکل قبول، مشروط و مردود گزارش شده و برایشان گواهی صادر می شود.

این بانوی بهاری گفت: متاسفانه در غرب کشور هیچ واحد کالیبراسیون نداریم و دلیل آن نیز کمبود صنایع در این قسمت از کشور است، چرا که واحدهای صنعتی برای کسب استاندارد باید وسایل خود را کالیبره نمایند و با توجه به وجود شهرک های صنعتی در همدان و کرمانشاه و حتی غرب کشور، نبود یک واحد کالیبراسیون در غرب کشور ملموس است ، چرا که همه صنایعی که نیاز به گزارشات واحدهای کالیبراسیون دارند باید وسایل خود را با صرف  وقت و هزینه چند برابر، به واحدهای تهران ارسال کنند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه همدان از نظر پزشکی ، صنعت،دانشگاهی و بخشهای دیگر از استانهای رو به جلو در غرب ایران بوده و بگونه ای قطب محسوب می شود، این مسئله می تواند زمینه مناسبی برای ایجاد یک واحد کالیبراسیون در غرب کشور باشد و باعث اشتغال زایی و هدایت کلیه ی نیازهای غرب ایران به سمت همدان بوده و ازین نظر این منطقه به خودکفایی و درآمدزایی خوبی برسد.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه