آخرین اخبار

23. آبان 1396 - 10:03   |   کد مطلب: 24761
مرور شبی تلخ و واکنشها نسبت به آن؛
زلزله در غرب ایران، ولوله در قلب ایرانیان
زلزله‌ای به قدرت 7.3 ریشتری در عمق 10 کیلومتری زمین، شامگاه یکشنبه مرز ایران و عراق را لرزاند؛ زلزله‌ای که در بخش‌های زیادی از ایران هم احساس شد. پس از وقوع این زلزله در استان‌های غربی کشور، دانشگاهیان برای کمک به آسیب‌دیدگان این حادثه بسیج شده و هرکدام آمادگی خود را برای پشتیبانی و امداد‌رسانی به مردم حادثه‌دیده اعلام کردند. 150 گروه جهادی دانشجویان بسیجی برای امداد‌رسانی به آسیب‌دیدگان زلزله اعزام شد و سازمان بسیج مستضعفین در منطقه سرپل ذهاب، بیمارستان صحرایی امام‌حسین(ع) را دایر کرد. شبکه جهادگران بسیج دانشجویی هم برای امدادرسانی به مناطق زلزله‌زده بسیج شدند.

به گزارش بهارانه، به نقل از خبرگزاری ایسکانیوز، بسیاری از دانشجویان و تیم‌های امدادی از سوی دانشگاه آزاد اسلامی هم به‌صورت خودجوش عازم مناطق غربی کشور شدند و کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان را آغاز کردند.

محمداحسان امیربیگی، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه در گفت‌وگو با «فرهیختگان» درباره اقدامات صورت‌گرفته توسط دانشجویان این دانشگاه گفت: «از صبح روز گذشته ستاد بحرانی توسط رئیس و هیات‌رئیسه واحد شکل گرفت و این ستاد با توجه به نیازسنجی صورت‌گرفته از مردم آسیب‌دیده، اقدام به تهیه 6000 بطری آب‌معدنی و یک تن خرما کرد که به این مناطق همراه با 20 تن از دانشجویان ارسال و اعزام شدند.»

او ادامه داد: «همچنین کمک‌های بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی همدان که به‌صورت جیره خشک و وسایل گرمایشی تحویل نماینده بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه مستقر در سرپل ذهاب شده بود بین آسیب‌دیدگان توزیع شد.»

روایت یک دانشجو از وضعیت زلزله‌زدگان و امدادرسانی

رضا طادی، یکی از دانشجویان دانشگاه رازی کرمانشاه، پیرامون اتفاقات رخ‌داده در شب حادثه گفت: «یکشنبه‌شب حدود ساعت 10 بود که با وقوع زمین‌لرزه به همراه دیگر دانشجویان خوابگاهی به بیرون آمدیم و در سرپناهی، پناه گرفتیم.»

او افزود: «با توجه به اخبار اولیه منتشرشده به این موضوع پی بردیم که وسعت حادثه بیش از پیش‌بینی‌ها باشد، به همین دلیل بامداد دوشنبه بود که ستاد بحرانی تشکیل دادیم. ساعت پنج صبح در قالب دو گروه 30 و 27 نفره به مناطق آسیب‌دیده اعزام شدیم و جزء اولین گروه‌هایی بودیم که به سرپل ذهاب رسیدیم.»

این دانشجو درباره مشاهدات خود از وضعیت اولیه سرپل ذهاب گفت: «اولین چیزی که دیده می‌شد بلاتکلیفی گروه‌های امدادی بود؛ تعداد امدادگران بالا بود اما مدیریت ضعیف تیم امدادی جای فعالیت دانشجویان را گرفته بود که البته بعد از حضور مسئولان، این مساله بهبود پیدا کرد.»

طادی ادامه داد: «نکته تاسف‌آورتر روستاهای مجاور سرپل ذهاب بودند که ظهر روز گذشته تعدادی از دانشجویان به آنجا اعزام شدند که تا آن‌وقت روز هیچ گروه امدادی‌ای در صحنه حاضر نبود و مردم محتاج آب و غذا بودند.» او تاکید کرد: «گروه‌های دانشجویی تا پایان امداد‌رسانی در کنار حادثه‌دیدگان هستند.»

ماموریت مسئولان دانشگاه‌ها برای کمک به مصدومان

در این میان مسئولان دانشگاه‌های کشور نیز از اقدامات و کمک‌رسانی به مناطق زلزله‌زده سخن گفتند و به دانشگاه‌ها ماموریت دادند تمام امکانات خود را برای نجات کامل به مصدومان حادثه بسیج کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان از آماده‌باش کامل نیروهای زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان خبر داد و اعلام کرد تمام فوریت‌های پزشکی آماده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه هم خبر داد انترن‌ها و دستیاران برای کمک به مصدومان زلزله رخ‌داده در آمادگی به‌سر می‌برند و دانشگاه از نظر آموزشی تا آخر هفته تعطیل است. دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران، تبریز، شهیدبهشتی و شیراز از دیگر دانشگاه‌هایی بودند که آمادگی کامل خود را برای امدادرسانی به مناطق زلزله‌زده اعلام کردند.

غلامی: دانشگاه‌های غرب کشور به یاری همه‌جانبه آسیب‌دیدگان بشتابند

وزیر علوم هم در پیام تسلیت به مصیبت‌دیدگان زلزله از دانشگاه‌های غرب کشور خواست با استفاده از تمام توان، امکانات، تجهیزات و نیروی انسانی متخصص دانشگاهی به یاری مصدومان، آسیب‌دیدگان و نیروهای امدادرسان مستقر در مناطق زلزله‌زده بشتابند. منصور غلامی در پیام خود تاکید کرده است: «از آنجا که برخی از شهرهای کشور روی گسل‌های زلزله قرار دارد، ضروری است با استفاده از ظرفیت‌های علمی و تحقیقاتی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های مرتبط با این حوزه، ضمن پیش‌بینی دقیق‌تر و علمی‌تر این حوادث و کسب آمادگی‌های لازم، با همکاری و تعامل مطلوب‌تر دیگر نهادها و سازمان‌های مسئول، اقدامات و تمهیدات ضروری در جهت کاهش آثار و پیامدهای زیان‌بار و ناگوار بلایای طبیعی در کشور صورت گیرد.»

رهبر: مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی غرب امکانات خود را در اختیار آسیب‌دیدگان قرار دهند

پس از وقوع زلزله استان کرمانشاه، واحدها و مراکز دانشگاه آزاد اسلامی هم به کمک مردم زلزله‌زده استان کرمانشاه آمده و از ساعات اولیه کمک‌های غیرنقدی خود را روانه استان کرمانشاه کردند و امدادرسانی و اعزام نیرو از سوی واحدها و مراکز دانشگاهی به این استان همچنان ادامه دارد.

فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی هم با صدور پیامی ضمن تسلیت به خانواده‌های قربانیان زلزله تاکید کرد: «مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی غرب کشور ضمن آماده‌باش کامل، امکانات موجود را در اختیار آسیب‌دیدگان این حادثه تلخ قرار دهند.»

رهبر در پیام خود ضمن عرض تسلیت به خانواده‌های داغدار و زلزله‌زده تاکید کرد: «با توجه به عواقب این حادثه، ضرورت دارد مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی غرب کشور ضمن آماده‌باش کامل در کنار نیروهای امدادی، امکانات موجود را در اختیار آسیب‌دیدگان این حادثه تلخ قرار دهند.»

شاکری: تیم‌های امداد‌رسانی به مناطق زلزله‌زده در حال تشکیل است

اقبال شاکری، سرپرست مرکز عمرانی، املاک و مستغلات دانشگاه آزاد اسلامی از تشکیل تیمی خبر داد که برای امداد‌رسانی به مناطق زلزله‌زده آماده است. به گفته او، واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در شهرهای همدان، کردستان و شهرهای نزدیک به مناطق زلزله‌زده در حال تشکیل تیم و آماده‌سازی کمک به مصدومان این حادثه هستند.

او درخصوص خسارات وارده به کارکنان و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در پی وقوع این حادثه گفت: «از آنجا که این حادثه در ساعت غیراداری رخ داد، هیچ فردی دچار صدمه نشده است، البته ممکن است در سطح شهر همکاران ما آسیب دیده باشند که امیدواریم حال این عزیزان مساعد باشد.» آن‌طور که شاکری گفته است، با همکاری معاون توسعه مدیریت و منابع، در معاونت عمرانی تیم تحقیقاتی تشکیل شده که به‌طور مستمر با این واحدها در تماس است تا آخرین وضعیت را گزارش کرده و اگر نیاز به کمک و امدادرسانی وجود دارد، بلافاصله اقدام شود.

شاکری با بیان اینکه خوشبختانه هیچ‌گونه خسارت جانی در واحدهای کرمانشاه، گیلانغرب و قصرشیرین نداشته‌ایم، افزود: «گزارش‌ها حاکی از آن است که در منطقه سرپل ذهاب زلزله خسارات زیادی برجا گذاشته و طبیعتا برخی از ساختمان‌های واحد دانشگاهی این شهر تخریب شده است.»

کلانتری: تیم پزشکی از دانشگاه آزاد اسلامی ارومیه به کرمانشاه اعزام شد

مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی یک تیم پزشکی از واحد ارومیه را به کرمانشاه برای کمک به زلزله‌زدگان اعزام کردند. آن‌طور که معاون دانشجویی و فرهنگی این دانشگاه اعلام کرده است تمام امکانات، تجهیزات و نیروی انسانی واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی در صورت نیاز در خدمت مردم حادثه‌دیده قرار می‌گیرد.

ابراهیم کلانتری گفت: «طبق گزارش‌هایی که از واحدهای استان‌های زلزله‌زده رسیده است، در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی تلفات جانی به هیچ‌وجه وجود ندارد و دانشجویانی که در خوابگاه‌ها حضور داشتند، به مکان‌های امن منتقل شده‌اند و در سلامت کامل به‌سر می‌برند.»

کلانتری با اشاره به آمادگی دانشگاه آزاد اسلامی جهت کمک به مردم زلزله‌زده غرب کشور گفت: «مسئولان، کارمندان، دانشجویان و تشکل‌های اسلامی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی نزدیک به مناطق زلزله‌زده، آمادگی دارند با اعلام مسئولان استان کرمانشاه، برای کمک‌رسانی در مناطق آسیب‌دیده حاضر شوند.»

به گفته او، از طرف معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی، تیم مشاوره به دانشگاه‌‌های این مناطق اعزام شده است تا به افرادی که گرفتار مشکلات روحی-روانی شده‌اند، کمک کنند که این مصیبت مدیریت شود و آسیب‌ها کمتر باشد.

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: «دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه نیز یک تیم پزشکی شامل 12 پزشک و پرستار را به منطقه اعزام کرده است و در صورت نیاز آمادگی برای اعزام نیروهای بیشتر هم وجود دارد.»

آن‌طور که او گفته است تاکنون درخواستی برای استفاده از امکانات و تجهیزات واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی نزدیک به مناطق زلزله‌زده از سوی مسئولان نشده است؛ اما این دانشگاه آمادگی کامل دارد تا هرگونه امکانات موجود خود را در اختیار مسئولان قرار دهد.

برای کمک به ستاد مدیریت بحران استان آماده‌ایم

شهریار عباسی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام: همه مراکز آموزشی استان با تصمیم ستاد مدیریت بحران کشور تعطیل شدند و تمام همکاران و مجموعه دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی برای کمک به ستاد مدیریت بحران استان اعلام آمادگی کرده‌اند. یک انجمن دانشجویی و همچنین یک تیم کارمندی و اعضای هیات‌علمی استان ایلام به نام تیم خانه سبز در حال آماده‌باش هستند. این سه تیم همیشه کارهای زیست‌محیطی و عام‌المنفعه را پیگیری می‌کردند ولی الان در حالت آماده‌باش هستند که در صورت نیاز ستاد بحران استان ایلام در محدوده استان ایلام به آسیب‌زدگان کمک کنند.

البته خوشبختانه در استان ما اتفاق خاصی نیفتاده است و تلفات جانی و تخریب نداشتیم ولی دوستان در جریان قرار گرفته و آماده‌اند که اگر ستاد بحران تشخیص داد و نیاز داشت در استان ایلام کمک‌رسان باشند. در استان ما کسی نیاز به اسکان ندارد و ساختمان‌‌ها و خوابگاه‌‌های واحدهای استان مشکل خاصی ندارند و هیچ‌کدام از واحدهای استان خسارت فیزیکی نداشته‌اند. واحدهای دانشگاهی استان امروز تعطیل است و با وجود اینکه این تعطیلی دیرتر از مدارس اعلام شد، ما همه دانشجویان خوابگاهی را به محوطه خوابگاه منتقل کردیم تا خطری متوجه آنان نباشد. بیشتر مشکلات و خرابی و آسیب مربوط به استان کرمانشاه است و ما در حالت آماده‌باش برای کمک به این استان هستیم.

تشکیل ستاد بحران به‌منظور اتخاذ تصمیمات لازم

نوروز قنبری، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه: ستاد بحران دانشگاه آزاد اسلامی استان به‌منظور اتخاذ تصمیمات لازم درخصوص امدادرسانی، تشکیل جلسه داد. براساس تصمیمات این ستاد، تامین چند دستگاه خودرو برای اعزام پزشکان متخصص و اقلام خوراکی نظیر آب‌معدنی، خرما و... در دستورکار قرار گرفت و در فراخوانی تمام دانشجویان ترم آخر رشته پرستاری و روانشناسی به‌منظور امدادرسانی آماده به خدمت شدند. همچنین از واحدهای دانشگاهی استان‌های همجوار مانند همدان و کردستان خواستیم کمک‌های خود را ارسال کنند. با صدور نامه‌ای، تمامی روسای واحدها و مراکز دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه موظف شدند از تمام ظرفیت‌ها و امکانات دانشگاه آزاد اسلامی به‌منظور کمک به آسیب‌دیدگان زلزله استفاده کنند و با مسئولان بسیج دانشجویی، استادان و کارمندی، تشکل‌ها و کانون‌های دانشجویی جهت امدادرسانی و کمک به حادثه‌دیدگان همکاری کنند. همچنین روسای واحدها و مراکز دانشگاهی استان کرمانشاه باید همه ساختمان‌های آموزشی، اداری، آزمایشگاه‌ها، کارگاه‌ها، سالن‌های ورزشی را بازدید و از ایمنی و سلامت فیزیکی آنها اطمینان حاصل کنند. کمک‌های واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه به مردم مناطق زلزله‌زده همچنان ادامه خواهد داشت. با هماهنگی صورت‌گرفته با معاون فرهنگی دانشگاه، گروه‌های جهادی بسیج دانشجویی و کانون هلال‌احمر به مناطق زلزله‌زده اعزام می‌شوند و همه امکانات دانشگاه آزاد اسلامی استان در حالت آماده‌‌باش کامل قرار دارد.

انتهای پیام

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه