آخرین اخبار

30. مهر 1396 - 12:57   |   کد مطلب: 24390
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان گفت: هیأت‌های همدان در زمینه مقابله با آسیب‌های اجتماعی جزء رتبه‌های برتر در کشور است.

به گزارش بهارانه، به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، علی دشتکی ظهر امروز در جلسه ستاد شئون فرهنگی در مناسبت‌های مذهبی با بیان اینکه یکی از نقاط قوت فرهنگ شیعه در انجام عزاداری‌های شیعه در مناسبت‌های دینی و مذهبی است، اظهار کرد: خوشبختانه برگزاری مناسبت‌های دینی موجب شده که مردم و آحاد مختلف جامعه مناسبت‌های ملی را هم پررنگ‌تر از گذشته ببینند.

وی با اشاره به اینکه باید اقدامات فرهنگی منجر به تعمیق باورها، اعتقادات و عمق‌بخشی به رفتارهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در جامعه به صورت نهادینه شود، افزود: در حال حاضر در یک‌هزار و 800 مسجد و حسینیه 2 هزار و 300 هیأت مذهبی با یک‌هزار و 700 مبلغ و یک‌هزار و 800 مداح در مناسبت‌های مذهبی فعال هستند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان با بیان اینکه شبکه‌سازی محلی و منطقه‌ای از یک‌هزار و 400 سال گذشته توسط ائمه اطهار(ع) در راستای تحقق فرهنگ تشیع و عاشورا شکل گرفته است، گفت: باید تبیین آداب برگزاری مراسم اربعین حسینی در اولویت کار شبکه فرهنگی تبلیغات اسلامی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه توسط گروه رصد هفت موضوع در خصوص مکان های برگزاری عزاداری، وضعیت اجرای مراسم، سخنرانی، مداحی، آسیب های عزاداری و خرافات و... در ایام محرم امسال مورد پژوهش قرار گرفته است، ادامه داد: در خصوص نحوه سخنرانی‌ها، سخنرانی و توانایی مخاطبان در قدرت جذب جوانان، نحوه ارائه اشعار، کیفیت و سبک‌های مداحی‌ها، توانایی قرائت‌ها و... 95 درصد از برنامه‌ها در سطح مطلوب و عالی قرار گرفته که از این موارد فقط پنج درصد از برنامه‌ها با برگزاری کلاس‌های آموزشی مورد تذکر قرار گرفت.

دشتکی با اشاره به اینکه استان همدان در زمینه مقابله با آسیب‌های اجتماعی جزء رتبه‌های برتر در کشور است، خاطرنشان کرد: تقریباً در استان در حوزه استفاده از خرافات و برخی نمادها به صفر رسیدیم.

وی با بیان اینکه 800 مبلغ در دهه آخر ماه صفر در داخل استان فعال هستند، تصریح کرد: در خصوص اجتماع مردم در روز اربعین حسینی در مرکز استان، بقعه متبرکه امامزاده عبدالله و در شهرستان‌های دیگر استان مراکز و میادین اصلی در هر شهر در نظر گرفته می‌شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان در زمینه برنامه‌های اربعین حسینی در کمیته فرهنگی آموزشی نیز بیان کرد: یکی از ابتکار همدان از دو سال گذشته تأسیس 25 هیأت خادمین اربعین در سطح استان است که ساماندهی خدمات مردمی اعم از نذورات و خدمات عمومی را در رفت و برگشت مدیریت حسینیه‌ها در دست اقدام دارد که قرار است در 50 نقطه در استان هیئات خادمین ساماندهی می‌شود.

وی با بیان اینکه توصیه‌ها در مورد اربعین حسینی قرار است در 21 محور به صورت بروشور در اختیار مردم و زائران قرار گیرد، تصریح کرد: محور آموزش‌های عمومی در قالب 6 نوع پوستر برای فرهنگ‌سازی آداب اربعین و نکات ضروری چاپ شده قرار است در مراکز عمومی مورد استفاده قرار گیرد.

دشتکی با اشاره به اینکه امسال در هر موکب سه نفر مبلغ از سوی کمیته فرهنگی و آموزشی اعزام می‌شود، افزود: در موکب‌های برون‌مرزی 30 نفر مبلغ قرار است اعزام شوند و اولویت‌های تبلیغی امسال ترویج فرهنگ ایثار و شهادت با معرفی شهدای شاخص توسط مبلغان انجام می‌شود.

وی در پایان ضمن تشکر از اینکه هیئات مذهبی در سال جاری به موضوع میثاق‌نامه هیأت‌ها توجه کافی داشته‌اند، اظهار کرد: باید با همکاری کانون مداحان و شورای هیئات مذهبی جلوی بسیاری از آسیب‌ها در هیأت‌ها گرفته شود.

انتهای پیام

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه